Śmiało możemy powiedzieć, że HBO to stacja produkująca jedne z najlepszych seriali na świecie. Po piętach depcze jej Netflix, ale patrząc na ilość statuetek, które amerykański gigant zdobył w ciągu tych kilku dekad to przed platformą streamingową jeszcze długa droga. Założony w 1972 roku kanał, ma na swoim koncie dziesiątki produkcji, w tym filmy dokumentalne, miniseriale czy właśnie kilkusezonowe seriale. Te ostatnie są doceniane przez krytyków, jak i widzów. Firma dostępna jest w 151 krajach na całym świecie i proponuje 24 kanały, w tym Cinemax, HBO Comedy, HBO Latino, HBO Family, czy HBO Go. Od lat amerykańskie konsorcjum może pochwalić się znakomitymi tytułami. Przykład? Składając listę 10 najlepszych seriali HBO mieliśmy nie lada problem - jest ich zbyt wiele! Oprócz legendarnej już "Gry o tron", "Seksu w wielkim mieście", czy "Rodziny Soprano" są jeszcze takie produkcje jak "Westworld", "Sześć stóp pod ziemią" i "Czysta krew" (oba stworzył Alan Ball), "Figurantka", "Rozwód", antologia "Detektyw", "Zakazane imperium", "Prawo ulicy", "Terapia", "Rzym", "Newsroom", "Vinyl", "Ekipa", "Wyposażony", "Jak to się robi w Ameryce", "Dziewczyny", "Kompania braci", "Olive Kitteridge", "Pacyfik", czy "Generation Kill: Czas wojny". Na dodatek, są też polskie propozycje. "Wataha", "Pakt", czy najnowszy "Ślepnąc od świateł". Który trafił do naszego zestawienia? Nasze top 10 na najlepsze seriale HBO wybieraliśmy nie tylko na podstawie naszego gustu, ale kierowaliśmy się również ocenami internautów na znanych portalach zajmujących się tematyką filmu i seriali. Sprawdźcie, seriale HBO - top 10:

Wciągające seriale. Co obejrzeć na Netflix, HBO GO i innych platformach streamingowych?

"Euforia" to nowy kontrowersyjny serial od HBO. Odważny, wulgarny, pełen przemocy. Gra w nim Zendaya >>

Seriale HBO: "Gra o tron" (2011-2019)

Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Polityczne i seksualne intrygi są na porządku dziennym. Robert Baratheon, król Siedmiu Królestw, prosi swojego starego przyjaciela, Eddarda Starka, aby służył jako jego główny doradca. Ten, podejrzewając, że poprzednik na tym stanowisku został zamordowany, przyjmuje propozycję, aby dogłębnie zbadać sprawę. Okazuje się, że przejęcie tronu planuje kilka rodzin. Lannisterowie, familia królowej, staje się podejrzana o podstępne knucie spisku. Po drugiej stronie morza pozbawieni władzy ostatni przedstawiciele poprzednio rządzącego rodu, Targaryenów, również zamierzają odzyskać kontrolę nad królestwem. Narastający konflikt pomiędzy rodzinami, do którego włączają się również inne rody, prowadzi do wojny. W międzyczasie na dalekiej północy budzi się pradawne zło. W chaosie pełnym walk i konfliktów tylko grupa wyrzutków zwana Nocną Strażą stoi pomiędzy królestwem ludzi, a horrorem kryjącym się poza nim. 

nagrody: 1 Złoty Glob, 47 statuetek Emmy

liczba sezonów: 8 (w przygotowaniu)

w rolach głównych: Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Maisie Williams, Kit Harington, Iain Glen, Sophie Turner, Nikolaj Coster-Waldau, Rory McCann, Charles Dance, Jack Gleeson, Richard Madden, Gwendoline Christie, Sean Bean, Natalie Dormer, Jason Momoa, Michiel Huisman, Pedro Pascal, Jonathan Pryce, 

Skasowana scena z serialu "Gra o tron". Fani produkcji HBO muszą zobaczyć to wideo >>

Seriale HBO: "Seks w wielkim mieście" (1998-2004)

Cztery niezależne kobiety. Carrie- słynna pisarka i felietonistka, . Miranda- prawnik, Samantha- spec od reklamy, Charollote- humanistka. Wszystkie bogate, szczęśliwe, Piękne i prowadzące aktywne życie seksualne. Mimo, iż każda z nich ma inny charakter, wszystkie się przyjaźnią i zawsze spotykają w tej samej kawiarence. Tam opowiadają o swoim życiu seksualny, związkach, kłopotach, marzeniach, po prostu o wszystkim. Każda z nich ma swoje wzloty i upadki.

nagrody: 8 Złotych Globów, 7 statuetek Emmy

liczba sezonów: 6

w rolach głównych: Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kim Cattrall, Kristin Davis, John Corbett, David Eigenberg, Willie Garson, Chris Noth