Tylko dla przyjemności

W czasach mody na zdrowy i aktywny styl życia okulary bywają kłopotliwe. Oczywiście są stylowe, dodają twarzy powagi, czasem charakteru, choć najczęściej lat. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym metodom laserowej korekcji wzroku, możesz je nosić tylko dla przyjemności. Kto kolejny raz przeciera zaparowane szkła, ciągle poprawia okulary podczas tańca, albo wiecznie ich szuka, ten na pewno nie raz marzył, żeby na zawsze się od nich uwolnić. Dziś to możliwe i bardzo proste. Laserowe zabiegi korekcji wzroku są teraz popularne jak nigdy wcześniej. Całkowicie bezbolesny zabieg trwa kilkanaście minut, rekowalescencja jest błyskawiczna, a w zdecydowanej większości przypadków, efekty jednorazowego zabiegu cieszą do końca życia.

– Jestem osobą dynamiczną, szybką. I cenię sobie komfort życia. Ciągłe szukanie okularów, ich czyszczenie, zakładanie, zdejmowanie, sprawdzanie, czy nie zgniotłam oprawek, doprowadzało mnie do iście szewskiej pasji – mówi Lidka, menadżerka w koncernie wydawniczym. – Przez ostatnich kilka lat uzbierałam z siedem par okularów, w różnych kolorach i fasonach, bo lubię, gdy moja stylizacja jest spójna od stóp do głów. Kłopotem było zwłaszcza dobranie okularów przeciwsłonecznych, bo nie do każdych oprawek można wstawić szkła korekcyjne. Soczewki kontaktowe nie są dla mnie. Zmęczona problemem wady wzroku, od lat interesowałam się sposobami na jej usunięcie. Interesowało mnie rozwiązanie bezpieczne i wygodne, które nie będzie wiązało się ze zwolnieniem lekarskim, bo na to nie mogę sobie pozwolić. Myślałam o laserowej korekcji, ale takie zabiegi oferowane były osobom do 40. roku życia. Na szczęście to przeszłość. Nowoczesna laserowa korekcja jest już bez ograniczeń wieku. Skorzystałam z zabiegu Clearvu® w Klinice Optegra. I co najlepsze: już następnego dnia mogłam pójść na wielka galę. Zrobiłam sobie makijaż podkreślający oczy, po raz pierwszy od dawna niezasłonięte okularami. Cudownie się czułam. I nie było osoby, która by nie komentowała: Lidka, ale ty świetnie i młodo wyglądasz!

Podobną radością dzieli się Klaudia. Odmłodniała, nie tylko fizycznie. – Okulary dodawały mi powagi, ale przede wszystkim utrapień. Bez nich czuję się wolna, czuję, że mogę więcej. Ganiam za moim pięcioletnim synem, uprawiam jogę, którą praktykuję od lat, pływam bez żadnych ograniczeń. Poza tym chyba niezbyt korzystnie wyglądałam w okularach – śmieje się. – A już na pewno nie pasowały do kapeluszy i fantazyjnych czapek, które lubię nosić.

Nawet 95% pacjentów, którzy poddali się korekcji, deklaruje pełne zadowolenie z rezultatów widzenia uzyskanych po zabiegu.

Klaudia pracuje jako kierowniczka produkcji w znanej stacji telewizyjnej. Okulary zaczęła nosić już jako siedmiolatka. Miała astygmatyzm (niewyraźnie widziała i z bliska, i z daleka) oraz dość dużą wadę wzroku: 3,75 dioptrii. Zamawiane okulary, z koniecznymi w takim przypadku szkłami cylindrycznymi, zawsze były sporym wydatkiem. Podobnie soczewki, które musiała robić na zamówienie, a i tak jej oczy źle na nie reagowały. O zabiegu pomyślała, odkąd tylko usłyszała o takiej możliwości. W ogóle się go nie bała, bo coraz więcej spotykała osób, które poddały się laserowej korekcji. I żadna z nich nie żałowała decyzji. Klaudia poddała się zabiegowi o nazwie FemtoLASIK. Został przeprowadzony u lidera tego typu rozwiązań w Polsce, w klinice Optegra.

