Powszechna znajomość mantry Om nie wiąże się jednak ze zrozumieniem jej znaczenia i działania. A te mogą robić wrażenie – mantra Om jest wyjątkowo silna. Stosowana regularnie i we właściwy sposób może znacząco wpłynąć na komfort twojego życia i kondycję organizmu. Co istotne, chociaż mantry wywodzą się z hinduizmu i buddyzmu, w swoich codziennych praktykach może sięgać po nie każdy, bez względu na wierzenie. Mimo iż mantry wypowiadane przez osoby wierzące będą miały dodatkowo charakter modlitwy, a ich znaczenie będzie nieco odmienne.

Czym jest mantra Om?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest mantra. Jej źródła sięgają starożytności – mantra zapisana jest w świętych księgach. Oryginalnie powstawała w sanskrycie. Wbrew pozorom, ważne jest nie tyle jej znaczenie, ile brzmienie – mantra podczas intonowania wprawia organizm w wibracje, co w konkretny sposób wpływa na umysł. Pomaga go wyciszyć lub obudzić – to jednak jedynie jej podstawowe właściwości.

Mantra Om

Niektóre mantry składają się z krótkich zdań, wyrażeń czy fraz – inne, tak jak mantra Om, są jedynie pojedynczą sylabą. Według filozofii jogi oraz wierzeń hinduizmu dźwięk Om jest święty.

Mantra Om występuje w Wedach, najstarszych religijnych księgach zapisanych w sanskrycie. Często utożsamia się Om z postacią Wisznu – to jeden z najpopularniejszych bogów w hinduizmie. Między innymi dlatego mantrę Om traktuje się jako najważniejszą i to nie tylko w wierzeniach hinduistycznych, ale również buddyjskich, diżnnijskich czy wśród Sikhów.

Mantra Om – znaczenie

Co oznacza mantra Om? Posiada wiele znaczeń i interpretacji. Co istotne, poszczególne wyjaśnienia nie muszą się nawzajem wykluczać. Doskonale się uzupełniają.

  • Mantra Om oznaczać może… wszystko. Kojarzona jest z wszechobecnością, wszechświatem i wszechmocą. Jest dźwiękiem, który spaja najróżniejsze elementy, na które składają się rzeczywistość oraz absolut. Sięga zarówno do głębi podświadomości, jak i do najwyższej świadomości. Łączy więc indywidualną jaźń, nazywają Atmaną, oraz nieskończony absolut – Brahman.
  • Ze względu na to, że mantra Om bywa zapisywana jako Aum (w sanskrycie „au” wymawia się jako „o”) nawiązuje również do triady. Oznacza trzy stany świadomości, trzy najważniejsze hinduistyczne bóstwa (Brahmę, Vishnu, Shivę) oraz trzy aspekty czasu (przyszłość, teraźniejszość i przeszłość).
  • Om jest także pierwszą literą alfabetu – łączy się ją z początkiem wszystkiego, a nawet z powstawaniem świata. Podczas Wielkiego Wybuchu, dzięki któremu powstał wszechświat, jaki znamy, rozbrzmiał dźwięk Om. Dlatego Om bywa nazywane sylabą-nasieniem (bidźą).

Mantra Om – co daje?

Co możemy osiągnąć dzięki praktykowaniu medytacji z mantrą Om? Korzyści jest naprawdę wiele:

  • Połączenie energii ciała z mocą wszechświata – dostrzegamy, że jesteśmy jednością z absolutem, ale jednocześnie stajemy się bardziej świadomi siebie, swojego ciała i swojego położenia.
  • Otwieranie i oczyszczanie czakry serca, gardła i korony – podczas intonowania mantry Om w drgania wprawiona zostaje klatka piersiowa, gardło oraz czaszka. Najsilniej mantra Om wpływa jednak na energię czakralną gardła – a to dlatego, ze intonowanie Om aktywuje cały aparat mowy.
  • Odczucie bliskości z naturą – częstotliwość mantry Om (czyli 432 Hz) jest zbliżona naturalnym dźwiękom, które usłyszeć można w przyrodzie. Śpiewanie Om pozwala nam poczuć jedność z Matką Ziemią.
  • Wyciszenie, redukcja stresu i uspokojenie umysłu – regularna praktyka medytacyjna z wykorzystaniem mantry Om z pewnością pomoże oczyścić umysł z natrętnych myśli i odzyskać duchową równowagę.

