Warto jednak podkreślić, że mantra Gayatri nie jest jedyną, po którą możesz sięgnąć podczas swojej medytacji. Nawet jeśli nie jesteś duchowo związana z wschodnimi wierzeniami, mantry buddyjskie mogą pomóc ci wznieść swoją wewnętrzną duchowość na zupełnie nowy poziom wtajemniczenia.

Co to jest Gayatri mantra?

Czym jest Mantra? Zwykle są to krótkie zdania, frazy czy nawet pojedyncze sylaby, które wyróżniają się wyjątkową mocą. Oryginalnie Matry powstały jeszcze w starożytności – najczęściej zapisuje się je w sanskrycie. Podstawowa właściwość mantr wiąże się z wibracjami, w jakie wprowadzają organizm osoby, które je intonuje. Wibracje są w stanie wyciszyć czy pobudzić, uspokoić lub napełnić nadzieją – ich zastosowanie jest nieskończone.

Pośród wszystkich mantr buddyjskich najsilniejszą jest Gayatri. Mantra nazywana matką wszystkich mantr kumuluje w sobie ogrom energii. Powstała przed tysiącami lat, pochodzi z Wedów – czyli świętych ksiąg hinduizmu, w których zawarte zostały najstarsze sanskryckie teksty.

 „Aham Gayatri tvam mantra” – te słowa Kryszny, czyli hinduskiego boga, oznaczają „pośród wszystkich mantr, ja jestem Gayatri”. Właśnie to podkreśliło raz jeszcze moc i znaczenie mantry Gayatri. Do dziś mantra Gayatri praktykowana jest codziennie przez wedyjskich uczniów – zwykle recytuje się ją trzy razy dziennie po 108 razy.

Bogini Gayatri – kim jest?

Bogini Gayatri bywa nazywaną Boginią Matką Ziemi – od jej imienia pochodzi Gaja, oznaczająca ziemię i powiązanie z naturą. Czym charakteryzuje się bogini Gayatri?

  • Posiada trzy imiona – oprócz Gayatri bywa nazywa Sawitri oraz Saraswati.
  • Bogini Gayatri przedstawiana jest jako kobieta o pięciu twarzach, które zwracają się we wszystkie strony świata. Jej pięć twarzy nawiązuje do pięciu żywiołów, pięciu elementów, na które składa się wszechświat.
  • Bogini posiada dziesięć rąk. To podkreśla jej wszechobecność i gotowość do pomocy każdemu.
  • Najczęściej Gayatri przedstawiona jest z czerwonym lotosem, na którym zasiada. Parashakti, bo tak nazywany jest lotos, staje się symbolem jej nieskończonej mocy. Zdarza się, ze lotos umieszczony jest na białym łabędziu – symbolu czystości, który towarzyszy bogini Gayatri.
  • W swoich dłoniach Gayatri dzierży topór – oznacza on dumę i arogancję, towarzyszącą tak nieskończonej mocy. Oprócz niego Gayatri trzyma bicz, za pomocą którego zgładzi wszelkie grzechy.

Gayatri mantra – znaczenie

Większość mantr posiada konkretne znaczenie i funkcje. O tym, jakim działaniem charakteryzuje się mantra Gayatri, mówi już jej nazwa – „ga” oznacza „śpiewać”, „yatri” sugeruje „ochronę”. Gayatri jest więc mantrą ochronną, której intonowanie staje się równoznaczne z otoczeniem opieką. Można za jej pomocą pozbyć się negatywnych omenów – zła energia w domu czy poczucie wewnętrznego niepokoju odejdą w niepamięć.

Gayatri – mantra wyciszająca

Podczas intonowania mantry Gayatri organizm człowieka wytwarza wibracje wyciszające. Sprawiają, że umysł zaczyna się uspokajać i oczyszczać z natrętnych myśli, negatywnych emocji.

Gdy myślowy chaos zostaje oczyszczony, możesz z większą klarownością spojrzeć na rysującą się przed tobą przyszłość. Nabierzesz nadziei – okaże się, że wszystko to, co powodowało zmartwienia i niepokoje w istocie nie jest ważne.

Nieustające pragnienie czegoś nowego i lepszego bywa wyczerpujące. Spełnianie oczekiwań innych, bycie ocenianym i osądzanym na każdym kroku wiąże się ze sporą presją. Gayatri – mantra oczyszczają i wyciszająca – pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój, zadowolenie z życia. Dzięki niej dostrzeżesz, że to, czego naprawdę poszukujesz, jest w zasięgu ręki.

Kiedy praktykować mantrę Gayatri?

Gayatri, mantra wyciszająca, sprawdzi się jednak nie tylko w sytuacjach, w których zależy nam na oczyszczeniu umysłu i uspokojeniu nerwów.

  • Mantra Gayatri może również posłużyć jako drogowskaz. Medytacja transcendentalna z wykorzystaniem mantry Gayatri pomoże ci podjąć jak najlepsze decyzje i odkryć, która z proponowanych dróg okaże się dla ciebie najwłaściwsza.
  • Po Matrę Gayatri warto sięgnąć również w sytuacji, gdy zależy ci na wzmocnieniu intuicji – jeśli zauważasz, że twoje przeczucia zawodzą, dobrze nad nimi popracować. Dzięki temu nabierzesz życiowej mądrości, a podszepty twojej podświadomości będą dla ciebie znacznie bardziej zrozumiałe.
  • Niektórzy wskazują, że Gayatri wywodzi się od wyrazu „trayate”, które w sanskrycie oznacza „dawać energię”. To znaczenie wiąże się z kolejnym zastosowaniem mantry Gayatri. Okazuje się, że może ona również wzmacniać siły witalne i dodawać energii.

Ile razy powtarzać mantrę Gayatri?

Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostaje to, ile razy powtórzysz mantrę Gayatri. W zależności od częstotliwości i regularności praktyk moc mantry może wzmacniać się lub słabnąć.

  • 11 – jeśli rozpoczniesz pracę lub zaczniesz angażować się w jakiejś konkretne zajęcie i zauważysz coś niepokojącego, powtórz mantrę jedenaście razy. To powinno wystarczyć, abyś mogła kontynuować pracę bez przeszkód.
  • 16 – gdy okazuje się, że intuicja wciąż daje znać o nadejściu czegoś niekorzystnego, powtórz mantrę szesnaście razy.
  • 108 – to liczba zalecana dla profesjonalnych praktyków. Mantra regularnie powtarzana 108 razy przynosi najlepsze rezultaty.

Mala dźapa – mantra Gayatri

W przypadku kilkunastu powtórzeń nie powinno być problemu. Jak jednak zorientować się, czy powtórzyłaś mantrę polecane 108 razy?

Do odliczenia wykorzystuje się malę, sznur składający się z koralików, które przesuwa się w dłoniach podczas praktykowania. Przypomina on różaniec, pełni również podobną funkcję. Medytacja z wykorzystaniem mali nazywana jest mala dźapą.

Tekst mantry Gayatri

Mantra składa się z trzech części:

  • Weda Mata – Matka Pisma Świętego, Światło Wiedzy
  • Dewa Mata – Matka Aniołów, Światło Bogów
  • Wiszna Mata – Matka Wszechświata, Światło Wszechrzeczy

Jak brzmi Gayatri? Mantra w oryginalne zapisana jest w sanskrycie. Jej transliteracja wygląda tak:

Om Bhur Bhuvah Swaha

Tat Savitur Varenyam

Bhargo Devasya Dhimahi

Dhiyo Yo Nah Prachodayat

Każda z 24 sylab, na które składa się mantra Gayatri, wpływają na konkretne miejsca w ciele człowieka. Poszczególne dźwięki rezonują w całym organizmie, opanowują wszystkie jego elementy.

Gayatri mantra – wymowa

Wymowa oryginalnej mantry Gayatri będzie mniej więcej brzmieć w ten sposób:

Om Bhur Bhuwa Słaha,

Tat Sawitur Warenjam,

Bhargo Dewasja Dhimahi,

Dhijo Jo Nah, Praciodajat.

Aby opanować właściwą wymowę mantry Gayatri, warto wysłuchać nagrań. Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla początkujących, jest również uczestnictwo w grupowych medytacjach – intonowanie mantry wraz z kilkoma innymi osobami może okazać się łatwiejsze.

Gayatri mantra – tłumaczenie

Co istotne, sanskryckich mantr nie jesteśmy w stanie przełożyć na język polski jeden do jednego. Po pierwsze, w mantrach istotne są wibracje wytwarzane przez organizm podczas intonowania. Trudno zachować tę właściwość podczas tłumaczenia. Po drugie, mantra Giyatri składa się z bija mantr – czyli jednosylabowych dźwięków, których używa się podczas medytacji. Nie są to więc słowa, mające konkretne odniesienia i znaczenia, a raczej wypełnione mocą dźwięki.

Gayatri mantra – tekst polski

Aby zrozumieć, co oznacza mantra Gayatri, możliwe jest jedynie opisowe wyjaśnienie jej znaczenie i próba przeniesienia sensów. Tekst mantry Gayatri oznacza:

Medytuj nad początkiem boskości i wszechświata (OM), na który składa się sfera ziemska (Bhur), eteryczna (Bhuvah) i niebieska (Swaha). Oddajemy część najwyższej, niepojętej boskości oraz życiodajnej sile, która przejawia się w Słońcu (Savitur). Medytujemy nad promieniowaniem i światłem boskości – unicestwiającej ciemność i niewiedzę. Niech twoje światło rozjaśni nasz umysł – prosimy o to ciebie, absolutna boskości.

Jak medytować z Gayatri? Mantra podczas praktyk duchowych

Medytacja z mantrami może przebiegać na kilka różnych sposobów, chociażby podczas praktyk grupowych lub indywidualnych.

W przypadku medytacji przeprowadzanych samodzielnie warto – zwłaszcza na początku – wesprzeć się nagraniami. Pomogą ci nauczyć się mantry na pamięć, dzięki czemu będziesz mogła powtarzać ją bez dekoncentrowania się. Tradycyjnie mantrę Gayatri wykonuje się z samego rana, tuż przed wschodem słońca, oraz na zakończenie dnia. Ten czas nazywany jest Sandhya.

Medytacja porannamantra dźapa

  1. Możesz ją przeprowadzić w łóżku, zaledwie chwilę po przebudzeniu się.
  2. Zaintonuj mantrę Gayatri. Postaraj się utrzymać stały rytm – powtarzaj mantrę na głos.
  3. Po 11 powtórzeniach zamknij oczy i pozostań w bezruchu. Pozwól, aby twój organizm poczuł efekty przeprowadzonej medytacji.

Medytacja wieczorna z intencją – sankalpa

  1. Zajmij wygodną pozycję. Postaraj się wyciszyć, odprężyć.
  2. Pomyśl o intencji (czyli sankalpie), która będzie ci towarzyszyć podczas medytacji. Skoncentruj się na tym, co chciałabyś osiągnąć, zmienić czy wprowadzić w swoim życiu.
  3. Gdy poczujesz się gotowa, zamknij oczy i zacznij powtarzać mantrę Gayatri. Możesz pomóc sobie nagraniami, pamiętaj jednak, aby skupić się na wypowiadanych lub wysłuchiwanych słowach.
  4. Dzięki medytacji za pomocą mantry Gayatri twój umysł zostanie wyciszony – to gwarancja dobrego, głębokiego snu.