O czym jest spektakl "Wielki Gatsby"?

„Wielki Gatsby” prowadzi swojego widza przez świat buzujący złotymi możliwościami i tajemnymi romansami, gdzie wskazówka zegara nabiera dwukrotnego tempa. Echem dociera do nas pogłos wzniosłego jazzu i lejącego się po kątach szampana. To tam iluzje zacierają się z rzeczywistością jak popiół unoszący się nad pustkowiem, a oczy doktora TJ Eckelberg’a obserwują każdego. 

Wydana w 1925 roku, książka spotkała się z nieprzychylnymi recenzjami i okazała się być komercyjną klapą. Za życia autora nie zyskała sukcesu, Fitzgerald do końca swoich dni żył w przekonaniu, że jego życiowa praca zapadnie w zapomnienie. Dopiero po jego śmierci w 1940 roku, „Wielki Gatsby” zaczął cieszyć się nagłą popularnością i wkrótce stał się integralną częścią kanonu klasycznej literatury amerykańskiej. Dzisiaj jest znana jako jedno z najwybitniejszych dzieł literackich zeszłego wieku, a na motywach książki powstało aż pięć ekranizacji filmowych. W najbardziej popularnych wersjach, w głównej roli mogliśmy zobaczyć Roberta Redforda w 1974 roku oraz w 2013 roku Leonardo DiCaprio, który jak nikt inny wdał się doskonale w rolę tajemniczego Gatsby’ego. 

"Wielki Gatsby" wciąż aktualny

Niemal sto lat później, pod swoją lśniąca fasadą, „Wielki Gatsby” pozostaje tak samo aktualny dziś, jak w dniu jego premiery. Analizuje erę jazzu, naznaczoną wielkimi dysproporcjami finansowymi, społeczną stratyfikacją i nieskończonym dążeniem do sukcesu materialnego. Eksploracja "amerykańskiego marzenia" przez Fitzgeralda wciąż głęboko rezonuje z współczesnym widzem. Tematyka rzeczywistości kontra iluzji, pustki materializmu zestawionej z kruchością relacji międzyludzkich nadal rozbrzmiewa we współczesnym społeczeństwie, które boryka się z zatraceniem granic pomiędzy codzienną rzeczywistością i życiem prowadzonym w mediach społecznościowych. 

„Wielki Gatsby” zaprasza nas do refleksji nad własnymi wartościami i aspiracjami i przestrzega przed powtarzaniem schematów przeszłości: 
„Gatsby wierzył w zielone światło, w orgiastyczną przyszłość, która rok po roku ucieka przed nami. Wymknęła się nam wówczas, lecz to nie ma znaczenia - jutro popędzimy szybciej, otworzymy ramiona szerzej... I pewnego pięknego poranka... Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość.” 

Swoją kolejną odsłonę „Wielki Gatsby” zobaczy na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie, gdzie miłość, tragedia, iluzja i rzeczywistość stworzą hipnotyzującą mozaikę Nowego Jorku z okresu prohibicji. Tłumaczenie, adaptacje i reżyserie wykonał Jakub Roszkowki, a na scenie zobaczymy Dominikę Feiglewicz, Karolinę Kazoń, Magdalenę Osińską, Zuzannę Skolias-Pakułę, Wandę Skorny, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Macieja Jackowskiego, Karola Kubasiewicza, Grzegorza Łukawskiego oraz Dominika Strokę.