Zimą, gdy gałęzie drzew pokryte są grubą warstwą śniegu, można wciąż delektować się widokiem mrozoodpornych bylin. To wspaniała opcja do ogrodu, który dzięki intensywnie zielonym liściom będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały rok. Jakie rośliny zimozielone warto mieć w swoim ogrodzie? Podpowiadamy.

Rośliny zimozielone - co warto o nich wiedzieć?

W przeciwieństwie do sadzonych wczesną wiosną i latem roślin, długozielone byliny nie tracą liści, zachwycają wyrazistymi kolorami. W okresach gdy w ogrodach nie kwitną drzewa i krzewy warto zadbać, by otoczenie domu prezentowano się nietuzinkowo. W tym celu można zastanowić się nad posadzeniem jednej z kilku popularnych zimą krzewów.

Barwinek pospolity

To jedna z tych krzewinek, które zachwycają mięsistymi głęboko zielonymi liśćmi przez cały sezon. Niewysokie rośliny osiągają wysokość do 30 cm. Szybko rozrastają się w półcieniu. Roślina wygląda niezwykle urokliwie od maja do września, kiedy gałązki pokrywają drobne fioletowoniebieskie kwiatki. Barwinek pospolity dobrze radzi sobie rosnąc pod drzewami.

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita to kolejna propozycja długowiecznej rośliny zimozielonej rosnącej w ogrodzie.  Fascynuje zmieniającymi się w ciągu roku kolorami. Brunatne liście i znajdujące się latem na gałązkach granatowe owoce sprawiają, że od krzaka trudno oderwać wzrok. Jak wszystkie tego typu krzaki, również ta bylina przepada za półcieniem i miejscami, w których nie wieje wiatr. Podatna na formowanie intryguje swoim nietuzinkowym wyglądem.

Azalia japońska

Krzew z rodziny różaneczników zwany też rododendronem, charakteryzuje się niezbyt dużymi kwiatami w kształcie lejka, stąd też najlepiej prezentuje się latem. Nie przepada za mrozem i niskimi temperaturami. Pół cieniste stanowiska osłonięte przed wiatrem to stanowisko w którym najszybciej rośnie. Warto zadbać o wilgotne, mające sporo próchnicy gleby. Azalie japońskie nie lubią przycinania, drobne kosmetyczne zabiegi lepiej wykonywać więc latem. Można dodawać do nich nawozy dla kwasolubnych bylin. Intensywnie żółte kwiatostany doskonale prezentują się na niewielkich krzakach w pobliżu iglaków i małych zbiorników wodnych. Uprawa roślin nie jest skomplikowana, można je sadzić na tarasie lub balkonie.

Juka karolińska

Największym walorem byliny są osiągające do 70 cm długości podłużne, ostro zakończone liście. Niezależnie od pogody, palącego słońca i siarczystych mrozów, nie zmieniają one koloru. W okresie wakacyjnym nad liśćmi wyrastają ogromne przepiękne kwiaty. Próchniczna, przepuszczalna, o dużej zawartości wapnia ziemia to wymagania, bez których juka karolińska może nie przeżyć. Warto sprawdzać wilgotność gleby, jeśli jest ona zbyt duża wówczas kwiat może chorować.