Śmiało możemy powiedzieć, że HBO to stacja produkująca jedne z najlepszych seriali na świecie. Po piętach depcze jej Netflix, ale patrząc na ilość statuetek, które amerykański gigant zdobył w ciągu tych kilku dekad to przed platformą streamingową jeszcze długa droga. Założony w 1972 roku kanał, ma na swoim koncie dziesiątki produkcji, w tym filmy dokumentalne, miniseriale czy właśnie kilkusezonowe seriale. Te ostatnie są doceniane przez krytyków, jak i widzów. Firma dostępna jest w 151 krajach na całym świecie i proponuje 24 kanały, w tym Cinemax, HBO Comedy, HBO Latino, HBO Family, czy HBO Go. Od lat amerykańskie konsorcjum może pochwalić się znakomitymi tytułami. Przykład? Składając listę 10 najlepszych seriali HBO mieliśmy nie lada problem - jest ich zbyt wiele! Oprócz legendarnej już "Gry o tron", "Seksu w wielkim mieście", czy "Rodziny Soprano" są jeszcze takie produkcje jak "Westworld", "Sześć stóp pod ziemią" i "Czysta krew" (oba stworzył Alan Ball), "Figurantka", "Rozwód", antologia "Detektyw", "Zakazane imperium", "Prawo ulicy", "Terapia", "Rzym", "Newsroom", "Vinyl", "Ekipa", "Wyposażony", "Jak to się robi w Ameryce", "Dziewczyny", "Kompania braci", "Olive Kitteridge", "Pacyfik", czy "Generation Kill: Czas wojny". Na dodatek, są też polskie propozycje. "Wataha", "Pakt", czy najnowszy "Ślepnąc od świateł". Który trafił do naszego zestawienia? Nasze top 10 na najlepsze seriale HBO wybieraliśmy nie tylko na podstawie naszego gustu, ale kierowaliśmy się również ocenami internautów na znanych portalach zajmujących się tematyką filmu i seriali. Sprawdźcie, seriale HBO - top 10:

Wciągające seriale. Co obejrzeć na Netflix, HBO GO i innych platformach streamingowych?

"Euforia" to nowy kontrowersyjny serial od HBO. Odważny, wulgarny, pełen przemocy. Gra w nim Zendaya >>

Seriale HBO: "Gra o tron" (2011-2019)

Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Polityczne i seksualne intrygi są na porządku dziennym. Robert Baratheon, król Siedmiu Królestw, prosi swojego starego przyjaciela, Eddarda Starka, aby służył jako jego główny doradca. Ten, podejrzewając, że poprzednik na tym stanowisku został zamordowany, przyjmuje propozycję, aby dogłębnie zbadać sprawę. Okazuje się, że przejęcie tronu planuje kilka rodzin. Lannisterowie, familia królowej, staje się podejrzana o podstępne knucie spisku. Po drugiej stronie morza pozbawieni władzy ostatni przedstawiciele poprzednio rządzącego rodu, Targaryenów, również zamierzają odzyskać kontrolę nad królestwem. Narastający konflikt pomiędzy rodzinami, do którego włączają się również inne rody, prowadzi do wojny. W międzyczasie na dalekiej północy budzi się pradawne zło. W chaosie pełnym walk i konfliktów tylko grupa wyrzutków zwana Nocną Strażą stoi pomiędzy królestwem ludzi, a horrorem kryjącym się poza nim. 

nagrody: 1 Złoty Glob, 47 statuetek Emmy

liczba sezonów: 8 (w przygotowaniu)

w rolach głównych: Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Maisie Williams, Kit Harington, Iain Glen, Sophie Turner, Nikolaj Coster-Waldau, Rory McCann, Charles Dance, Jack Gleeson, Richard Madden, Gwendoline Christie, Sean Bean, Natalie Dormer, Jason Momoa, Michiel Huisman, Pedro Pascal, Jonathan Pryce, 

Skasowana scena z serialu "Gra o tron". Fani produkcji HBO muszą zobaczyć to wideo >>

Seriale HBO: "Seks w wielkim mieście" (1998-2004)

Cztery niezależne kobiety. Carrie- słynna pisarka i felietonistka, . Miranda- prawnik, Samantha- spec od reklamy, Charollote- humanistka. Wszystkie bogate, szczęśliwe, Piękne i prowadzące aktywne życie seksualne. Mimo, iż każda z nich ma inny charakter, wszystkie się przyjaźnią i zawsze spotykają w tej samej kawiarence. Tam opowiadają o swoim życiu seksualny, związkach, kłopotach, marzeniach, po prostu o wszystkim. Każda z nich ma swoje wzloty i upadki.

nagrody: 8 Złotych Globów, 7 statuetek Emmy

liczba sezonów: 6

w rolach głównych: Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kim Cattrall, Kristin Davis, John Corbett, David Eigenberg, Willie Garson, Chris Noth

 

Seriale HBO: "Detektyw" (2014-)

Każdy sezon opowiada inną historię zbrodni oraz pokazuje inną grupę detektywów. 

nagrody: 5 statuetek Emmy

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Matthew McConaughey, Woody Harrelson, 

