„Żadnego botoksu” powiedziała hollywoodzka gwiazda w odcinku podcastu Kelly Ripy „Let’s Talk Off Camera”. Aktorka regularnie zagłębia się w starą praktykę, według której ludzie mówią jej, że wygląda o kilkadziesiąt lat młodziej.

Prastara metoda dla zdrowia i urody. Jak Salma Hayek troszczy się o siebie?

Z powodu wielu problemów z ciałem Hayek opracowała „dziwną medytację”, którą ciągle rozwija. „Mogę to robić godzinami, bo nie czuję czasu, i jest to świetna zabawa, bo to nie jest tak, że siedzisz i o niczym nie myślisz” – powiedziała odtwórczyni roli Fridy.

„Kiedy to robię, ludzie mówią mi, gdy wychodzę z pokoju: «O mój Boże. Znowu wyglądasz na 20-tkę»” – dodała aktorka, nazywając to doświadczenie „bardzo potężnym”. Hayek twierdzi, że nawet pięć minut praktyki pozytywnie wpływa na jej życie codzienne.

„Kiedy nie robię tego przez jakiś czas, zgadnij co? Twarz zaczyna opadać i całą reszta zaczyna opadać” – przyznała 57-letnia gwiazda. Hollywoodzka aktorka zauważyła, że brak regularnej praktyki negatywnie wpływa na jej sprawność fizyczną, powodując dyskomfort w plecach i kostkach.

„Mój mąż w to nie wierzy” – wyjawiła Salma Hayek. „Nie medytuje i nie chce wierzyć w tę energię. Naprawdę bardzo się stara, żeby tego nie robić” – zażartowała, dodając, że nie używa słowa „medytacja”, a „joga”.

Medytacja dla zdrowia mentalnego i fizycznego. Badania potwierdzają pozytywne rezultaty

Wiele badań naukowych i medycznych potwierdziło negatywny wpływ stresu na ogólny stan zdrowia. Zmniejszenie jego ilości może złagodzić szkodliwy wpływ na skórę. Kliniczne badania Elsevier wykazały, że regularna medytacja może obniżyć ogólny poziom katecholamin, do których należą między innymi adrenalina i dopamina. Udowodniono, że techniki medytacji i relaksacji mogą być pomocne w leczeniu łuszczycy.

Choć potwierdzono dobroczynne działanie tej pradawnej praktyki na ogólny stan skóry, w przypadku działania stresu na inne choroby "powłoki" organizmu, konieczne są dalsze badania.

Sposób Salmy Hayek jest znany od wieków, a jednak praktykowany przez niewielu. Dlaczego? Być może ciężko zatrzymać się na chwilę, by odrzucić wszystkie zmartwienia i negatywne myśli. Zdecydowanie - zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna pomagają w regulacji poziomu hormonów stresu w organizmie. Holistyczna troska pozytywnie działa nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale i na skórę oraz włosy. Być może warto też zastosować metodę aktorki? W końcu nic nie kosztuje.