Mantra Om Mani Padme Hum – działanie

Mantra Om to jednosylabowa mantra – często występuje pojedynczo, może jednak stać się częścią dłuższych i bardziej rozbudowanych mantr. Wśród nich największą popularnością cieszy się mantra Om Mani Padme Hum – co oznacza?

Mantry buddyjskie, bo właśnie do nich należy Om Mani Padme Hum, najczęściej mają wiele tłumaczeń. To dlatego, że mantry trudno przełożyć na język polski jeden do jednego – zwykle przekazuje się ich główny sens czy intencję. Mantra Om Mani Padme Hum nazywana jest mantrą współczucia – tłumaczy się jej słowa jako „Bądź pozdrowiony klejnocie w kwiecie lotosu”. Poszczególne sylaby, które się na nią składają, posiadają niesamowitą moc. Przywołują pełnych współczucia Buddów, którzy pomagają odnaleźć właściwą drogę, otaczają opieką i zrozumieniem.

Sylaba Om pojawia się także w innych silnych mantrach:

  • Om nama śiwaja – „kłaniam się Sziwie” to mantra, która pomaga połączyć się z boskością, przyciągnąć spokój i opanowanie.
  • Om shree dhanvantre namaha – mantra uzdrawiająca, za pomocą której możesz przynieść sobie (lub innym) ulgę w bólu i cierpieniu.

Jak medytować? Mantra Om w praktyce

Różniących się między sobą praktyk medytacyjnych jest na tyle dużo, że każdy jest w stanie odnaleźć coś, co najlepiej odpowie jego potrzebom. Na początek może sprawdzić się oparta na powtarzaniu mantr medytacja transcendentalna.

  1. Zajmij wygodną pozycję. Postaraj się, aby twój kręgosłup pozostał wyprostowany.
  2. Oddychaj spokojnie. Zamknij oczy – postaraj się wyciszyć i odprężyć.
  3. Zaintonuj słowa mantry, staraj się wyregulować oddech. W razie możliwości zadbaj o to, aby zarówno wdech, jak i wydech pozostawały wydłużone.
  4. Powtórz mantrę tyle razy, ile potrzebujesz. Gdy poczujesz się gotowa, otwórz powoli oczy i zakończ medytację.

Początkujący mogą podczas pierwszych praktyk sięgnąć po nagrania – wówczas intonowanie mantry Om może okazać się łatwiejsze. Nie zapomnij także o tym, aby praktykę duchową zorganizować w komfortowej przestrzeni, w której bez większych trudności zrelaksujesz się i odprężysz – świeczki czy kadzidła mogą pomóc ci wprowadzić się w odpowiedni nastrój.

Mantra Om – zastosowanie

 „W trakcie powtarzania mantry medytujący ma docierać do coraz to głębszych poziomów poznania samego siebie” – tłumaczy ekspert Piotr Marchwicki. Aby tak faktycznie się stało, należy sięgnąć i wykorzystać moc mantry Om. Można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Medytacja kirtan

Ten rodzaj medytowania polega na intonowaniu mantry w grupie. Wspólnemu śpiewaniu towarzyszy muzyka grana na instrumentach na żywo. Chociaż uczestniczenie w medytacji kirtan może nie zawsze być możliwe, warto chociaż raz doświadczyć takiej praktyki.

Medytacja dźapa mala

Mala to sznur z koralikami, które przesuwa się w dłoniach podczas powtarzania mantry – dzięki temu można w łatwy sposób kontrolować, ile razy powtórzyło się mantrę. Najczęściej mala zawiera 108 koralików.

Mantra Om – joga

Ze względu na to, jak silnie mantra Om łączy się z początkiem, może być stosowana podczas rozpoczęcia jogi. Dzięki nawet krótkiej medytacji z wykorzystaniem mantry uda ci się oczyścić umysł i rozluźnić, a twoja późniejsza praktyka świetnie wpłynie nie tylko na ciało, ale i umysł.