Wykorzystanie mocy winogron w pielęgnacji

Chociaż sam termin „resweratrol” do powszechnego użycia został wprowadzony niedawno, tak jednak już wieki temu zauważono niesamowite właściwości samych winogron – z których to ów związek jest pozyskiwany. Miąższ, pestki, skórki i pędy winorośli są od starożytności stosowane w pielęgnacji i chociaż nikt wtedy nie przeprowadzał laboratoryjnych badań, tak jednak na terenie Grecji, Egiptu czy południowej Europy, kobiety miały pełną świadomość wyjątkowego działania tych owoców.

W obecnej kosmetyce również wykorzystuje się winogrona: ich pestki, skórki, miąższ, liście i łodygi. Od lat w ofercie gabinetów kosmetycznych i spa znajdują się zabiegi winoterapii, które działają odmładzająco i regenerująco na twarz oraz ciało.  

Ile można "wycisnąć" z winogron?

Mielone pestki winogron wykorzystuje się do produkcji peelingów. Pozyskany z nich olej silnie odżywia skórę i zwalcza wolne rodniki, co czyni go cennym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Do popularnego w ostatnich latach zabiegu olejowania włosów również wykorzystuje się tłoczony na zimno olej z winogron. Jest on szczególnie skuteczny, gdy zmagamy się z przesuszeniem i osłabieniem pojedynczych włókien.

Doktor Joseph Vercauteren odkrył, że pestki winogron zawierają dużo polifenoli, czyli antyoksydantów. Antyoksydanty to przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia, poprzez neutralizację działania wolnych rodników. Naukowcy porównują działanie tych polifenoli z działaniem witaminy E i C, ale wielu z nich podkreśla ich większą skuteczność w ujęciu czasowym.

Polifenole wykazują działanie odmładzające, przeciwhistaminowe i antyzapalne.  Znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej, a także z przebarwieniami. Do jednego z wielu zawartych w winogronach polifenoli zalicza się tajemniczy resweratrol. Pozyskuje się do go ze skórek i pędów młodych winorośli.

Resweratrol w pielęgnacji odmładzającej

Jak resweratrol działa na skórę? Aktywuje on sirtuiny, czyli enzymy młodości, dzięki którym skóra staje się gładsza i wygląda na promienną. Dodatkowo zwiększa też elastyczność skóry i wspomaga rozjaśnianie przebarwień. Właściwości resweratrolu po prostu bezpośrednio zatrzymują wszystkie widoczne efekty starzenia się skóry.

Na rynku kosmetycznym dostępne są preparaty zawierające resweratrol, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Wynika to nie tylko ze złożoności procesu pozyskiwania substancji, ale przede wszystkim z niełatwego wzbogacania jej o odpowiednie nośniki. Tak jak w przypadku wielu kosmetyków istotny jest nie tylko skład, ale również przyswajalność zawartych wniosków. Można to porównać do próby zjedzenia obiadu z zamkniętymi ustami – jeśli odpowiednio nie przygotujemy organizmu, to nie będziemy mieć możliwości pełnego skorzystania z dobrodziejstw natury.

Resweratrol w kosmetykach

Niemiecka marka asambeauty pozyskuje składniki z winorośli hodowanej w rodzinnej winnicy. W Niemczech przebiega cały proces produkcji kosmetyków, począwszy od uprawy i zbioru winogron, poprzez pozyskiwanie z nich drogocennych składników, aż po proces produkcji i przeprowadzanie badań.

Kosmetyki linii Resweratrol Premium NT50® zawierają w sobie zgłoszony do opatentowania kompleks Resweratrol Premium. 

Jest to pozyskiwany z młodych pędów winorośli, wysoko skoncentrowany resweratrol, który jest precyzyjnie dostarczany do komórek skóry. Dla M. Asam stworzono technologię nawigacji NT50®, dzięki którym Resweratrol dociera szybciej, dokładniej i głębiej, aby potem intensywnie rozwinąć swoje działanie.

Dla kogo jest przeznaczona linia RESWERATROL PREMIUM NT50?

  • dla osób od 35 roku życia, 
  • dla osób zmagających się ze skórą suchą, o nierównej powierzchni oraz dręczonej przebarwieniami,
  • dla osób, których skóra potrzebuje intensywnego odżywienia i ujędrnienia.

Jakie są efekty stosowania tych kosmetyków? Płytkie zmarszczki są minimalizowane, a do tego tworzą się nowe włókna kolagenowe i wzrasta ochrona komórkowa. Wyciąg z paracresu (spilanthol) działa rozluźniająco na drobne mięśnie twarzy i dzięki temu kurze łapki, linie ekspresji, zmarszczki między brwiami oraz te w okolicy nosowo-wargowej ulegają widocznemu wygładzeniu. Usieciowany kwas hialuronowy utrzymuje wilgoć i zapewnia tym samym natychmiastowe ujędrnienie skóry.

Podsumowując, winogrona są bogatym źródłem składników odmładzających i rozjaśniających, co znajduje zastosowanie w pielęgnacji skór dojrzałych, przygaszonych, o nierównej powierzchni i z występującymi przebarwieniami. Resweratrol to wysoce bogaty składnik, jednak aby był skuteczny, musi zostać pobrany ze sprawdzonego źródła. Ważny jest też nośnik, dzięki któremu resweratrol będzie miał szansę zadziałać na maksimum swoich możliwości.