Wypowiadanie mantr dla osób żyjących w kulturze zachodniej ma inną wartość niż dla wyznawców religii, dla których mantra jest równoznaczna z modlitwą. Nie oznacza to jednak, że mantry buddyjskie nie wpłyną na jakość medytacyjnych praktyk. Jak działają? Jak ich używać? Wbrew pozorom po mantry buddyjskie mogą sięgać nie tylko wyznawcy hinduizmu czy buddyzmu. W oderwaniu od religii, w których mantry mają swoje źródła, również będą działać, chociaż ich znaczenie ulegnie zmianie.

Mantry buddyjskie – co to?

Czym jest mantra? Na mantrę buddyjską składają się krótkie wyrażenia, czasami jedynie pojedyncze sylaby czy wersety. Ich źródła można znaleźć jeszcze w starożytności – przyjmuje się, że mantry pochodzą z Wedów, czyli świętych tekstów oryginalnie zapisywanych w sanskrycie. Od wieków mantry buddyjskie są traktowane jako wyrażenia, które umacniają medytacje i inne duchowe praktyki.

Jak działają mantry buddyjskie? Odpowiednie wypowiadanie czy może nawet wyśpiewywanie mantr wywołuje określony efekt – nie tylko w umyśle medytującego, ale i w jego ciele. Główną funkcją mantr jest wprawienie powietrza w drgania, co oddziałuje na osobę, która je intonuje. Delikatne, subtelne drgania wpływają na organizm człowieka na najróżniejsze sposoby – mogą zarówno go pobudzić, dodać energii czy też uspokoić. Wszystko zależy od charakteru mantry.

Jak wypowiadać mantrę?

Intonowanie mantr nie wymaga specjalnych przygotowań czy umiejętności. Warto jednak poświęcić uwagę swojemu oddechowi. Jak medytować z mantrami buddyjskimi?

  1. Zajmij wygodną pozycję. Zadbaj o to, aby twoje plecy pozostały wyprostowane. Otwórz dłonie, ich wnętrza powinny kierować się do nieba.
  2. Podczas wdechu wypowiedz wybraną mantrę w umyśle.
  3. Wraz z wydechem powietrza zaintonuj ją na głos.
  4. Początkowo twój wydech może być dość krótki – warto wybrać niezbyt wymagającą mantrę buddyjską. Z czasem jednak opanujesz sztukę intonowania i uda ci się wyśpiewywać coraz dłuższe mantry.

Mantry buddyjskie – dźapa mala

Jednym ze sposobów wypowiadania mantry wymaga sięgnięcia po malę. Malą nazywa się sznur, na który nawleczone jest 108 koralików – ta liczba może ulegać zmianie, spotyka się również malę składające się z 21, 27, 29 czy 54 koralików. Przedmiot może przypominać różaniec – pełni również podobną funkcję. Podczas intonowania mantry przesuwa się w dłoniach koraliki, dzięki czemu można z łatwością i bez dekoncentracji kontrolować, ile razy powtórzyło się daną mantrę. Medytowanie z użyciem mali nazywane jest dźapa.

Jaka mantra buddyjska do medytacji?

Mantry buddyjskie pełnią szereg różnych funkcji. Zanim wybierzesz mantrę, którą chcesz intonować podczas swojej praktyki, zapoznaj się z ich działaniem i znaczeniem.

Buddyjska mantra uspokajająca – MAHAMRITJUNDŻAJA

Spokojne powtarzane wyciszającej mantry wpływa na nasz umysł oczyszczająco. Praktyka z użyciem tej mantry pomoże zredukować stres, uspokoić się i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Buddyjska mantra zdrowa – RA MA DA SA

W jaki sposób mantra RA MA DA SA uzdrawia? Pomaga pozbyć się zanieczyszczonej, negatywnej energii, dzięki czemu jesteśmy w stanie odzyskać balans i równowagę – nie tylko psychiczną, ale również fizyczną.

Buddyjska mantra szczęścia – SABBE SATTA SUKHI HONTU

Fraza, na którą składa się ta mantra, tłumaczy się jako „oby wszystkie istoty były szczęśliwe”. Jest nieco dłuższą mantrą od pozostałych, co sprawia, że często poleca się, aby śpiewać ją w grupie. Jej działanie wiąże się z pomyślnością, radością i satysfakcją, którą duchowa energia obdarowuje intonujące osoby.