Seriale HBO: "Rodzina Soprano" (1999-2007)

Tony Soprano mieszka w domku na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i... szefem miejscowej mafii. Kłopoty w "pracy" i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do lekarki-psychiatry, która nie do końca zdaje sobie sprawę, kim jest jej pacjent.

nagrody: 5 Złotych Globów, 21 statuetek Emmy

liczba sezonów: 6

w rolach głównych: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico

 

Seriale HBO: "Wielkie kłamstewka" (2017-)

W spokojnym, nadmorskim miasteczku Monterey w stanie Kalifornia nic nie jest takie, jakim się wydaje. Kochające matki, osiągający sukcesy mężowie, urocze dzieci, piękne domy. Za ich pozornie perfekcyjnym życiem kryje się jednak sieć kłamstw. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się samotna matka Jane i jej syn Ziggy. Wieloletnie przyjaciółki Madeline i Celeste biorą ją pod swoje skrzydła, co nie pozostaje bez znaczenia dla relacji z Renatą. Przykry incydent w szkole wyznacza nowe linie podziału. A gdy w miasteczku dochodzi do zbrodni, która zaburza idealne życie mieszkańców, pojawia się podejrzenie, że mogło mieć to coś wspólnego z napięciami, które pojawiły się pomiędzy matkami dzieci z lokalnej szkoły.

nagrody: 4 Złote Globy, 8 statuetek Emmy

liczba sezonów: 2 (w przygotowaniu)

w rolach głównych: Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley, Laura Dern, Zoë Kravitz, Alexander Skarsgård, James Tupper, Meryl Streep

Seriale HBO: "Ostre przedmioty" (2018-)

Dziennikarka Camille Preaker wraca do swojego rodzinnego miasteczka, aby przygotować materiał o morderstwie dwóch dziewczynek. Starając się rozwiązać zagadkę, wraca wspomnieniami do przeszłości i zdaje się identyfikować z młodymi ofiarami.

liczba sezonów: 1

w rolach głównych: Amy Adams, Elizabeth Perkins, Madison Davenport, Patricia Clarkson, Chris Messina, Matt Craven

 

Seriale HBO: "Młody papież" (2016-)

Lenny Belardo, który przyjął imię Piusa XIII jest pierwszym amerykańskim papieżem w historii Kościoła. Wszystko wskazuje na to, że wybór tego młodego, ujmującego biskupa na Ojca Świętego jest efektem skutecznej strategii medialnej, jaką przyjęło Kolegium Kardynalskie. Ale pozory mogą mylić. A tym bardziej w miejscu i pomiędzy ludźmi, dla których wielka tajemnica wiary jest życiowym drogowskazem. Tym miejscem jest Watykan, a ci ludzie to hierarchowie Kościoła. A Pius XIII wydaje się być pośród nich najbardziej tajemniczy i pełen sprzeczności. Przebiegły i jednocześnie naiwny, ironiczny i pedantyczny, tradycyjny i nowatorski, wątpiący i pewny siebie, melancholijny i bezwzględny Pius XIII doświadcza człowieczej samotności, by odnaleźć Boga, którego mógłby dać ludziom. I sobie samemu.

liczba sezonów: 1

w rolach głównych: Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Cécile De France, Ludivine Sagnier, Javier Cámara

Seriale HBO: "Sześć stóp pod ziemią" (2001-2005)

Dom pogrzebowy Fisher & Diaz to miejsce wielu nietypowych wydarzeń, a jego pracownicy Nate, Ruth, David i Claire to świadkowie niezwykłych ludzkich zachowań. Niekonwencjonalna śmierć i dziwaczne zbiegi okoliczności dawno temu przestały robić na nich wrażenie. Co innego życie prywatne - tam, każde z nich próbuje odnaleźć sens...

nagrody: 3 Złote Globy, 9 statuetek Emmy

liczba sezonów: 5

w rolach głównych: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Richard Jenkins, Rachel Griffiths, 

 

 

Seriale HBO: "Wataha" (2014-2017)

Kapitan Wiktor Rebrow próbuje rozwikłać zagadkę zamachu bombowego, w którym zginęli jego przyjaciele ze Straży Granicznej w Bieszczadach.

nagrody: statuetka Orła

liczba sezonów: 2

w rolach głównych: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Magdalena Popławska, Marian Dziędziel

Seriale HBO: "Westworld" (2016-)

Westworld to futurystyczny park rozrywki, w którym ludzie mogą spełniać swoje najbardziej mroczne fantazje. Twórcą parku Westworld jest genialny naukowiec Robert Ford snujący ambitne wizje przyszłości. Jego pomocnikiem jest Bernard Lowe. W parku goście mogą spotkać tajemniczego Mężczyznę w czerni będącego uosobieniem zła, oraz Dolores Abernathy - piękną i dobrą córkę farmera z prowincji. Do miasteczka, w pobliżu którego mieszka Dolores, przybywa niezwykle przystojny, sprawnie posługujący się bronią Teddy Flood.

nagrody: 8 statuetek Emmy

liczba sezonów: 2

w rolach głównych: Anthony Hopkins, Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Rodrigo Santoro, Shannon Woodward, Ed Harris, James Mardsen