Mantra i jej działanie wzbudza coraz większe zainteresowanie – i nic dziwnego, regularne praktyki przynoszą zaskakujące efekty. Skupienie się na mantrach pozwala oderwać umysł od innych, przytłaczających myśli i jednocześnie zrelaksować się.

Jednak, niektórzy wierzą także w to, że poszczególne mantry działają niczym afirmacje i pomagają przyciągnąć do naszego życia to, czego pragniemy. Okazuje się, że aby faktycznie mantry zadziałały w ten sposób, należy odpowiednio się przygotować i powtarzać je w określony sposób – jak to zrobić? Jak korzystać z mocy oferowanej przez mantry? I przede wszystkim – jakie mantry wybrać?

Co to jest mantra?

W dosłownym tłumaczeniu z języka hindi mantra oznacza narzędzie do myślenia. Natomiast, zwracając uwagę na źródło sanskryckie, mantra miałaby wiązać się z ochroną umysłu. Już samo pochodzenie tego wyrazu sugeruje, czym jest mantra i do czego służy.

Jak działa mantra?

Najprościej mówiąc, mantra to prosta fraza, którą powtarza się podczas medytacji. Dzięki niej łatwiej oczyścić umysł z natrętnych myśli – koncentracja na powtarzaniu mantry sprawia, że nie myślimy o niczym innym. Po pewnym czasie zaczynamy mantrę intonować właściwie automatycznie.

Jednak, nie każde słowa mogą stać się skuteczną mantrą. Co istotne, mantra jest wibracją dźwiękową – dźwięki, jakie wydajesz podczas medytacji, wpływają na umysł wyciszająco, uspokajają go, a jednocześnie absorbują uwagę, która może ulec rozproszeniu.

Skuteczne mantry

Niektórzy wierzą, że regularne wsłuchiwanie się w mantry i odczuwanie dźwiękowych wibracji, jakie wytwarzają, wpływa na ludzki organizm uzdrawiająco. Co to oznacza?

Mantry – korzyści

  • Co najważniejsze, powtarzanie mantr podczas medytacji pomaga nie tylko uspokoić oddech, ale i nadać mu monotonnego rytmu. Dzięki temu oczyszczasz swój umysł, prawdziwie odpoczywasz i odseparowujesz się od problemów świata zewnętrznego.
  • Stosowanie odpowiednio dobranych mantr może sprawić, że nasze samopoczucie się poprawi – staniemy się przyjaźniej nastawieni do życia i do innych ludzi. Nasza energia życiowa wzmacnia się.
  • Niepokój, lęki, obawy odejdą w zapomnienie – wsłuchiwanie się w mantry działa niczym modlitwa.
  • Mantry istnieją od dawien dawna. Ich znaczenie, a zarazem działanie, jest głęboko w nich zakodowane. Powtarzane przez lata wzmacniały się, a dzisiaj, nawet bez szczegółowej wiedzy dotyczących źródeł mantr, możesz czerpać z ich niesamowitej mocy. 

Mantra „Om”

Mantra „Om” jest jedną z najpopularniejszych mantr, po które sięga się najpowszechniej.

Co oznacza mantra „Om”?

  • „Om” występuje przede wszystkim w hymnach zawartych w Wedach, czyli świętych księgach religijnych. Ma ogromne znaczenie dla wyznawców hinduizmu.
  • Sylaba „Om” traktowana jest jako sylaba święta. Oznacza nasienie, początek i narodziny – odpowiada jej dźwięk powoływanego do życia wszechświata.
  • Buddyzm tybetański także postrzega „Om” jako sylabę świętą – podkreśla się, że wibracje powstające w chwili powtarzania tego dźwięku przypominają dźwięk absolutu.
  • Mantra „Om” w sanskrycie bywa zapisywana jako „Aum”, co nawiązuje do trzech stanów świadomości, trzech bóstw (Brahmy, Vishnu i Shivy) oraz trzech planów czasowych (teraźniejszości, przeszłości i przyszłości). W ten sposób podkreśla się absolutność i jedność kosmosu.

Najsilniejsze mantry

Do jednych z najsilniejszych mantr zalicza się sylaby powtarzane nieprzerwanie od wieków. Są zapisane w sanskrycie, nie da się więc ich przełożyć na język polski w taki sposób, aby nie utraciły swojej mocy. Oprócz wspomnianej już mantry „Om” najczęściej wymienia się:

  • „Dum”
  • „Klim”
  • „Hrim”

Chociaż wspomniane mantry zwykle stosowane są w samodzielnie, można wskazać także na najróżniejsze wersje rozwijające. Mantra „Om” występuje także jako:

  • „Om namah śiwaja” – mantra ku czci Śiwy, nadprzyrodzonej postaci istotnej dla hinduizmu.
  • „Om mani padme Hung” – mantra współczucia, w które każdy z elementów odgrywa inną znaczącą rolę. „Om” ogranicza pychę, „Ma” zmniejsza zazdrość, „Ni” usypia pożądanie, „Pad” eliminuje niewiedzę, „Me” tłumi chciwość, „Hung” łagodzi złość i gniew.

Mantra – przykłady

Jakie mantry wybrać? Ze względu na to, że wiele z nich cieszy się popularnością i uznaniem, wybór konkretnej mantry do intonowania może przysparzać problem. Dlatego zanim zaczniemy praktykować z mantrami, warto zwrócić się w stronę swojego wnętrza i zastanowić się nad tym, czego nam brakuje, co potrzebujemy i co jest dla nas najistotniejsze.

