Pamiętacie oparty na faktach film "W pogoni za szczęściem", w którym Will Smith zagrał samotnego bezdomnego ojca, starającego się zrealizować swoje marzenia - znaleźć pracę i zapewnić dom kilkuletniemu synowi? Albo "Ekspres polarny", emitowany zwykle w okolicach świąt, bo mówiący o dziecięcych marzeniach, wypisanych na biletach do świętego Mikołaja. Był też "Billy Elliot" o tanecznych mrzonkach i planach oraz dosłownie - "Marzyciel" z dorosłym "Piotrusiem Panem". O marzeniach powstało już tyle filmów, poradników i sentencji, że spokojnie można byłoby zamknąć je w jakiejś encyklopedii. Ale jak marzenia mają się do rzeczywistości? O czym marzą ludzie z krwi i kości? 

Marzenia Polaków. O czym marzą Polacy?

To tytuł raportu, który specjalnie na zamówienie Banku Ochrony Środowiska wykonało centrum badań marketingowych Indicator. Żeby go opracować, zrealizowano badanie ilościowe, w którym wzięło udział 297 kobiet i 303 mężczyzn. W dość zróżnicowanej grupie znaleźli się głównie Polacy o wyższych i średnim/technicznym wykształceniu, w wieku od 25 do 54 lat, ze wsi i miast od małego do dużego (powyżej 500 tys. mieszkańców). Mogli oni wszyscy wybierać marzenia z sześciu głównych kategorii (Podróże, Coś dla mnie, Rozwój osobisty, Relacje międzyludzkie, Posiadanie oraz Praca) i podawać własne pomysły.

Z respondentami rozmawiano też o barierach w realizacji marzeń i pracy nad ich urzeczywistnieniem. 

"Podstawowym celem badania ilościowego było sprawdzenie o czym marzą Polacy, które z marzeń są dla nich najważniejsze, w jaki sposób próbują swoje marzenia spełniać, a także jakie problemy napotykają w ich realizacji" - czytamy w raporcie.

Czemu marzenia się nie spełniają? Podejmowane działania i bariery

Bardzo ciekawym elementem tych badań jest to, co naprawdę robimy z naszymi marzeniami, kiedy już potrafimy je określić. 51% respondentów wybiera planowanie małych kroków, które doprowadzą ich do celu, nieco mniej, bo 43% - woli systematyczność i konsekwencję swoich działań, a 40% z nich - gospodarowanie budżetem domowym. Tylko 7% nie wychodzi spoza strefy marzeń, co jest bardzo motywujące.

Największą przeszkodą w realizacji marzeń jest dla respondentów brak pieniędzy (63%), brak szczęścia (42%), brak odwagi (38%) i brak czasu (32%). 

Jak zauważają badacze w podsumowaniu raportu - ostateczne wyniki pokrywają się ze spontanicznymi wypowiedziami, o które poproszono respondentów na początku badania. 

A o czym dokładnie śnią i do czego dążą? 

Które marzenia są najważniejsze dla Polaków?

Marzenia Polaków są bardzo życiowe i praktyczne - respondenci okazali się wręcz "oszczędni w marzeniach". Dotyczą one jednak nie tylko ich samych, ale często obejmują rodzinę i przyjaciół. "Po pierwsze chcę zdrowia dla mnie i moich bliskich, po drugie chcę, żeby moje życie było zapewnione finansowo do śmierci i po trzecie - chcę wycieczki dookoła świata dla mojej rodziny" - to jedna z odpowiedzi.

Najpopularniejszą kategorią okazało się Coś dla siebie - tutaj właśnie 99% respondentów lokuje swoje marzenia, a marzą oni głównie o zdrowiu, wygraniu dużej sumy pieniędzy albo schudnięciu i poprawie kondycji fizycznej. Kolejne kategorie i najważniejsze w nich marzenia to: Posiadanie (własny dom/mieszkanie, nowy samochód/motor), Podróże (dookoła świata, zwiedzanie Polski, Europy, innych kontynentów/krajów egzotycznych), Relacje międzyludzkie (tworzenie dobrej relacji z partnerem/partnerką), Praca (większe zarobki), Rozwój osobisty (nauka języka obcego). 

Podsumowując: najważniejsze marzenia Polaków to według hierarchii zdrowie (główne dla 44% respondentów), wygranie dużej sumy pieniędzy (34%), własny dom lub mieszkanie (25%), tworzenie dobrej relacji z partnerem/partnerką (16%) i podróżowanie dookoła świata (15%). 

O czym nie marzą Polacy? Najmniejszy odsetek obejmuje właśnie Rozwój osobisty - tutaj aż 20% Polaków nie miało w tej kategorii żadnych pragnień. 

Dla Polaków w kwestii marzeń najważniejsze są zdrowie, pieniądze i podróże, a w przypadku posiadania - dom lub mieszkanie. A Wy o czym marzycie? Czy Wasze odpowiedzi byłyby podobne?

Pamiętajcie, że swoje marzenia możecie kredytować w BOŚ - pożyczka ułatwia spełnianie i urzeczywistnianie zdecydowanej większości z nich.

Artykuł powstał we współpracy z BOŚ