W ostatnią niedzielę marca odbędzie się 94. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscary. Wydarzenie budziło wiele kontrowersji, między innymi ze względu na skrócenie transmisji i usunięcie z głównego nagrania mniej popularnych kategorii. Organizatorzy byli również krytykowani, za wymagania dotyczące restrykcji dotyczących pandemii COVID 19, które mają objąć gości wydarzenia.

Oscary 2022: gospodarze 94. gali rozdania nagród 

Getty Images

Przypomnijmy, trzy ostatnie gale odbyły się bez osoby prowadzącej. W tym roku początkowo gospodarzem miała być jedna osoba, ale już od pewnego czasu wiadomo, że poprowadzą ją trzy amerykańskie aktorki: Amy Schumer, Wanda Sykes oraz Regina Hall. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w Dolby Theatre w Los Angeles. 

Oscary 2022: wszystko, co powinniście wiedzieć o tegorocznej gali. Nominacje, prezenterzy, data rozdania nagród i kontrowersje

Oscary 2022: kiedy odbędzie się gala? Data rozdania nagród

Do 2020 roku data gali oscarowej przypadała na końcówkę lutego, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, ceremonia została przesunięta. Zwycięzców tegorocznego plebiscytu poznamy w nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego.

Oscary 2022: gdzie obejrzeć galę? Czy będzie transmisja w Polsce?

Reżyserem oscarowej gali w 2022 roku jest Glenn Weiss, a wydarzenie będzie emitowane przez amerykańską stację ABC. W Polsce transmisję gali oscarowej obejrzymy w serwisie CANAL+ Premium i w telewizji CANAL+. Projekcja rozpocznie się o godzinie 2:00 i na wstępie widzowie będą mieli możliwość, zobaczenia relacji z czerwonego dywanu, która potrwa 30 minut. Potem rozpocznie się gala rozdania Oscarów. 

Polacy na Oscarach 2022

O statuetkę w kategorii powalczy również polski film "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Film powstał w Warszawskiej Szkole Filmowej jako praca dyplomowa reżysera. W roli głównej zobaczymy Annę Dzieduszycką. O Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów aktorskich powalczą również: "On My Mind" Martina Strange-Hansena, "Ala Kachuu Take And Run" Marii Brendle, "The Long Goodbye" Aneila Karii oraz "Please Hold" K.D. Davili.

To nie wszystko. O Oscara walczy też Janusz Kamiński, jeden z najsłynniejszych polskich filmowców w Hollywood. Operator, który pracował przy "West Side Story", w przeciągu swojej długiej kariery zdobył już dwa Oscary za wspomnianego "Szeregowca Ryana" (1999) i "Listę Schindlera" (1994)

___________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy