"Obsesja piękna" Renee Engeln, W.A.B.

Teoretycznie wszyscy o tym wiemy: żyjemy w świecie owładniętym obsesją piękna, wykreowaną przez reklamy i media społecznościowe. Czujemy w obowiązku, by sprostać wymogom narzucanym przez kulturę popularną. Renee Engeln w "Obsesji piękna" przygląda się temu fenomenowi z uwagą, mawgląd w pogłębione badania, zadaje pytania i prowokuje, a przede wszystkim – wylewa na nas wszystkich kubeł zimnej wody. Autorka wyjaśnia, jak negatywnie oddziałuje na nasze życie ciągłe monitorowanie wyglądu – podkopuje zdrowie, psuje samopoczucie, pustoszy portfel. Nękanie doskonałym wizerunkiem wywołuje stany depresyjne, redukuje ambicje, a nawet obniża zdolności poznawcze. Ta książka to nie esej czy felieton, ale pozycja popularnonaukowa. Fakty porażają. Wystarczy przytoczyć jeden z nich: dziewczynki zaczynają myśleć o swoim wyglądzie w szokująco wcześnie. 34 proc. pięciolatek świadomie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, by zachować dobrą figurę (!), 28 proc. twierdzi, że chce wyglądać jak kobiety z telewizji czy mediów społecznościowych. Później jest tylko gorzej. Ale Engeln sugeruje, że w tej nierównej walce nie jesteśmy bezbronni. Książka skupia się głównie na tym, jak obsesja świetnego wyglądu wpływa na kobiety, bo to przede wszystkim one są jej ofiarami, ale również mężczyźni odnajdą tu coś dla siebie. To mocna, wnikliwa i potrzebna analiza tematu. „Obsesja piękna” ukazała się kilka lat temu – początkowo niemal niezauważona, ale stopniowo, zyskała status lektury obowiązkowej. Teraz do księgarń trafia jej drugie wydanie, w nowej, bardziej korespondującej z przekazem okładce. Nie przegapcie!

"Dobrze się kłamie", reż. Marcin Hycnar, scena Spektaklove, Mała Warszawa, 22 i 23 października 

Fot. Bartek Warzecha

Jakie tajemnice skrywają najbliżsi? Czy lepiej jest wiedzieć o sobie wszystko, a może żyć w bezpiecznej nieświadomości, pozwalającej na budowanie idealnego wizerunku tych, na których nam zależy? Takie pytania stawia spektakl w reżyserii Marcina Hycnara, inspirowany kinowym przebojem "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" Paolo Genovese. Rzecz dzieje się podczas jednego wieczoru, kiedy grupa przyjaciół postanawia uczcić zaćmienie księżyca. Niezobowiązujące spotkanie okaże się nie tylko testem na prawdomówność, ale też sprawdzianem lojalności. "Jak dobrze się znamy?", to pytanie pobrzmiewa w głowie każdego z zaproszonych gości. Pomysł na odczytywanie przychodzących wiadomości SMS-owych na forum pozwala udzielić szybkiej odpowiedzi — wcale. „Dobrze się kłamie” na scenie Spektaklove to pełen wrażliwości, nastrojowy komediodramat z błyskotliwymi dialogami, których autorem jest Bartosz Wierzbięta. Bardzo aktualny portret relacji międzyludzkich budowanych na półprawdach, niedomówieniach i przemilczeniach. 

"Archiwum zagubionych dzieci" Valeria Luiselli, Wyd. Pauza

Po przeczytaniu, niektórych książek natychmiast mam ochotę wybrać się w podróż. Teraz zadziałała tak na mnie nowa powieść drogi Valerii Luiselli. Popularna meksykańskapisarka jest znana polskim czytelnikom m.in. dzięki surrealistycznej "Historii moich zębów", która ukazała się kilka lat temu. Tym razem dostajemy do rąk "Archiwum zagubionych dzieci" docenioną przez krytyków, opasłą 400-stronicową książkę, odwołującą się do najlepszych wzorców klasycznej powieści. W pewne upalne lato małżeństwo artystów wybiera się z dwojgiem dzieci w podróż samochodem z Nowego Jorku do Arizony. Między rodzicami nabrzmiewa konflikt. Więzi zaczynają słabnąć, wśród bliskich narasta napięcie. Drobne, codzienne czynności: słuchanie piosenek, śledzeniemapy, ciągłe robienie zdjęć polaroidem,nakładają się na kryzys rodzinny i społeczny. Dramat tysięcy dzieci z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, zatrzymywanych przez amerykańskich strażników granicznych lub zagubionych na pustyni jest obecny w fabule, dzięki słuchanym w trakcie podróży informacjom.

Powieść rzuca czytelnikowi wyzwanie, skłania, by przeciwstawiać się nietolerancji, brakowi empatii i egoizmowi. Znaleźć w sobiewspółczucie i odwagę do konfrontacji z problemami współczesnego świata.