Mantra na sen

  • „Ah”

Mantra oczyszczająca

  • „Om Namaha Sivaya”
  • „Dźai Maha Majaki Dźa”
  • „Om Ami Dała Hri”
  • „Hare Kriszna Hare Kriszna Kriszna Kriszna Hare Hare, Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare”

Mantra ochronna

  • „Om Mati Muje Saledu”
  • „Om Ah Hum Wadżra Guru Padma Siddhi Hum”
  • „Aad Guray Nameh”

Mantra uzdrawiająca

  • „Ra Ma Da Sa”

Mantra miłości

  • „Shimaya Shimaya”

Mantra na zdrowie

  • „Ek Ong Kar”

Oczywiście, to tylko przykłady – mantr jest znacznie więcej, a część z nich jest o wiele dłuższa. Bardziej rozbudowane teksty pisane w sanskrycie nazywa się sadhanami. Z nich korzystają profesjonalni przewodnicy duchowi, prowadzący medytację grupowe. Powtarzanie mantr za mentorem wydaje się skuteczniejsze, zwłaszcza na początku swojej przygody z praktykami duchowymi. Jednak, po odpowiednim przygotowaniu, możesz praktykować także samodzielnie.

Medytacja z mantrą

Jak używać mantr? Najczęstszy sposób polega na powtarzaniu ich podczas medytacji.

  1. Wybierz przestrzeń, w której bez problemów się skupisz. Zgaś światło, wyłącz telefon i komputer, zapal świeczki lub kadzidełka. Dzięki temu łatwiej wprowadzisz się w odpowiedni nastrój.
  2. Usiądź w wygodnej pozycji.
  3. Skoncentruj się na swoim oddechu. Staraj się go stopniowo wydłużać.
  4. Zacznij powtarzać wybraną wcześniej mantrę. Dopasuj długość dźwięku do rytmu swojego oddechu.
  5. Intonuj delikatnie i spokojnie. Uspokajaj swój umysł.
  6. Mantrę powtórz 108 razy. Medytuj codziennie przez minimum 3 miesiące – wówczas będziesz w stanie zauważyć największe efekty.

Jeśli trudno ci się rozluźnić i odprężyć, a jednocześnie liczyć, ile razy powtórzyłaś mantrę, warto zainteresować się techniką zwaną dżapa joga. Na czym polega?

Medytacja z mantrami japa joga

Podczas medytacji wykorzystuje się korale japa mapa. Składają się z określonej liczby koralików – zwykle jest ich 27, 54 lub 108. Po każdym zaintonowaniu mantry przesuwasz palec pomiędzy koralikiem, dzięki czemu jesteś w stanie kontrolować, ile razy powtórzyłaś mantrę.

Istnieją także takie mantry, które powtarza się nawet 111 111 razy. Wówczas także sięga się po mali, przypominający chrześcijański różaniec sznur koralików.

Mantra po polsku

Wbrew pozorom mantry nie muszą być wypowiadane wyłącznie w sanskrycie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po mantry w języku ojczystym. Wówczas najlepiej będzie jeśli stworzysz je samodzielnie, skupiając się na tym, czego najbardziej potrzebujesz. Podobnie działa prawo przyciągania, afirmacje szczęścia czy manifestacja 369.

Mantra na uspokojenie

  • Znajduję w sobie spokój.
  • Zwalczam lęki i strach.
  • Jestem spokojna.
  • Idę swoją ścieżką.
  • Uspokajam się – jestem jednością.
  • Mam w sobie akceptację.

W podobny sposób możesz stworzyć mantry na dobry sen, mantry na pieniądze czy mantry ciszy. Jeśli chcesz ograniczyć powtarzaną frazę do minimum, możesz intonować wyłącznie pojedyncze słowa – chociażby takie jak „cisza”, „relaks”, „spokój” czy „łagodność”.

Zaletą mantr po polsku jest to, że w pełni możesz utożsamić się z wypowiadanymi słowami i koncentrować się także na znaczeniu mantr. W przypadku sanskrytu, może okazać się, że poszczególne słowa wypowiadasz błędnie, nie zdajesz sobie sprawy z ich znaczenia, a w konsekwencji mantra traci na swojej mocy.

Mantry słowiańskie

Jeśli chcesz sięgnąć po mantry pochodzące z bliższego kręgu kulturowego, wybierz słowiańskie Agmy. W przeszłości były wyśpiewywane lub recytowane podczas najróżniejszych obrzędów. Dzisiaj możesz ich stosować podczas medytacji.

Słowiańska mantra pomyślności

Radoro Daro Slavo uznawana jest za najsilniejszą ze słowiańskich mantr. Poleca się wypowiadać ją zgodnie z rytmem własnego serca. Działanie mantry skupia się na wzmocnieniu więzi międzyludzkich, przyciągnięciu radości i satysfakcji oraz zniwelowaniu negatywnych emocji.

Słowiańska mantra miłości

Agma Drago działa niczym zaklęcie miłosne. Pomaga odnaleźć partnera lub partnerkę, dzięki którym poznasz, czym jest prawdziwa miłość. Natomiast jeśli jesteś już w związku, możesz wzmocnić relację za pomocą Agmy Radogoy.

Słowiańska mantra uzdrawiająca

Agma Zrozhden przywraca zdrowie, zwalcza dolegliwości i oczyszcza organizm.

Słowiańska mantra wsparcia

Agma Urra postrzegana jest jako drogowskaz, który pomaga w odnalezieniu odpowiedniej drogi życiowej. Polecamy zwłaszcza osobom zagubionym, zmagającymi się z licznymi wątpliwościami.