W związku z epidemią koronawirusa polskie szkoły zamknięto na dwa tygodnie. Eksperci są zgodni - ten czas należy spędzić z dziećmi w domu, nie wychodzić na place zabaw, unikać skupisk ludzi. Hej rodzice, mamy dla Was listę gier i zabaw, które idealnie sprawdzą się w domowych warunkach. Nie będzie nudno, postaramy się.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Leo (@laleoneo) Lut 12, 2020 o 2:28 PST

Zabawa z plasteliną lub masą solną
Lepienie plastelinowych figurek ćwiczy motorykę małą, a do tego rozwija myślenie przestrzenne i wyobraźnię. Lepić można niemal wszystko: swoją rodzinę, ulubione warzywa i owoce, układ planetarny, czy mieszkańców ZOO. Jeśli nie macie akurat w domu plasteliny, nic straconego. Niżej podajemy prosty przepis na domową masę solną. Ulepione z niej figurki odstawiamy na dwa lub trzy dni do wyschnięcia a następnie malujemy akwarelami lub plakatówkami. 
Domowa masa solna - przepis
Składniki: szklanka mąki, szklanka soli, pół szklanki wody.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą i ugniatamy do wyrobienia jednorodnej, gładkiej masy w kolorze kremowym.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lacy✨Home Education (@lacy.arrowsmith) Mar 10, 2020 o 2:12 PDT

Ptaszki z nasion
Zabawa wyklejanka rozwija zdolności manualne. Do wykonania ptaszków potrzebne będą: gruby, szary karton, ołówek, nożyczki, klej i różne nasiona. Na kartonie rysujemy kształt ptaka - można tu skorzystać z internetowego szablonu (do znalezienia w plikach graficznych). Karton smarujemy klejem, a następnie układamy wzór z nasion (rzeżuchy, kukurydzy, quinoa, maku itp). 

Zabawa "Malarz bez farb"
Rodzic lub dziecko wybiera w myślach jeden przedmiot z najbliższego otoczenia i stara się "namalować" go swoimi dłońmi w powietrzu. Wygrywa ten, kto odgadnie najwięcej malunków bez farb.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Kaźmierczak (@magda_lena.art) Lut 17, 2020 o 3:15 PST

Wycinanki
Jeśli dziecko umie się już posługiwać nożyczkami polecamy zajęcia z tworzeniem wycinanek. Potrzebne będą bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcami, papier (fajnie jeśli macie kolorowy, ale biały też jest ok) oraz klej. Kwadratową kartkę papieru zginamy na kilka razy na pół, następnie wycinamy w niej proste kształty. Rozkładamy i podziwiamy efekt. Wycinankę można nakleić na kartkę w kontrastowym kolorze. Ta zabawa jest świetnym wstępem do rozmowy z dziećmi o polskim folklorze: wycinankach rawskich, włodawskich, radomskich, kurpiowskich gwiazdach i sieradzkich cackach.

"Poławiacze fasoli"
Ta zabawa to wspaniały wypełniacz czasu dla najmłodszych a jednocześnie ćwiczenie logopedyczne. Do zabawy w poławiaczy fasoli potrzebne będą: pół torebki fasoli typu Jaś, miseczki i papierowe słomki. Tę samą ilość fasoli wkładamy do miseczek. Dzieci wciągają powietrze ze słomek i w ten sposób tworząc przyssawkę wyciągają pojedyncze ziarenka z miseczki. Wygrywa zawodnik, który pierwszy opróżni swoją miseczkę.

Rzut łańcuszkiem
Do tej zabawy najlepszy będzie cienki łańcuszek. Gracz rzuca łańcuszkiem na stół lub podłogę. Opisuje co przypomina mu wyrzucony kształt. Uruchomienie wyobraźni i puszczenie wodzy fantazji mile widziane. 

Lustereczko
To już zabawa dla uczniów szkoły podstawowej. Przed lustrem otwieramy stronę ulubionej, dziecięcej lektury (tu polecamy na przykład Misia Uszatka Czesława Janczarskiego z uroczymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego) i prosimy dziecko o odczytanie tekstu odbitego w lustrze. Może być zabawnie!

Słomkowe korale
Ta zabawa poprawia koordynację i ćwiczy motorykę małą. Papierowe słomki w różnych kolorach tniemy na małe i trochę większe części. Zadaniem dziecka jest nawleczenie ich na sznurek i stworzenie słomkowych korali dla wszystkich członków rodziny.  

Literkowa wyobraźnia 
Do tej zabawy potrzebne będą kartka papieru i ołówek. Stronę dzielimy na 10 okienek. W każdym z nich piszemy jedną literę alfabetu. Kartkę i ołówek oddajemy dziecku. Jego zadaniem jest teraz takie zapełnienie okienek rysunkami, by literki stały się ich integralną częścią. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paulina (@kreatywna_kumoszka) Lut 12, 2020 o 12:18 PST

Tęczowa wydrapywanka
To praca plastyczna, która zaangażuje Wasze pociechy na dłuższy czas, do tego bardzo efektowna. Co będzie potrzebne? Kartka z bloku technicznego, kredki świecowe lub pastele, czarna plakatówka i pędzel, wykałaczka. Dziecko zamalowuje kartkę kredkami na różne kolory, najlepiej w cienkie paski. Kolorową kartę zamalowuje następnie na czarno przy użyciu farby (nie rozcieńcza jej wodą!) i pędzla. Kiedy czarna farba wyschnie można już zacząć zabawę w wydrapywanie kolorowego obrazka.