Leczenie ortodontyczne to już nie przykra konieczność, lecz modny trend dbania o swoje uzębienie. Kilka dekad temu noszenie aparatu było postrzegane jako powód do wstydu, a leczenie rozpoczynało się zazwyczaj dość późno, kiedy wady zgryzu stanowiły już poważny problem. Na szczęście czasy się zmieniły, a wraz z nimi zarówno oferta leczenia ortodontycznego, jak również świadomość ludzi co do tego, jak ważne jest utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Nieprawidłowy zgryz to nie tylko kłopot natury estetycznej, lecz także poważny problem zagrażający zdrowiu jamy ustnej. Nadmierne stłoczenie zębów, zaburzenia położenia zębów w łuku, nadmierna liczba zębów czy ich rotacje względem własnej osi nie tylko źle wyglądają, gdy się uśmiechamy, ale przede wszystkim sprawiają, że nasz zgryz jest nieprawidłowy, a także sprzyjają rozwojowi próchnicy, ponieważ codzienna higiena jamy ustnej jest utrudniona. Na szczęście wady te można z powodzeniem korygować za pomocą aparatów ortodontycznych. Czas trwania leczenia zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stopień złożoności wady czy współpraca między pacjentem a lekarzem. Dlatego właśnie decyzję o leczeniu warto podjąć jak najszybciej i nie czekać, aż wada się pogłębi czy utrudni codziennie funkcjonowanie lub stanie się poważnym problemem estetycznym.

Jak dbać o higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym?

Rozważając rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, wiele osób martwi się o to, jak uda im się utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej w tym czasie. O ile nie stanowi to większego problemu przy aparatach ruchomych (zdejmowanych), które można swobodnie wyjąć z jamy ustnej i przeprowadzić proces higienizacji jak zwykle, o tyle przy aparatach stałych (niezdejmowanych) może stanowić to pewne wyzwanie, ponieważ przymocowane do szkliwa zębów elementy utrzymujące aparat (zamki) oraz umocowany na nich drut, sprzyjają powstawaniu i gromadzeniu się płytki nazębnej, której usunięcie może być problemem. Na szczęście nie jest to wcale takie trudne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka.

Jak więc dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, noszą stały aparat ortodontyczne?

1. Po pierwsze: szczotkowanie! O ile przy codziennej higienę jamy ustnej wystarczy myć zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem, o tyle podczas leczenia ortodontycznego zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, bo resztki jedzenie pozostające na aparacie i w przestrzeniach międzyzębowych sprzyjają rozwojowi próchnicy. Dotarcie do wszystkich miejsc w jamie ustnej i dokładne doczyszczenie ich szczoteczką manualną może nie być łatwe, dlatego warto zainwestować w szczoteczkę, która sama wskaże ci miejsca wymagające większej uwagi, tak jak Oclean X Pro Digital, która w czasie rzeczywistym skanuje twoją jamę ustną podczas mycia zębów. Po zakończonym szczotkowaniu na kolorowym ekranie zobaczysz raport ze schematem zębów 3D, na którym czerwonym kolorem zaznaczone są niedokładnie doczyszczone miejsca, wymagające twojej dalszej uwagi. Dzięki temu można kontrolować, czy wszystkie obszary jamy ustnej zostały dokładnie wyczyszczone. Jeśli nie, szczoteczka zaproponuje dodatkowy cykl mycia o odpowiednim czasie trwania, podczas którego doczyścisz pominięte obszary. Szczoteczka oferuje kilka programów mycia (jeden z nich możesz spersonalizować) i współdziała z dedykowaną aplikacją mobilną dostępną zarówno dla systemów Android, jak i iOS. Dodatkową zaletą szczoteczki Oclean X Pro Digital jest supernowoczesny silnik magnetyczny Maglev, który zapewnia wysoką moc wibracji, jednocześnie dbając o to, by były one bezpieczne dla szkliwa i dziąseł. Wbudowany timer zadba natomiast o to, byś mył zęby 2 minuty, czyli tyle, ile zalecają dentyści i na każdą ćwiartkę jamy ustnej poświęcił tyle samo czasu. Dzięki Oclean X Pro Digital będziesz mieć pewność, że twoje zęby są czyste jak nigdy przedtem.


2. Po drugie: nitkowanie. Podczas leczenia ortodontycznego warto osobno zadbać o przestrzenie międzyzębowe i regularnie je nitkować. W tym celu używa się nici składającej się z trzech części: sztywnego krótkiego odcinka, którym umożliwia przeprowadzenie nić pod łukiem aparatu, puszystej części, która pozwala wyczyścić powierzchnię zębów i zamków aparatu, oraz nawoskowanej najdłuższej części, usuwającej zabrudzenia z bocznych powierzchni zębów.

3. Po trzecie: irygacja. Irygator to urządzenie, które pozwoli ci perfekcyjnie doczyścić nawet trudno dostępne miejsca. Jego działanie opiera się na pęcherzykach wodnych, które pod ciśnieniem dostają się w niewielkie przestrzenie między elementami aparatu, gdzie usuwają resztki pokarmów lub osady, których nie da się wyczyścić podczas szczotkowania. Używanie irygatora podczas leczenia ortodontycznego jest zalecane, ponieważ obniża ryzyko wystąpienia ubytków w zębach w czasie noszenia aparatu. Co więcej, strumień wody oczyszcza i masuje dziąsła, zaś regularny masaż powoduje poprawę krążenia w tkankach, wzmacniając je. Warto sięgnąć po irygator, który ma w zestawie specjalne końcówki dedykowane dla osób noszących aparat ortodontyczny tak jak irygator Oclean W10.

4. Po czwarte: płukanki. Preparaty te powodują zmniejszenie ilości zalegających resztek pokarmowych oraz ograniczają ilość bakterii chorobotwórczych. Odświeżają też oddech, warto więc stosować je w codziennej higienę jamy ustnej. Płukanek można używać także do napełnienia irygatora, zamiast wody, warto wtedy sięgnąć jednak po produkty niezawierające alkoholu w składzie, by nie podrażnić dziąseł.

Dzięki przestrzeganiu tych kliku zasad będziesz mieć pewność, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego, twoje zęby będą nie tylko idealnie proste, ale też piękne i zdrowe.  

  • oznaki stanu zapalnego dziąseł
  • przebarwienia na zębach
  • kontrast koloru zęba wokół zamka i pod zamkiem
  • uszkodzenia tkanek miękkich
  • wydłużenie