Aster: charakterystyka i odmiany

Astry to zbiorcze określenie na kwiaty z rodziny astrowatych, do której zalicza około 600 odmian. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa astéri oznaczającego gwiazdę. Zależnie od odmiany różnią się kolorem lub okresem kwitnienia, który przypadać może na wiosnę, lato lub jesień. 

Jak wyglądają astry? Mają bardzo charakterystyczne kwiatostany, które układają się w kształt gwiazdy. Kwiaty zewnętrzne są języczkowate, najczęściej występują w różnych odcieniach fioletu, choć popularne są też niebieskie, różowe, karminowe i białe. Kwiaty wewnętrzne są zaś rurkowate w odcieniach żółci lub różu. Liście astrów mają najczęściej lancetowaty kształt, a łodygi są wzniesione i sztywne. Osiągają od 30 do nawet 160 cm, choć niektóre odmiany mogą być jeszcze wyższe.

Odmiany astrów, które najczęściej sadzimy w naszych ogrodach to: 

  • astry nowoangielskie;
  • astry nowobelgijskie;
  • astry krzaczaste;
  • astry gawędka;
  • astry wrzosolistne;
  • astry gładkie;
  • astry chińskie.

Kwiaty astry: uprawa

Uprawa astrów może różnić się zależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy. Niezależnie od tego jednak powinniśmy wybrać dla nich słoneczne stanowisko (choć dobrze znoszą też półcień), na którym gleba będzie żyzna i przepuszczalna, najlepiej wapienna. Gatunki kwitnące jesienią najlepiej czują się w wilgotnym podłożu, a letnie i wiosenne tolerują suche.

Sadzenie astrów odbywa się najczęściej wiosną. Te rośliny rosną bardzo szybko, a niektóre ich odmiany kwitnąć mogą do późnej jesieni. Nie wymagają też zbyt wiele uwagi, dlatego są polecane początkującym ogrodnikom. Najczęściej zaleca się sadzenie ich wokół domów lub przy ogrodzeniu, w dużych rabatach, ponieważ może okazać się, że będą potrzebowały podpory. 

Astry sadzić można poprzez wysiew lub sięgnąć po sadzonki, zależnie od gatunku poleca się różne techniki. Wyłącznie przez wysiew nasion powinny być rozmnażane wszystkie odmiany astrów chińskich. 

Pielęgnacja astrów

Astry wieloletnie są szczególnie popularne w Polsce. To odmiany mrozoodporne, które znoszą temperatury nawet do - 20 stopni Celsjusza, dlatego też zimowanie nie powinno być problemem. Należy pamiętać jedynie o tym, by po przekwitnieniu mocno je przyciąć. 

Astry powinno się odmładzać, ponieważ co kilka lat dochodzi do wyschnięcia środkowej części kępy. By temu zapobiec, wczesną wiosną należy oddzielić najmłodsze, podziemne kłącze i przesadzić je w nowe miejsce. To wpłynie bardzo pozytywnie na kwitnienie i zmniejszy ryzyko chorób grzybiczych, które często dotykają astry. 

Jesienne astry, to kwiaty, które powinny być zasilane nawozami co 2 lub 3 tygodnie. U odmian letnich i wiosennych mogłyby to jednak  spowodować przesilenie, a w efekcie doprowadzić do osłabienia i większej podatności na ataki szkodników. Nawożenie powinno odbyć się w okresie wegetacji rośliny, jeszcze zanim zacznie kwitnąć. Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe, pamiętaj jednak, że nadmiar azotu sprawi, że kwiaty mogą słabiej kwitnąć.

Astry powinny być też obficie podlewane, szczególnie w okresie lata i ewentualnej suszy. Choć odmiany wiosenne i letnie łatwiej przystosują się do suchego podłoża, to jednak nie powinny znosić go dłużej niż to konieczne. 

Rozmnażanie astrów jest bardzo proste. Powinno odbywać się wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju. Wykopujemy bryłę korzeniową, dzielimy ją i sadzimy w wybranym miejscu z uwzględnieniem zaleceń dotyczących stanowiska.

Kiedy kwitną astry?

Astry mogą kwitnąć od maja aż do października, a w przypadku późnych, jesiennych odmian, nawet do listopada. Ze względu na różne pory kwitnienia podzielono gatunki astrów na trzy grupy: letnie, wiosenne i jesienne. Poszczególne odmiany mogą nieznacznie różnić się wymaganiami i sposobem uprawy, jednak cała rodzina astrów jest dość wytrzymała na warunki zewnętrzne. 

Astry kwitnące wiosną to między innymi aster alpejski, czy aster tongolski. Tworzą one zwarte łany i lubią słoneczne stanowiska. Najlepiej sadzić je wśród niskich bylin lub na ogrodach skalnych.

Aster gawędka kwitnie latem. Lubi piaszczyste i przepuszczalne gleby. Choć rośnie dość wolno, może pozostawać w jednym miejscu bez przesadzania nawet przez kilka lat. Do tego gatunku zalicza się ponad 40 różnych odmian astrów, które najczęściej kwitną na jasnoniebiesko lub fioletowo. 

Astry jesienne cieszą się szczególną popularnością, ponieważ najdłużej zdobią nasz ogród i poza obfitym podlewaniem i okresowym nawożeniem nie mają zbyt dużych wymagań. Szczególnie ciekawy zdaje się być aster tatarski. To odmiana pochodząca z Dalekiego Wschodu, która w naturze rośnie na Syberii, w Korei i Japonii. Zakwita późną jesienią. Lubi żyzne i wilgotne podłoże, w którym rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom. To prawdziwy rekordzista, który może osiągać nawet do 2,5 metra wysokości!

Kwiaty astry: znaczenie

Aster oznacza miłość, wdzięk i wyrafinowanie. Ze względu na jego długi okres kwitnienia, w Rosji nazywany jest jesienną różą i uważa się go za symbol pożegnania lata i związanej z tym melancholii. Tatarzy wierzyli, że astry symbolizują życie wieczne i dobrobyt, dlatego często używali go jako symbolu rodowego. W Chinach astrów używa się jako roślin leczniczych i magicznych. Wykorzystuje się zarówno korzenie, jak i płatki, których zjedzenie ma przywrócić harmonię w związku i zbliżyć do siebie małżonków. W naszym kręgu kulturowym powszechne jest przekonanie, że posadzenie astrów przy wejściu do domu przyciąga szczęście i powodzenie do jego mieszkańców. 

Znaczenie astrów może różnić się zależnie od koloru kwiatów, jednak wszystkie odmiany są doskonałym prezentem i świetnym sposobem, aby powiedzieć “Dziękuję!” lub życzyć powodzenia w nowym rozdziale życia. Z tego powodu bukiety z astrów podarować można na urodziny lub imieniny, ale też na Dzień Nauczyciela. Sprawdzą się jako prezent na rozpoczęcie szkoły lub z okazji przyjęcia na studia, czy rozpoczęcia nowej pracy.