Czym jest “soft launch”?

Nowa era randkowania, która nadeszła wraz z mediami społecznościowymi, ukuła całkiem nowe pojęcia, a “soft launch” jest jednym z nich. Ten termin nie ma nic wspólnego z marketingiem, chociaż jeszcze do niedawna był stosowany głównie przez marketerów w kontekście wprowadzania na rynek nowego produktu i/lub usługi. “Soft launch” to nic innego jak przedstawienie na Instagramie nowego partnera lub partnerki, ale bez podawania szczegółów. Co to znaczy? Na pewno każdemu, kto jest aktywny w mediach społecznościowych, zdarzyło się podczas przeglądania stories’ów na Instagramie trafić na zdjęcie znajomego, który trzyma kogoś za rękę. Nie wiadomo, do kogo należy dłoń, ale ogólny klimat jest dość romantyczny i sugeruje randkę. Właśnie tak wygląda “soft launch” na Instagramie. To poinformowanie swoich obserwatorów, że z kimś się spotykasz, ale bez podawania szczegółów. Fotografie splecionych dłoni, fragment ramienia, nogi lub innej części ciała to zdjęcia, które coraz częściej publikowane są w social mediach. Wynika z nich jasno, że budujesz z kimś relację, ale nie wiadomo, kim jest ta osoba ze względu na brak widoczności twarzy i oznaczeń profilu.

“Soft launch” dla wielu osób, korzystających z mediów społecznościowych, jest dość intuicyjne. Propagatorami tego związkowego trendu jest oczywiście generacja Z, dla której social media są naturalną i nieodłączną częścią życia. Dla tych, którzy potrzebują instrukcji “soft launch”, powstało już wiele tutoriali na TikToku. Pod tym hasłem znajdziecie m.in. wideo Jenny Fisher, która na co dzień jest specjalistką ds. marketingu cyfrowego. TikTokerka radzi kobietom, aby wrzuciły zdjęcie swojej randki bez twarzy, oznaczając jedynie miejsce, w którym właśnie się znajdują, z kolei mężczyznom rekomenduje oznaczenie partnerki lub partnera jako fotografa zdjęcia, opublikowanego na Instagramie. 

Co “soft launch” świadczy o związku?

Z tej opcji chętnie korzystają gwiazdy, które z jednej strony chcą zachować swoją prywatność, ale pragną również ogłosić to, że są w związku. Z drugiej strony to łatwy sposób na podsycenie spekulacji na temat domniemanej relacji i wzbudzenie zazdrości, co także może stanowić motywację do “soft launchu” na Instagramie. Jednak o wiele zdrowszym motywatorem jest po prostu zachowanie naturalnej dynamiki relacji i zatrzymanie prywatnych oraz intymnych kadrów tylko dla siebie i swojego partnera lub partnerki. Niektórzy mogą odbierać to za chęć zwrócenia uwagi, ale jeśli przyjąć to, że na Instagramie dzielimy się po prostu obrazkami z codziennego życia, “soft launch” zdecydowanie ma sens.