Po 70 latach kultowy katalog IKEA znika z rynku. Decyzję o zaprzestaniu wydawania zarówno jego formy papierowej jak i cyfrowej przyspieszyła podobno pandemia. Zatem katalog IKEA 2021 (w nakładzie 40 milionów egzemplarzy) z sierpnia tego roku  będzie ostatnią publikacją w tej formie. To z pewnością koniec pewnej epoki. Firma ma teraz stawiać na nowe sposoby komunikacji z klientami. 

- Zachowania klientów zmieniły się diametralnie, więc katalog, który ukazał się w sierpniu tego roku, będzie ostatnim (...). To jest bardzo racjonalna, ale też emocjonalna decyzja. (...) Chcemy inspirować wielu ludzi nowymi drogami, kanałami i formatami - mówi Konrad Gruss, prezes Inter Ikea Systems.

Pierwszy katalog IKEA wydała w 1951 roku w Szwecji. Pracował nad nim sam Ingvar Kamprad, założyciel marki. Katalog stopniowo pojawiał się także w innych krajach. W 2016 roku wydawnictwo miało aż 32 wersje językowe i pojawiało się na ponad 50 rynkach. W przyszłym roku, na jesieni, ma powstać jeszcze jedna publikacja. Upamiętni ona historię katalogu, będącego dla wielu ludzi na całym świecie źródłem inspiracji i wiedzy o najnowszych trendach wnętrzarskich.