Ile naprawdę kosztuje moda? Jako klienci mamy do wyboru towary luksusowe za kilkaset, a raczej kilaset tysięcy złotych oraz o wiele tańsze ubrania i dodatki z sieciówek. Bluzka za 19,90? Sukienka za 79,90 zł? Sklepy w popularnych centrach handlowych pełne są produktów tego typu. Mało kto zastanawia się, jaki jest prawdziwy koszt tanich dżinsów, swetrów, czy koszul. Kto płaci cenę za fast fashion?

Tego dowiemy się z dokumentu "The True Cost" w reżyserii Andrew Morgana. Ten film poruszył widzów na całym świecie. Szczerze i bez pardonu mówi się o niskich płacach, katastrofach w fabrykach, niewolniczych warunkach pracy, chorób dzieci na skutek spryskiwania pól bawełny pestycydami, tonach odpadów, zalegających na śmietniskach krajów rozwijających się itd...

W ramach polskiej premiery, która odbędzie się w klubokawiarni Plażowa już 26 sierpnia, odbędzie się także panel dyskusyjny. W debacie zatytułowanej "Prawdziwa cena fast fashion, debata o kosztach społecznych taniej mody. Czy nosząc ubrania ze sklepów sieciowych powinniśmy mieć wyrzuty sumienia?" udział wezmą: Dorota Wróblewska, Cezary Szymanek, Katarzyna Guzek, dr Anna Paluszek.

Wstęp wolny!  Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mogli wyrazić swoje poparcie dla idei Fashion Revolution, pozując do zdjęcia w ramach „#fashrev challenge by ELLE”. Najfajniejsze zdjęcia zostaną umieszczone na portalu ELLE.pl oraz w magazynie, w rubryce „ELLE się bawi”.

 

 Program:


19.00 Debata „Prawdziwa cena fast fashion, debata o kosztach społecznych taniej mody. Czy nosząc ubrania ze sklepów sieciowych powinniśmy mieć wyrzuty sumienia?”
20.15 Premiera filmu „True Cost”

Dystrybutorem filmu w Polsce jest organizacja Fashion Revolution Poland.