Praca zdalna - ułóż plan dnia

Home office to spore udogodnienie, pozwalające na większą swobodę działań i oszczędność czasu. Utrzymanie efektywności pracy w tym trybie może być ciężkie, szczególnie dla osób niezdyscyplinowanych. Co zrobić, aby usystematyzować działania i nie zapomnieć o żadnym ważnym zadaniu?

Ułożenie planu dnia może znacząco podnieść twoją wydajność w trakcie trwania home office. Jego rozpisanie najlepiej zacząć od wyliczenia wszystkich obowiązków, jakie musisz spełnić w ciągu danego dnia i usystematyzowania ich od najważniejszych do najmniej istotnych. W miarę możliwości warto rozpisać zaplanowane zadania na godziny. Takie rozwiązanie ułatwi ci trzymanie się harmonogramu i pozwoli oszacować, jaką część obowiązków udało ci się już wykonać.

Istotne są również pory, w których podejmujesz poszczególne działania. Poranek najlepiej przeznaczyć na wykonanie zadań, które przysporzą ci najwięcej trudności lub wymagają dużej koncentracji. Rano umysł najlepiej chłonie i przetwarza informacje, dlatego wypełnienie bardziej skomplikowanych obowiązków przyjdzie ci łatwiej. Na porę popołudniową lepiej zostawić sobie nieco lżejsze zadania, na których nie musisz się aż bardzo skupiać.

Jeśli musisz pracować wieczorem lub nocą, zadbaj o to, by przed podjęciem zadań choć na chwilę się zdrzemnąć. Sen pozwoli na zregenerowanie sił i sprawi, że wykonanie wyznaczonych zadań przyjdzie ci łatwiej. Możesz również wypić duży kubek kawy, choć efekt kofeiny będzie trwał tylko przez jakiś czas (około 30 minut).

Jeżeli masz nieregulowany czas pracy i łatwo jest ci się zgubić w nadmiarze obowiązków to zapisz te godziny, które spędziłeś przy komputerze. Dzięki temu będziesz miał większą kontrolę nad rozdzielaniem życia zawodowego i prywatnego. 

Praca z domu - zadbaj o przestrzeń do pracy

Najcięższym aspektem pracy zdalnej jest utrzymanie stałego poziomu koncentracji na wyznaczonym zadaniu. Zachowanie wysokiej efektywności jest szczególnie trudne, jeśli w domu przebywają także inne osoby lub zwierzęta. Hałasy z otoczenia, gwar rozmów czy nawet zwykłe domowe odgłosy sprawiają, że twoja uwaga się rozprasza, a co za tym idzie - nie skupiasz się na swoich obowiązkach. Jak najlepiej to rozwiązać?

Jeśli masz możliwość, zorganizuj swoje miejsce do pracy w osobnym pomieszczeniu. Najlepiej by był to pokój, w którym możesz na stałe trzymać wszelkie rzeczy związane ze swoją pracą. Takie rozwiązanie sprawi, że wszystkie niezbędne rzeczy będziesz mieć pod ręką i nie będziesz musiała wychodzić poza swoją "przestrzeń biurową".

Warto zaznaczyć domownikom, by starali się nie przeszkadzać ci w trakcie wykonywania pracy, o ile nie jest to naprawdę konieczne. Częste przerwy sprzyjają rozpraszaniu uwagi, po którym ciężko powrócić do raz rozpoczętego zadania. Możesz umówić się z domownikami, by zadawali ci pytania wyłącznie wtedy, gdy sama opuścisz swoje domowe biuro.

Jeśli jednak nie masz możliwości, by zająć cały pokój, nic straconego. W takiej sytuacji wyznacz sobie miejsce w kącie pokoju, najlepiej przy biurku i z dostępem do komputera, jeśli jest ci niezbędny w pracy. O ile masz taką możliwość postaraj się, by nie było to miejsce "przechodnie", a raczej gdzieś na uboczu. Gdy naprawdę będziesz musiała się skoncentrować, możesz zastosować słuchawki lub stopery do uszy, które skutecznie oddzielą cię od niechcianych dźwięków.

Zdalna praca - zaplanuj sobie przerwy w pracy 

Home office wymaga dużej samodyscypliny, głównie ze względu na brak kontroli ze strony przełożonego. Warto jednak pamiętać, by zachować zdrowy balans pomiędzy wypełnianiem wyznaczonych zadań i odpoczynkiem, rozdzielając życie  prywatne, a zawodowe. Jak planować przerwy w trybie pracy zdalnej, by nie zaniedbać swoich obowiązków?

Postaraj się zaplanować godziny pracy. Rozwiązania typu home office najczęściej idą w parze z pracą umysłową, stanowiącą duży wysiłek dla mózgu. Równie ważne jak rozplanowanie obowiązków jest więc zaplanowanie przerw, w trakcie których zregenerujesz siły i dasz odpocząć oczom. Najlepszym sposobem na zachowanie regularności wypoczynku jest ustawienie sobie budzika co 25-30 minut.

