Chierowski - edukacja i praca

Józef Marian Chierowski urodził się w 1927 roku. W 1952 ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP). Co znamienne - otrzymał dyplom z numerem 1. Pozostał na uczelni, a w 1976 roku objął funkcję kierownika Katedry Wzornictwa. Pełnił ją do 1980 roku, by wtedy powrócić do rodzimej Katedry Architektury Wnętrz. Wtedy to razem z Piotrem Karpińskim zapoczątkował Pracownię Projektowania Mebla.  

Przez sporą część swojego zawodowego życia Chierowski był związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach (która w latach 1952-1975 funkcjonowała jako Świdnickie Fabryki Mebli). Tam też zaprojektował swój kultowy obecnie fotel. Działał też we wrocławskim Miastoprojekcie, zaprojektował wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, a zespołowo - wnętrza wrocławskiego ZETO i klinik oraz centrów diagnostycznych. Projektant zmarł w 2007 roku. 

Fotel 366

Jak powstał słynny fotel 366? Data nie jest dokładnie znana, ale pewne jest, że model prezentowano na III Targach Krajowych w Poznaniu w 1959 roku.W 1962 roku w Dolnośląskich Fabrykach Mebli wybuchł pożar, który spowodował zniszczenie hal produkcyjnych i maszyn. Poszukiwano projektu mebla, który byłby w stanie szybko nadrobić straty. Projekt Chierowskiego był inny niż wszystkie - uznano, że dzięki niezwykłej prostocie i nowoczesnej ergonomii fotela, uda się go najszybciej wprowadzić na linię produkcyjną.
Zanim fotel uzyskał swoją znaną dziś formę, powstało kilka prototypów o różnych kształtach i formach. Pierwszy egzemplarz modelu 366 przyniesiony z prototypowni do domu możecie zobaczyć na czarno-białym zdjęciu w naszej galerii. Siedzi na nim żona projektanta. Co sprawia, że fotel wciąż jest hitem? Prosta, nowoczesna forma.  Główna część to tapicerowane siedzisko połączone z oparciem. Towarzyszą mu drewniane podpory łączące po dwie zwężające się ku dołowi nóżki (przypominające nożyczki) oraz podłokietnik o obłym, charakterystycznym dla stylu lat 60. Kształcie. Jedyną ozdobą fotela Chierowskiego były guziki i pikowania oraz śruby z dużymi główkami na drewnianych elementach mebla. Fotel wyprodukowano w imponującej liczbie pół miliona egzemplarzy. Sprzedawano je głównie w krajach Europy Wschodniej. Chętnie meblowano nim prywatne mieszkania, ale również placówki dyplomatyczne i miejsca publiczne. Fotel 366 był produkowany przez ponad 20 lat. Mimo takiego sukcesu to arcydzieło wzornictwa nigdy nie miało szansy na bycie zauważonym poza granicami bloku wschodniego. 

Reedycja

W 2014 roku, po przerwie trwającej ponad 30 lat, 366 Concept przywróciło fotel na rynek. Po uzyskaniu wyłącznych praw licencyjnych firma ponownie wydała zapomnianą ikonę polskiego wzornictwa z połowy XX wieku, bazując na oryginalnych rysunkach z lat 60-tych. Założyciele 366 concept: Agata Górka i Maciej Cypryk z miłości do rodzimego designu, przywrócili światu także inne modele mebli polskiego mid century. Za ich sprawą fotel 366 zyskał ogromną popularność poza granicami naszego kraju. W 2016 roku stał się eksponatem w nowootwartym The Design Museum w Londynie, gdzie stanął obok europejskich ikon wzornictwa takich jak sofa Wegnera, czy krzesło Thoneta. Fotel wystąpił także w kilku międzynarodowych produkcjach, m.in. Le Redoutable (Redoutable) z 2017 roku.