Śnieżna pełnia Księżyca - 19 lutego 2019 

Przed nami wyjątkowy spektakl - największa i najjaśniejsza pełnia Księżyca w tym roku. Na luty zawsze przypada tzw. Śnieżny Księżyc ale tym razem jego pełnia będzie tzw. superpełnią. Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i jego tarcza będzie widoczna w całości w momencie tzw. ,,perygeum". W ten sposób określa się okres czasu, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi i jest widoczny dużo lepiej niż zazwyczaj. Według NASA jego tarcza jest wtedy o 14% większa, i świeci o 30% jasniej. I właśnie taka pełnia czeka nas 19 lutego.

Skąd wzięła się nazwa Śnieżnego Księżyca?

W lutym mają miejsce największe opady śniegu, szczególnie na półkuli północnej. To wtedy też tarcza Księżyca świeci najjaśniej, srebrnym "zimnym" światłem. Choć zdarza się, że tzw. Snow Moon nabiera lekko pomarańczowej barwy. Z tą nazwą wiążą się też wierzenia, że światło Śnieżnego Superksiężyca jest na tyle jasne, że ma moc "oświetlania" przeszłości i przyszłości równie intensywnie. Co więcej - Snow Moon ma też oczyszczającą moc. Rzuca światło na ciemne i jasne strony życia człowieka, dlatego warto właśnie wtedy zrobić rachunek sumienia, wybaczać i prosić o wybaczenie bliskich i uporządkować emocjonalnie niezamknięte sprawy i relacje.

Od dawna wierzono, że nawet "zwykła" pełnia Księżyca ma wielką moc oddziaływania na ludzi. Śnieżna jest jeszcze intensywniejsza, bo wiąże się z procesem zamarzania wody i zmiany jej stanu skupienia. A to właśnie woda ma silny związek z naturalnym satelitą. Kilka miliardów lat temu Księżyc był dużo bliżej Ziemi niż teraz i wówczas jego dużo większa siła przyciągania powodowała, że cieki z oceanów wdzierały się głęboko w ląd, niosąc ze sobą materiał mineralny, umożliwiając tym samym powstania związków organicznych, które dały początek życiu na Ziemi. Skoro Księżyc działał tak na oceaniczne pływy a organizm człowieka w 60% składa się z wody, łatwo nomen omen popłynąć w wyobrażeniach na temat jego odziaływania na człowieka.

W czasie pełni ubywa melatoniny - nasz sen może być niespokojny i przerywany lękami i przeczuciami. To ryzykowny czas dla relacji, choć dobrze wykorzystany, ma moc budującą. Znane są metody afirmacji Księżyca - to doskonały czas, by podsumować konkretne marzenia i plany. Podobno spełniają się, gdy nocą spiszemy je na kartce i chwilę nad nimi pomedytujemy, powtarzając je na głos.

Czytaj też: Horoskop miłosny 2019 >>

Pełnie Księżyca w 2019 roku - nazwy

 

Styczeń - Wilcza Pełnia

Luty - Śnieżna Pełnia

Marzec - Robacza Pełnia

Kwiecień - Siewna Pełnia 

Maj - Mleczna Pełnia

Czerwiec - Truskawkowa Pełnia

Lipiec - Sienna Pełnia

Sierpień - Kukurydziana Pełnia

Wrzesień - Pełnia Żniwiarzy

Pażdziernik - Pełnia Myśliwych

Listopad - Bobrza Pełnia

Grudzień - Dębowa Pełnia