Gdy przerwa się rozpocznie, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń (skłony, pajacyki, przysiady) lub po prostu przejdź się kilka razy po mieszkaniu. W ten sposób poprawisz ukrwienie organizmu i wyrwiesz mięśnie ze stagnacji. Jeśli masz możliwość, wyjdź na balkon lub otwórz okno, by dodatkowo się dotlenić. Postaraj się, by przerwy nie trwały dłużej niż 5-10 minut, ale były regularne.

Efektywny home office - wyeliminuj rozpraszacze i stwórz biuro poprawiające koncentrację

Praca zdalna sprzyja obniżonej efektywności, zwłaszcza u osób, którym ciężko jest się skoncentrować na wyznaczonym zadaniu. Warto nie tylko skupić się na pozytywnych aspektach pracy, ale postarać się również wyeliminować wszelkie związane z nią niedogodności. Jak uniknąć rozpraszania w trakcie home office?

Przede wszystkim postaraj się wykonywać domowe obowiązki na bieżąco, by nie robić sobie zaległości. Świadomość tego, ile jeszcze musisz danego dnia zrobić wpływa bardzo negatywnie na koncentrację i często powoduje oderwanie się od pracy na rzecz przydomowych zadań. Jeśli masz taką możliwość, przygotuj obiad poprzedniego dnia i pozostaw sobie do odgrzania. Postaraj się tak rozdysponować obowiązki, by do pracy zasiadać ze spokojnym umysłem i bez konieczności ciągłego myślenia o czekających cię zadaniach.

Kolejnym z popularnych czynników, wpływających na obniżenie koncentracji jest surfowanie po internecie. Warto na czas pracy zablokować sobie dostęp do mediów społecznościowych (o ile masz taką możliwość). A co z telefonem? Najlepiej odłożyć go w takie miejsce, by słyszeć dźwięk nadchodzącego połączenia, ale nie móc po niego sięgnąć w każdej chwili. Gdy smartfon pozostanie poza zasięgiem twojej ręki, a internet będzie częściowo zablokowany zdecydowanie łatwiej będzie ci się skupić na wykonywanych zadaniach. Spróbuj również wyciszyć telefon prywatny, wówczas w spokoju będziesz mógł wykonywać obowiązki związane z pracą. 

Praca zdalna - przygotuj sobie drugie śniadanie

Praca w trybie home office w teorii nie różni się aż tak bardzo od zwykłego dnia w biurze, przynajmniej pod kątem wykonywanych obowiązków. Jednym z przydatnych w pracy zdalnej nawyków biurowych jest przygotowanie sobie zawczasu posiłku, zapasu wody oraz drobnych, zdrowych przekąsek. Dlaczego warto?

Przygotowując drugie śniadanie lub obiad, odrywasz się od wykonywanych obowiązków i koncentrujesz na sprawach domowych. Dodatkowo organizm obciążony trawieniem po posiłku rozleniwia się, co tylko sprzyja przerwaniu ważnego zadania. Aby nie dekoncentrować się co chwilę, idąc do kuchni po kolejną szklankę wody czy kubek kawy warto więc przygotować zapas napojów i przekąsek. W ten sposób ograniczysz ilość przerw i będziesz w stanie lepiej skoncentrować się na swojej pracy.

Home office - wysypiaj się i odpoczywaj

W trybie home office łatwiej jest o zaburzenie balansu pomiędzy pracą i czasem wolnym. Wyznaczenie granic jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza jeśli wiesz, że masz do wykonania ważne zadanie. Czas pracy staje się bardziej płynny zwłaszcza w przypadku zawodów niezwiązanych ściśle z kontaktami międzyludzkimi, jak np. programista. Jak zachować zdrową równowagę pomiędzy obowiązkami i wypoczynkiem?

Od pierwszego dnia pracy zdalnej staraj się wyrobić sobie cykl dnia, według którego chcesz funkcjonować. Jeśli masz taką możliwość, najpierw wykonuj zadania związane ze sferą zawodową, a dopiero później obowiązki domowe. Wyznacz sobie porę, o której kończysz pracę i trzymaj się ściśle tego terminu.

Jeśli godziny wykonywania twojej pracy są dość elastyczne, dostosuj wykonywanie obowiązków do swojego cyklu dobowego. Osobom lepiej funkcjonującym o poranku dobrze zrobi wczesne wstawanie i przystępowanie do pracy jak najwcześniej. Z kolei śpiochy powinny dać sobie czas na wypoczynek i zabrać się za wykonywanie zadań dopiero wtedy, gdy będą czuć się w pełni sił.

Praca zdalna wymaga dużej samodyscypliny, należy więc odpowiednio planować dzień. Kluczowe jest rozpisanie listy rzeczy do zrobienia i ustalenie czasu na pracę oraz odpoczynek.