IKEA Kraków dołączyła właśnie do miejsc, wprowadzających tak zwane „ciche godziny”. 11 lutego sklep na cały dzień wyłączył muzykę i reklamy, przyciemnił oświetlenie i przygotował specjalną strefę wyciszenia (w stonowanych barwach i z nieinwazyjnym oświetleniem), a także uprzywilejowane kasy dla osób ze spektrum autyzmu (oznaczone specjalnym logo). I tak już będzie co wtorek.
Wtorki Przyjazne Sensorycznie wprowadzone zostały przy wsparciu merytorycznym krakowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem „ZACISZE”. Przedstawiciele organizacji przeprowadzili w sklepie audyt, na podstawie którego wdrożono szereg udogodnień podnoszących komfort zakupowy osób ze spektrum autyzmu.

- Dziękujemy IKEA Kraków za zaproszenie do udziału w projekcie, otwartość na wszelkie nasze sugestie i chęć wprowadzenia licznych, często kłopotliwych pod względem technicznym zmian. Niektóre z nich, jak choćby wyłączenie suszarek w toaletach i zastąpienie ich na ten dzień ręcznikami papierowymi, osobom neuronormatywnym mogą wydawać się prozaiczne. Jednak dla osób ze spektrum autyzmu są wręcz zbawieniem, ponieważ każdy dodatkowy dźwięk, zapach, błysk światła czy dotyk może doprowadzić do przebodźcowania - tłumaczy Alicja Loranc ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem „ZACISZE”.

Brawo IKEA Kraków