Tradycyjnie Oscary były organizowane pod koniec lutego lub na początku marca, jednak przez pandemię koronawirusa twórcy show musieli zmienić datę. Tak było w zeszłym roku, podobnie jest i teraz. Czym zaskoczą nas Oscary 2022? Co wiemy na temat słynnej gali? Komu warto kibicować?

Oscary 2022: kiedy? Data 94. gali rozdania statuetek

Zacznijmy od najważniejszego, czyli kiedy odbędą się Oscary 2022? Już od kilku miesięcy wiadomo, że słynne złote statuetki zostaną rozdane w nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego. Ceremonia powróci do Dolby Theatre w Los Angeles. 

Oscary 2022: nominacje i skrócona gala. Polacy mają szansę na prestiżową statuetkę!

Nominacje do Oscarów 2022 ogłosili Leslie Jordan i Tracee Ellis Ross, 8 lutego tego roku. Najwięcej szans na słynną statuetkę ma film... wyprodukowany przez Netflix, czyli "Psie pazury" (12 nominacji). Potem na liście jest "Diuna" z 10 nominacjami. Po 7 szans mają "Belfast" i "West Side Story", za to "King Richard: zwycięska rodzina" może otrzymać 6 wyróżnień. Potem są "Zaułek koszmarów", "Nie patrz w górę" i japoński "Drive my car" z 4. nominacjami. Doceniono też "Nie czas umierać" i "Tragedię Makbeta" z 3 nominacjami.

Niestety nie obyło się bez kontrowersji w temacie "Oscary 2022". Twórcy gali postanowili ją w tym roku skrócić kosztem pokazania niektórych zwycięzców. Chodzi o 8 mniej popularnych kategorii, które mają zostać wręczone i nagrane tuż przed główną galą. O które chodzi? To dotyczy nagród za montaż, ścieżkę dźwiękową, scenografię, charakteryzację, dźwięk, krótkometrażowy film dokumentalny oraz animowany. Następnie zespół produkcyjny ma zmontować nagrania, a te zostaną wyemitowane jako wtrącenia w trakcie 94. ceremonii. 

Co ważne dla nas, Oscary 2022 mają w sobie polski wątek. Film "Sukienka" w reżyserii i według scenariusza Tadeusza Łysiaka powalczy o Oscara w kategorii "najlepszy film krótkometrażowy". W roli głównej zobaczymy Annę Dzieduszycką, a półgodzinny film okazywany była na prawie 40. festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył już 18 nagród oraz wyróżnień. Na dodatek, wygrana na Atlanta Film Festival umożliwiła „Sukience” ubieganie się o nominację do Oscara.

To nie wszystko. O Oscara walczy też Janusz Kamiński, jeden z najsłynniejszych polskich filmowców w Hollywood. Operator, który pracował przy "West Side Story", w przeciągu swojej długiej kariery zdobył już dwa Oscary za wspomnianego "Szeregowca Ryana" (1999) i "Listę Schindlera" (1994). Akademia doceniła go nominacją jeszcze pięciokrotnie. Chodzi o "Amistad" (1998), "Motyl i skafander" (2008), "Czas wojny" (2011), "Lincoln" (2012), czy ostatnie dzieło, czyli "West Side Story" (2021).

Oscary 2022: prowadzący i prezenterzy

Od pewnego czasu wiemy, że Oscary 2022 nie będą miały jednego gospodarza, a trzy prowadzące. To zadanie powierzono Amy Schumer, Reginie Hall oraz Wandzie Sykes. Za to na początku marca ujawniono pierwszych prezenterów, którzy podadzą zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Zaproszenie już przyjęli: Kevin Costner, Zoë Kravitz, Lady Gaga, Rosie Perez, Chris Rock i Yuh-Jung Youn. Natomiast gospodarzami relacji z czerwonego dywanu będą Vanessa Hudgens, Terrence J oraz projektant Brandon Maxwell.

Oscary 2022 już za kilka dni, dlatego organizatorzy gali ujawniają kolejne informacje, m.in. te o występach. Na scenie pojawi się Beyonce (wokalistka zaśpiewa "Be ALive"), Billie Eilish i jej brat Finneas ("No time to die"), Sebastian Yatra ("Dos Oruguitas"), a także Reba McEntire ("Somehow You Do").

Oscary 2022: gdzie obejrzeć?

Gdzie będzie można obejrzeć Oscary 2022 w Polsce? W tym roku nie ma zaskoczeń. "94. Gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej® będzie transmitowana w nocy z 27 na 28 marca na antenie CANAL+ PREMIUM oraz w serwisie CANAL+ online" - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie kanału telewizyjnego. 

 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy