„Ładne zęby sprawiają, że mamy większą odwagę i chęć, aby szeroko się uśmiechać. Jesteśmy bardziej pewni siebie i z większą otwartością podchodzimy do innych. Częściej rozmawiamy i żartujemy. Nie mamy żadnych blokad (jak np. wtedy, gdy z zębami jest coś nie tak i próbujemy je ukryć). Co więcej, ludzie automatycznie postrzegają nas jako sympatycznych, zadowolonych z życia i godnych zaufania. Emanujemy pozytywną energią” - podkreśla Emma Kiworkowa, właścicielka kliniki Villa Nova Dental Clinic.

To jednak nie wszystko. Proporcje oraz wygląd zębów wpływają również na ogólny kształt i symetrię twarzy. Ich ustawienie decyduje np. o tym, czy kąciki ust schodzą w dół, czy usta układają się naturalnie i prosto. Zęby mogą także wpływać na kształt warg (dzięki odpowiedniemu ustawieniu usta będą np. wydawać się pełniejsze).

Pięknie znaczy naturalnie

Co możemy zrobić, aby nasz uśmiech był zdrowy, naturalnie podkreślał naszą urodę i charakter, a także nas...odmładzał?

Tak zwany „hollywoodzki uśmiech”, czyli proste i białe zęby, najszybciej możemy uzyskać dzięki zabiegowi bondingu. Na czym to właściwie polega? Nadaje się kształt zębom poprzez użycie specjalnego kompozytu, dobieranego we właściwym odcieniu. Bonding pozwala dopracować kształt przednich zębów, a zwłaszcza jedynek. Efekt? Zabieg optycznie odejmuje nam lat.

Wybielanie to jeden z zabiegów, który w najszybszy, bezbolesny i najbardziej skuteczny sposób może zapewnić nam olśniewający uśmiech. Polecany jest m.in. w przypadku przebarwień, które powstały na skutek palenia tytoniu, picia kawy lub herbaty, przyjmowania leków, a także...starzenia się. Pamiętajmy jednak, że istnieje kilka przeciwskazań do wykonania zabiegu. Co więcej, samodzielne, nieumiejętne przeprowadzenie wybielania może skutkować podrażnionymi dziąsłami lub uszkodzonym szkliwem. 

Również lifting stomatologiczny daje niesamowite efekty. - To jeden z trendów, który od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością” - mówi Emma Kiworkowa i dodaje:

Dzięki odbudowie startych zębów, a tym samym poprawie zgryzu i podniesieniu zwarcia, możemy poprawić kształt twarzy, wypełnić zmarszczki i sprawić, że będziemy wydawali się młodsi.

Co jest najważniejsze w naszym uśmiechu? Naturalność. Decydując się na jakikolwiek zabieg ortodontyczny czy stomatologiczny pamiętajmy więc o jednej podstawowej zasadzie: liczy się umiar. Zbyt białe zęby czy źle dobrany kształt mogą spowodować efekt odwrotny od zamierzonego.  

Choć cały proces można zazwyczaj odwrócić, to bardzo długa i kosztowna droga. Nie warto więc eksperymentować z oferowanymi obecnie masowo propozycjami uzyskania „pięknego uśmiechu” na skróty. Warto za to zadbać o siebie tak, aby codziennie rano budzić się z radością na twarzy. Zaufajmy specjalistom. 

Emma Kiworkowa - doktor nauk medycznych, stomatolog, ortodonta. Współwłaścicielka klinik Villa Nova Dental Cliinic i Elektoralna Dental Clinic, gdzie zarządza ponad 150 osobowym zespołem. W autorskim programie „Doktor Emma. Patent na uśmiech” oraz „Body Fixers" czy „10 lat młodziej w 10 dni” na kanałach grupy Polsat dokonuje spektakularnych metamorfoz uśmiechów. Wspólnie z mamą dr Dżuliettą Kiworkową prowadzi Fundację Wiewiórki Julii, która ma obecnie 8 oddziałów w Polsce i przeprowadza największe pod kątem liczebnym szkolenia dla dzieci w całym kraju - do tej pory przebadano blisko 50 000 dzieci, a ponad 100 000 dzieci przeszło szkolenia. Fundacja Wiewiórki Julii od 10 lat opiekuje się pacjentami Fundacji Akogo, w klinice Budzik zorganizowała w pełni wyposażony gabinet stomatologiczny, gdzie opieką otoczeni są podopieczni kliniki.