Runy nordyckie – historia

Starożytne runy to alfabet używany przez ludy germańskie. Najprawdopodobniej były najstarszą europejską formą zapisu słów. Niegdyś pismo runiczne służyło czemuś więcej, niż przekazywaniu wiedzy o dawnych dziejach. Język staronordyjski tłumaczy słowo "runa" jako tajemnicę. Miały one ogromne znaczenie we wszelkich obrzędach magicznych. Jak głoszą legendy, runy są darem dla ludzi od boga Odyna. Jego posłańcem, który miał nauczyć ich symboliki, był Heimdal - strażnik Tęczowego Mostu. Najstarsze zapiski runiczne pochodzą z II w n.e. Jedno z prastarych znalezisk odkryto także na terenie Polski, w Rozwadowie nad Sanem. Znaleziony tam grot włóczni z runicznymi symbolami najprawdopodobniej został wykonany w III w n.e.

Znaczenie run – symbole, opis

Najstarszą i najczęściej używaną formą alfabetu runicznego jest fuþark starszy, mający charakter ogólnogermański. Z czasem ta forma zapisu, obejmująca 24 znaki, przeszła istotną metamorfozę. W niektórych krajach używano jego 31-znakowej odmiany, w innych 28-znakowej. Jednak jedne z pierwszych run składają się z 24 symboli. Co oznacza każdy z nich?

Fehu - ten symbol odnosi się do płodności, harmonii oraz urodzaju, więc jest związany z dobrami doczesnymi i z dobrymi rzeczami, które mogą spotkać człowieka.

Uruz - symbolizuje moc. Zapowiada zmiany i rozwój. Podkreśla, że każdą przeciwność losu można wykorzystać na swoją korzyść.

Thurisaz - symbol ogromnej siły i dobrej nowiny. Ta runa daje do zrozumienia, że każde działanie powinno być poprzedzone analizą.

Ansuz - runa wiedzy. Odnosi się do komunikacji na poziomie słowa pisanego.

Raido - to znak podróży. Może symbolizować wyprawę w sensie dosłownym, jak i metaforycznym, odnosząc się do podróży duchowej.

Kaunan - symbol światła i ognia. Ta runa każe spoglądać na każdy problem z zupełnie innej perspektywy.

Gebo - runa radości, szczęścia, przyjemności. Stanowi zapowiedź szczęścia w związku.

Wunjo - symbol nadziei. Ta runa ostrzega też przed możliwym rozczarowaniem.

Haglaz - symbol niepowodzenia i problemów. Zwiastuje nastanie czasu pełnego rozczarowań i frustracji.

Naudiz - znak wyrażający potrzebę. Ta runa daje do zrozumienia, że cierpliwość jest jedną z największych cnót. 

Isaz - runa chłodu. Przepowiada pojawienie się przeszkód, które będą źródłem wielu niepowodzeń. 

Jeran - symbol roku i pojawiającego się w naturze naturalnego obiegu, kręgu życia. Ta runa nakazuje podejmować tylko przemyślane decyzje. 

Iwaz - symbolizuje podróż, jaką umarli odbywają do świata niematerialnego. Jest też symbolem cisu, który z kolei odnosi się do wieczności. Określa się ją mianem runy śmierci, ale może też zapowiadać wielkie zmiany.

Pertho - symbol domowego ogniska. To potężna i tajemnicza runa, która odnosi się do mistycyzmu.

Algiz - znak ochrony. Zapowiada czas przepełniony sukcesami.

Sowilo - symbolizuje dobre zdrowie oraz słońce. Zapowiada sukces i dobrobyt.

Tiwaz - znak bohaterstwa i odwagi, symbol wojny. Odnosi się do pasji oraz poświęcenia.

Berkanan - znak nowego początku i narodzin. Przypomina, że należy porzucić wszystko to, co jest złe. 

Ehwaz - symbolizuje zmianę. Przypomina, że związek z drugą osobą należy nieustannie pielęgnować.

Mannaz - oznacza obycie, kulturę i inteligencję. Ta runa odnosi się do osoby, o której myśli pytający, więc o jej znaczeniu decydują przede wszystkim runy sąsiadujące. 

Laguz - znak odnoszący się zarówno do wody, jak i do niepewności. Ta runa przypomina, że warto dopuścić do głosu wewnętrzne emocje, ale tylko wtedy, gdy mamy nad nimi pełną władzę.

Ingwaz -  symbolizuje urodzaj. Ta runa zapowiada powodzenie w podejmowanych działaniach. 

Dagaz - symbol zapowiadający nadejście lepszych czasów. Osoba pytająca osiągnie pełnię szczęścia.

Othalan - symbolizuje dostatek i rodzinę. Sugeruje, że należy porzucić stare przyzwyczajenia, aby rozpocząć nowy rozdział.

Fuþark starszy składa się z 24 znaków, ale istnieje także 25. runa - całkowicie pusta i jednocześnie niezwykle potężna. To Olfam, czyli runa Odyna, która może symbolizować zarówno początek, jak i koniec.

Runy – jak z nich korzystać?

Znaczenie run wydaje się być oczywiste, jednak jak w większości wróżb, nigdy nie należy interpretować każdego symbolu z osobna. Znaki runiczne zyskują znaczenie i moc przewidywania przyszłości jako całość. Ważne jest położenie każdej runy, ale kluczowe znaczenie ma lokalizacja potężnej runy Odyna. Run nie trzeba kupować. Każdy może wykonać je samodzielnie, kreśląc symbole na kawałkach kamienia, drewna, gliny lub ceramiki. Zasada jest jedna - to musi być naturalny materiał. Jeżeli chcesz skorzystać z kamieni, najlepsze będą te znalezione w rzece lub nad brzegiem morza. Drewno powinno być pozyskane z drzewa runicznego, przede wszystkim jesionu, choć dobrze sprawdzi się też jabłoń, jarzębina, dąb, leszczyna, brzoza i klon. Zdecyduj jakim kolorem nakreślisz runiczne symbole. Czerwień zwiąże je z Thorem, zieleń z Frei, a kolor niebieski z Odynem.

Runy najlepiej wykonać samodzielnie, kreśląc je na drewnie, glinie lub kamieniach.

Zanim zaczniesz korzystać z run, musisz je oczyścić - pozostaw je na noc w świetle księżycowej pełni lub umyj wodą ze studni. Teraz trzeba je naładować mocą. W tym celu runy należy na 9 dni zakopać w ziemi. Tak przygotowane runy posłużą do wróżenia, ale mogą też stanowić swoisty amulet. wystarczy wybrać te, które są zgodne z naszymi intencjami. Pamiętaj, runy ochronne trzeba mieć zawsze przy sobie.  

Jak wróżyć z fusów kawy i herbaty? >>