I wiecie, co najbardziej irytuje? Badanie opublikowane w 2022 roku przez Clinical Gastroenterology and Hepatology wykazało, że zjawisko wzdęcia dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Nikomu nie życzymy tego doświadczenia, ale… to nie fair!

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo dokuczliwy może być bloating, dlatego postanowiłyśmy zebrać cenne, domowe sposoby. Sprawdź nasze ulubione i sprawdzone metody na redukcję uczucia balona w brzuchu.

Domowe sposoby na bloating

Zmniejsz ilość spożywanego FODMAP

Żywność bogata w tzw. FODMAP jest częstą przyczyną bloatingu. Są to węglowodany proste, które u niektórych trudniej się trawią. Do produktów z ich dużą ilością należą m.in. niektóre owoce (nektarynki, gruszki, brzoskwinie), warzywa (cebula, czosnek, brokuły, kalafior, kapusta), produkty zbożowe (makarony, pieczywo, ciasta), a także rośliny strączkowe i niektóre mleczne przetwory. Aby uniknąć uczucia balona w brzuchu, lepiej wyklucz je z jadłospisu albo przynajmniej ogranicz.

Zaprzyjaźnij się ze szklanką ciepłej wody

Kiedyś w Chinach zirytował mnie lekarz, który na silny ból brzucha machnął ręką, zalecając napić się ciepłej wody. Cóż, teraz bym mu podziękowała. Ta niepozorna metoda wywodzi się ze starej medycyny chińskiej. Szklanka gorącej wody rano nie tylko wspiera układ pokarmowy, oczyszczając żołądek i jelita z toksyn. Pomaga po przejedzeniu, niestrawnościach, zaparciach, nudnościach czy właśnie wzdęciach.

To może być trudne, ale... zmniejsz ilość słonych potraw

Większość spożywanej soli pochodzi z produktów pakowanych i gotowych do spożycia. Słone potrawy mogą prowadzić do zatrzymywania wody i uczucia ciężkości w brzuchu. Dlatego ważne jest unikanie słonych potraw w celu zapobiegania nieprzyjemnych dolegliwości.

Ogranicz spożycie laktozy do minimum

Laktoza z produktów mlecznych może powodować bloating. Niestrawiona przemieszcza się do jelita grubego, gdzie rozkładają ją bakterie, co wywołuje dyskomfort. Cukier mleczny może być też przyczyną bólu brzucha i zatruć pokarmowych.

Zastąp słodzone napoje wodą lub ziołowymi herbatkami

Przetworzone soki i napoje gazowane często są przyczyną wzdętego brzucha. Ponadto, ze względu na zawartość kofeiny, mogą prowadzić do odwodnienia. Dlatego warto zastąpić je wodą lub herbatami, które pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Spożywaj napary z mięty

Mięta, zwłaszcza w postaci naparu, może pomóc w łagodzeniu wzdęć. Roślina pomaga w trawieniu poprzez rozluźnianie mięśni żołądka, co przyspiesza przemieszczanie się pożywienia przez układ pokarmowy. Zawarty w niej mentol działa przeciwzapalnie, wspierając zdrowie układu trawiennego.

Wprowadź do diety szczęśliwe bakterie

Probiotyki, czyli „dobre bakterie”, są ważne dla utrzymania zdrowego środowiska w jelitach i poprawnego trawienia. Łagodzą problemy trawienne, takie jak bloating. Gdy bakterie trawią ciężkie, przetworzone pożywienie, produkują wodór, dwutlenek węgla i metan. Dobre natomiast zmniejszają ilość gazu w jelitach, jak i redukują ich częstotliwość.

Siedzenie jest nienaturalne - ćwicz regularnie!

Aktywność fizyczna zmniejsza gromadzenie się gazu w żołądku. Spacery to najlepszy sposób na stawienie im czoła. Ciało człowieka zostało zaprojektowane do ruchu znacznie częstszego niż obecnie, w erze nowych technologii. Zalecane ćwiczenia obejmują także jogę (istnieją nawet specjalne asany dedykowane osobom z problemem wzdęć) czy jazdę na rowerze.

Warto pamiętać, że wzdęcia to powszechne zjawisko i tylko w rzadkich przypadkach może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Świadome wybory żywieniowe mogą pomóc w ich redukcji. Warto dbać o zrównoważoną dietę, która nie obciąża przewodu pokarmowego. Unikanie jedzenia w pośpiechu, przy komputerze lub w trakcie pracy, także może pomóc w zapobieganiu bloatingu.