Poranna medytacja staje się coraz popularniejsza. I nic dziwnego – przynosi wiele korzyści.

Zalety medytacji

 • zwiększa odporność na stres
 • pomaga w osiągnięciu wewnętrznego spokoju
 • uspokaja umysł i pomaga poradzić sobie z natłokiem myśli
 • zmniejsza poczucie rozproszenia, braku uwagi
 • pomaga docenić to, co dzieje się tu i teraz

Dlaczego warto medytować rano?

Jest kilka powodów, dla których dobrze rozpoczynać dzień medytacją. Przede wszystkim warto wykorzystać stan, w którym twój organizm znajduje się tuż po obudzeniu. Medytowanie może okazać się łatwiejsze o poranku niż w trakcie dynamicznego dnia. Gdy wpadniesz w wir codziennych obowiązków, nie będzie łatwo oczyścić głowę z natrętnych myśli.

Co więcej, nawet chwila medytacji z rana może pomóc ci odpowiednio zacząć dzień. Spokój, który zyskasz, sprawi, że z łatwością będziesz mierzyć się z obowiązkami życia codziennego. Nabierzesz życzliwości do siebie i otoczenia, być może uda ci się życzliwiej podejść do kolejnych wyzwań.

I wreszcie, dodanie medytacji do ciągu porannych zadań, łatwo pozwoli ci wypracować nowy nawyk. Dzięki temu przyzwyczaisz się do medytacji i nie będziesz mieć problemu z regularnością. A to już gwarancja sukcesu!

Medytacja poranna – sposób 1

Krótka medytacja poranna ma w sobie wiele zalet i pozwala na czerpanie licznych korzyści, a przy tym jest całkiem prosta. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów. Niezbędna za to okaże się chwila wolnego czasu.

 1. Po obudzeniu się nie sięgaj po telefon. Odczytanie powiadomień może sprawić, że trudniej będzie ci oczyścić umysł.
 2. Znajdź spokojne w miejsce w domowym zaciszu – podczas medytacji nikt nie powinien ci przeszkadzać.
 3. Usiądź wygodnie – na przykład w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj plecy i zamknij oczy.
 4. Skup się na swoim oddechu. Staraj się nie myśleć o niczym innym – skoncentruj się na głębokim oddychaniu.
 5. Wsłuchaj się w bicie swojego serca. Zwróć uwagę na rozlewające się po klatce piersiowej ciepło.
 6. Spróbuj rozluźnić swoje ciało.
 7. Pierwsze medytacje mogą trwać nawet 5-10 minut. Z czasem wydłużaj sesje medytacyjne. Staraj się zachować regularność.

Medytacja poranna – sposób 2

Medytacja, która polega na spokojnym oddechu i skupieniu się na tym, co tu i teraz, to podstawa. Łatwo można ją rozszerzyć – na przykład afirmacjami. Afirmacje to proste zdania, które zawierają pozytywne przekonania o sobie. Powtarzane regularne zapadną w twoją pamięć i sprawią, że zaczniesz podchodzić do życia z większą życzliwością. W zastanowieniu się nad tym, o co możesz afirmować, pomoże ci mapa marzeń – sprawdź, jak ją wykonać.

 1. Przygotuj afirmacje, które pomogą ci spojrzeć na świat – i siebie samą – z bardziej optymistycznej strony. Zacznij od jednej lub dwóch, nieskomplikowanych afirmacji.
 2. Usiądź wygodnie, przymknij oczy i zacznij głęboko oddychać.
 3. Wyrównaj oddech i skup się na nim.
 4. Powtarzaj w myślach lub na głos wybrane afirmacje. Dzięki temu łatwiej pozostaniesz skoncentrowana.

Afirmacje to tylko jeden ze sposób urozmaicania medytacji. Równie dobrze możesz połączyć sesje medytacją z okazywaniem wdzięczności za to, co już posiadasz. Interesująca może się okazać także medytacja transcedentalna, podczas której powtarza się mantry.

Jeśli obawiasz się, że trudno będzie ci wykonać praktykę uważności z afirmacjami samodzielnie, sięgnij po filmik instruktażowy. Prowadzący medytację podpowiada, za co możesz podziękować – zwłaszcza na początku swojej przygody z medytacją to może okazać się wartym uwagi ułatwieniem.

Medytacja poranna – sposób 3

Medytacja na dobry dzień – jak ją wykonać? Jeden ze sposób medytowania wiąże się ze… ścieleniem łóżka.

 1. Łóżko jest jednym z najważniejszych miejsc w twoim domu. To tutaj odpoczywasz i regenerujesz się. Dlatego warto poświęć mu odrobinę uwagi i wykorzysta moment ścielenia łóżka do porannej medytacji.
 2. Zgodnie z ideą mindfulness, zachowaj pełną uważność podczas wykonywania tej czynności. Nie spiesz się – wstań odrobinę wcześniej niż zazwyczaj, żeby móc pozwolić sobie na spokojne i pełne koncentracji działanie.
 3. Wytrzep poduszki, wygładź zagięte prześcieradło, ułóż kołdrę i narzutę. Wszystko wykonuj bardzo dokładnie i z uwagą.
 4. W trakcie wykonywania tych czynności staraj się o niczym nie myśleć i skoncentruj się na swoim oddechu. Nie planuj dnia, który właśnie rozpoczynasz – nie sięgaj wcześniej po telefon, aby nie rozpraszać się wiadomościami.
 5. Poświęć na ścielenie łóżka nawet 5 minut.

Medytacja podczas ścielenia łóżka ma wiele zalet. Nie tylko rozpoczniesz nowy dzień pełna koncentracji i wewnętrznego spokoju – okazuje się, że dzięki poświęceniu odrobiny uwagi miejscu wypoczynku, twój sen może okazać się lepszy.

O czym warto pamiętać podczas medytacji?

Nie ma wątpliwości, że medytacja nie jest techniką trudną czy skomplikowaną. Mimo to na początku może przysparzać trudności – zwłaszcza osobom, które przywykły do szybkiego tempa życia i oczyszczenie umysłu nie przychodzi im łatwo. Co zrobić, aby nauczyć się medytacji? 

Medytacja – rady dla początkujących

 1. Nie zniechęcaj się. Nawet jeśli na początku trudno jest ci pozbyć się natłoku myśli, nie rezygnuj z medytacji – z każdym dniem medytowanie okaże się łatwiejsze.
 2. Postaraj się wyrobić sobie nawyk. Regularna medytacja, nawet w krótkich sesjach, jest bardziej skuteczna.
 3. Zwłaszcza na początku, staraj się unikać pozycji leżących – wówczas jest ryzyko, że zaśniesz. Poza tym pozycja medytacji jest całkowicie dowolna. Powinna być jak najbardziej dla ciebie komfortowa.
 4. Jeśli jest ci trudno skupić się wyłącznie na oddechu, włącz muzykę relaksującą lub skorzystaj z filmików poświęconych medytacji. Osoba prowadząca medytację pomoże pozostać ci w skupieniu.
 5. Medytować można na różne sposoby – wypróbuj kilka z nich i wybierz technikę, która odpowiada ci najbardziej.
 6. Po skończeniu medytacji podziękuj sobie za czas, który dla siebie przeznaczyłaś.