Mantry buddyjskie a czakry

Mantry buddyjskie dzielą się na szereg różnych grup i rodzajów. Niektóre z nich można wykorzystać podczas pracy z czakrami – otwieranie czakry, wzmacnianie jej czy oczyszczanie wymaga dogłębnej koncentracji. Mantry buddyjskie mogą okazać się niezastąpionym narzędziem, dzięki któremu uda ci się wesprzeć energię czakralną, płynącą przez twój organizm.

Jakich mantr buddyjskich użyć, aby oczyścić czakry?

  • Czakra podstawy – LAM
  • Czakra sakralna – WAM
  • Czakra splotu słonecznego – RAM
  • Czakra serca – JAM
  • Czakra gardła – HAM
  • Czakra trzeciego oka – OM
  • Czakra korony – AUM

Co oznacza mantra OM?

Spośród wymienionych mantr buddyjskich, które oddziałują na kondycję czakr, największą popularnością cieszy się mantra OM. Co oznacza? Zwykle łączona jest z absolutem nazywanym Wisznu. OM oznaczałoby nasienie – źródło Wszechświata, początek wszystkiego, co znamy.

Najsilniejsze mantry buddyjskie

Mantry buddyjskie nie tylko oddziałują na odmienne życiowe sfery czy czakry – różni je także moc. Wyróżnia się nieco słabsze mantry, idealne do stosowania na co dzień, jak i silniejsze mantry, których energia robi ogromne wrażenie.

Mantry buddyjskie – przykłady

Gayatri mantra

Nie ma wątpliwości, że to jedna z najsilniejszych mantr. To właśnie ona zawiera w sobie wszystkie inne mantry – jest nazywana ich matką. Powstała wiele tysięcy lat temu i ściśle łączy się z boginią Gayati, która reprezentuje… właściwie wszystko. Jej pięć twarz nawiązuje do pięciu żywiołów, które odpowiadają za powstanie wszechświata.

Mantra Gayatri służy wyciszeniu i pomaga odnaleźć spokój.

Om mani padme hum

Moc niektórych mantr wynika z ich łączności z istotnymi dla buddyzmu postaciami. Mantra Omi mani padme hum jest mantrą Awalokiteśwary, czyli uosobienia współczucia.

Zaproponowana fraza dotyczy połączenia mądrości i współczucia – może przynieść nadzieję i dać wiarę w lepszą przyszłość.

Buddyjskie mantry po polsku?

Oryginalnie mantry buddyjskie powstały w sanskrycie. Z czasem zaczęły pojawiać się mantry w językach uru, tybetańskim czy aramejskim. Obecnie jednak, w związku z popularnością duchowych praktyk wschodu, można zaobserwować, że niektóre mantry są tłumaczone – duchowi przewodnicy tworzą także mantry w swoich narodowych językach.

Zalety intonowania mantr po polsku

  • Przede wszystkim doskonale rozumiemy wszystko to, co wypowiadamy. Dzięki temu możemy odpowiednio dobrać mantrę do naszych potrzeb. Mantra w języku ojczystym może jednocześnie stać się afirmacją – zwłaszcza, jeśli dodatkowo będziemy skupiać się na znaczeniu wyśpiewywanej frazy.
  • Może się okazać, że nie będziesz potrafiła właściwie wymówić mantr w języku oryginalnym. Wówczas znacznie lepszą opcją wydaje się korzystanie z tłumaczeń niż błędna wymowa świętych języków.

Wady intonowania mantr po polsku

  • Mantry buddyjskie przede wszystkim działają ze względu na to, jakie wibracje energetyczne wytwarza nasz organizm podczas intonowania. Zmiana języka uniemożliwia wykorzystanie tego potencjału.
  • Sanskryt, ale i inne języki, w których mantry powstały oryginalnie, wiążą się z pewną tajemną energią, która umożliwia nam odnalezienie łączności ze światem duchowym, oczyszczeniem czakr. Mantry po polsku mogą nie być aż tak silne.