Zabieg laserowej korekty wzroku to komfort dla każdego

Moda na aktywność i ruch zatacza coraz większe kręgi. Coraz więcej z nas chce bez ograniczeń korzystać z życia – biegać, tańczyć, pływać, jeździć konno. Nie tylko chcemy świetnie wyglądać, ale przede wszystkim czuć się wolne od jakichkolwiek ograniczeń. Stąd tak często korygujemy wszelkie niedoskonałości: wady zgryzu, postawy, ale też wzroku. Zwłaszcza że ta ostatnia jest jedną z tych, które najbardziej zmieniają nasze życie. I o ile kiedyś na zabiegi poprawiające komfort życia mogły sobie pozwolić głównie osoby uprzywilejowane, to dziś laserowa korekcja wzroku jest powszechnie dostępna. Dzięki niej można zlikwidować nadwzroczność, krótkowzroczność, starczowzroczność, nawet astygmatyzm. I problem okularów z głowy!

Na nasze pytania odpowiada lek. med. Marcin Smorawski, specjalista okulistyki, Klinika Optegra w Warszawie

Kto może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Każdy, kto ma krótkowzroczność do 12.00 dioptrii, nadwzroczność do 6.00, i astygmatyzm do 6.00 dioptrii. Co ciekawe, mogą jej się poddać nawet osoby o cienkiej rogówce i źrenicą o dużej średnicy. To ważne, bo jeszcze niedawno takie cechy uniemożliwiały użycie lasera. Zabiegi można przeprowadzać bez względu na wiek, choć nie przeprowadzamy ich u osób, które są jeszcze w fazie rozwoju, czyli młodzieży poniżej 21 roku życia.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jak przy większości zabieg.w medycznych, nie wykonujemy ich kobietom w ciąży, karmiącym i chorym na niektóre choroby autoimmunologiczne, np. na chorobę Sjorgena, a także cierpiącym na stany zapalne oczu.

Jak trzeba się przygotować do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Prosimy o niestosowanie soczewek kontaktowych przez 1-4 tygodnie przed zabiegiem. I przychodzimy bez makijażu oczu, a nawet kremu na twarzy. Oczywiście zwracamy uwagę, czy nie mamy żadnej infekcji przed i w dniu zabiegu.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli?

Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, bo oczy są znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. Wybierając najnowocześniejsze, głębokie metody laserowej korekcji wzroku II i III generacji, takie jak FemtoLASIK lub Lentivu., ból nie jest odczuwalny również po zabiegu. Występuje jedynie lekki dyskomfort, który ustępuje następnego dnia.

ZABIEG LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU - MITY 

1. ZABIEGI SĄ BARDZO KOSZTOWNE

Nawet przy stabilnej wadzie wzroku okulary zmieniamy co około trzy lata. Po 10 latach średni koszt wymiany oprawek, szkieł i badań przekracza kilka tysięcy złotych. Jeszcze więcej trzeba wydać przy dużej wadzie wzroku lub astygmatyzmie. Zabiegi laserowej korekcji wzroku to wydatek jednorazowy. Ceny zaczynają się od 1500 zł.

2. ZABIEGI SĄ RYZYKOWNE

Laserowa korekcja wzroku to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych na świecie. Z ogromnym powodzeniem wykonuje się je już od prawie 30 lat. W sieci Optegra z powodzeniem przeprowadzono ich już ponad 200 tysięcy.

3 WADA WZROKU POWRÓCI

Rezultaty laserowej korekcji wzroku mają charakter stały i rzadko zdarza się, by trzeba było ją powtórzyć. W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady. Jeżeli jednak, np. ze względów medycznych, nie jest to możliwe – pacjent może liczyć na znaczną poprawę wzroku, o czym zostanie poinformowany.