Filmy nominowane do Oscara – gdzie obejrzeć?

Wśród filmów nominowanych do Oscara znalazło się zaskakująco dużo tytułów wyprodukowanych na zlecenie Netfliksa. Dziś mało kto pamięta już rok 2017, kiedy francuski przemysł filmowy podniósł larum po włączeniu do programu canneńskiego festiwalu „Opowieści o rodzinie Meyerowitz” i „Okji”. Obecnie „tudum” wybrzmiewa na prestiżowych imprezach coraz częściej. Tylko w zeszłym roku Netflix wywalczył 6 statuetek, a lada moment ma szansę dorzucić do puli kolejnych 18. Oznacza to, że wiele oscarowych filmów obejrzycie bez opuszczania własnej kanapy. Na liście nominowanych znalazły się również dzieła Warner Bros., A24 czy Walt Disney Pictures, które zeszły z afisza wiele miesięcy temu i teraz można z łatwością znaleźć je online. Kto ma ochotę na oscarowy weekend przed telewizorem, ten ma z czego wybierać. W konkursowej stawce znalazły się także tytuły, które – ze względu na fantastyczną scenografię czy kostiumy – zasługują na wielki ekran. Jeżeli macie taką możliwość, warto poszukać ich w repertuarze kin. 

„Oppenheimer” (13 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Christopher Nolan), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Cillian Murphy), najlepszy aktor drugoplanowy (Robert Downey Jr.), najlepsza aktorka drugoplanowa (Emily Blunt), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsza charakteryzacja, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż i najlepsza muzyka.

Na ten moment „Oppenheimera” można wypożyczyć w Premiery Canal+ i Prime Video za kwotę 14,99 zł. Od 21 marca znajdzie się również w katalogu serwisu Skyshowtime.

„Biedne istoty” (11 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Yorgos Lanthimos), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy aktor drugoplanowy (Mark Ruffalo), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy montaż i najlepsza muzyka.

„Biedne istoty” to jeden z tych tytułów, które w Polsce nie doczekały się jeszcze premiery VOD. Wiadomo jednak, że 27 marca pojawią się w bibliotece Disney+. Tymczasem wciąż grane są w polskich kinach.

„Czas krwawego księżyca” (10 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Martin Scorsese), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lily Gladstone), najlepszy aktor drugoplanowy (Robert De Niro), najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepsza muzyka, najlepsza piosenka („Wahzhazhe (A Song for My People)”).

„Czas krwawego księżyca” bez wychodzenia z domu już dziś podziwiać mogą subskrybenci Apple TV+

„Barbie” (8 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Ryan Gosling), najlepsza aktorka drugoplanowa (America Ferrera), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsza piosenka („I’m Just Ken” oraz „What Was I Made For”).

Do tej pory nie daliście się zaprosić do świata „Barbie” Grety Gerwig, ale w końcu dopadło was FOMO? Spieszymy donieść, że droga do różowej krainy najsłynniejszej lalki świata prowadzi przez stronę HBO Maxx. Rolki nie są wymagane.

„Maestro” (7 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Carey Mulligan), najlepsza muzyka, najlepsza charakteryzacja, najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk.

„Maestro” już w grudniu trafił do katalogu Netfliksa. W dalszym ciągu jest tam dostępny.

„Amerykańska fikcja” (5 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Jeffrey Wright), najlepszy aktor drugoplanowy (Sterling K. Brown), najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsza muzyka.

„Amerykańską fikcję” kilkoma kliknięciami znajdziecie na stronie Prime Video.

„Anatomia upadku” (5 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Justine Triet), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Sandra Hüller), najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy montaż.

„Anatomia upadku” w styczniu zadebiutowała w polskich kinach. Wciąż jest obecna w repertuarze multipleksów i kin studyjnych w wielu miastach.

„Przesilenie zimowe” (5 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Paul Giamatti), najlepsza aktorka drugoplanowa (Da’Vine Joy Randolph), najlepszy scenariuz oryginalny i najlepszy montaż.

„Przesilenie zimowe” również nie doczekało się jeszcze premiery na VOD. Chociaż pierwsze pokazy odbyły się już w sierpniu 2023 roku, nad Wisłą film wyświetlany jest dopiero od 26 stycznia. W tym momencie można go obejrzeć w 5 warszawskich kinach.

„Strefa interesów” (5 nominacji)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser (Jonathan Glazer), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk i najlepszy film międzynarodowy.

„Strefa interesów” to nowość w polskim repertuarze. Na film warto wybrać się do kina nie tylko ze względu na świetny występ Sandry Hüller, ale także liczne polskie nazwiska wśród twórców. Za zdjęcia odpowiedzialny był Łukasz Żal. Scenografia to dzieło Joanny Kuś, a kostiumy – Małgorzaty Karpiuk.

„Napoleon” (3 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepsze efekty specjalne, najlepsze kostiumy i najlepsza scenografia. 

„Napoleon” z Joaquinem Phoenixem jest częścią abonamentu Apple TV+.

„Twórca” (2 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk.

„Twórcę” możecie obejrzeć online, jeśli wykupiliście dostęp do serwisu Disney+.

„Mission: Impossible Dead Reckoning Part One” (2 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk.

Macie ochotę na trochę akcji? Odpalcie trzymające w napięciu „Mission: Impossible Dead Reckoning Part One” na Skyshowtime.

„Nyad” (2 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Annette Bening) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Jodie Foster)

Wyróżniony za kreacje aktorskie „Nyad” czeka na was na Netfliksie.

„Poprzednie życie” (2 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny.

Jeśli jesteście ciekawi kolejnego filmu ze stajni A24, „Poprzednie życie” wypożyczycie za 14,90 zł na Premiery Canal+ czy Nowe Horyzonty VOD.

„Śnieżne bractwo” (2 nominacje)

Nominowany w kategoriach: najlepsza charakteryzacja i najlepszy film międzynarodowy.

Walczące o tytuł najlepszego filmu międzynarodowego „Śnieżne bractwo” powstało ze wsparciem Netfliksa. Na amerykańskiej platformie zadebiutowało już w październiku 2023 roku.

Oczywiście nie są to wszystkie filmy, których tytuły poniosą się po Dolby Theatre. Na Netfliksie zapoznacie się też z „Rustin” i krótkometrażowym „Później” (w sam raz na seans last-minute). Z kolei tuż po wręczeniu statuetek w ofercie Playera pojawi się „Kolor purpury” ze świetną rolą Danielle Brooks.

Oscary 2024 – gdzie oglądać 96. galę Amerykańskiej Akademii Filmowej?

Kto jest nocnym markiem i wziął urlop na poniedziałek, ten wydarzenia zza oceanu śledzić może na bieżąco. 96. ceremonia rozdania najważniejszych nagród w branży filmowej odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego. Oscary 2024 można śledzić na kanałach Canal+ oraz w Canal+ online. O najważniejszych momentach gali i najpiękniejszych kreacjach z czerwonego dywanu przeczytacie też na ELLE.pl.

Zobacz też: Filmy 2024, na które czekamy. Co pojawi się w tym roku w polskich kinach?