Świat nie jest jednorodny. Z jednej strony pogoń za wieczną młodością, Z drugiej dzika potrzeba powrotu do naturalności. Szukasz sposobu na zachowanie równowagi? Kobiece saunowanie poza relaksem i zdrowiem może mieć jeszcze inny wymiar – być prawdziwą terapią, która pozwoli ci uwolnić emocje i uwierzyć w swoją siłę.

Otwarcie się na wspólną nagość

Może dlatego, że ciągle jest mi zimno, sauna jest moją miłością od zawsze. Ale gdy pierwszy raz znalazłam się w niej z przyjaciółką, doceniłam ją w pełni. Od tego czasu każdy wspólny wyjazd do spa spędzamy głównie w saunach. W parowej nacieramy się nawzajem peelingami, w suchej leżymy nago, rozmawiając albo po prostu milcząc. Nie zadziało się to od razu. Otwarcie się na wspólną nagość zajęło mi trochę czasu. A potem nagość ciała pozwoliła nam odsłonić również nasze dusze, emocje, historie. To dla mnie bezcenne doświadczenie. Sauna kojarzy mi się z ciepłem, a także jest terapią. Rytuałem oczyszczenia, akceptacji i poczucia, że nie jestem sama na tym wielkim świecie. Do dziś nie mam pewności, czy to kwestia sauny, czy przyjaciółki. Być może połączenie tych dwóch czynników stworzyło w moim przypadku ideał. Jak będzie z tobą? Spróbuj. Uwierz mi, poczujesz instynktownie, czy to twoja bajka. 

Zalety wspólnego saunowania

– Nagrzewanie ciała w saunie, a potem stopniowe schładzanie zmuszają układ immunologiczny do wytężonej pracy. Komórki zostają pobudzone do reprodukcji, poprawia się ich ukrwienie i szybciej powstają przeciwciała. Dodatkowo podczas saunowania intensywnie się pocimy, co powoduje szybsze wydalanie toksyn (w tym metali ciężkich) z organizmu. To oznacza większą odporność na przeziębienia, wirusy i bakterie, a także łatwiejsze radzenie sobie z chorobami – mówi Marcin Chrobak, manager spa i saunamistrz w Hotelu Dębowym Biowellness & Spa w Górach Sowich. Można tam skorzystać z niezwykłej sauny – Apiforium, w której są wykorzystywane cudowne właściwości pszczelich produktów, takich jak peelingi z pyłku pszczelego czy maski miodowe (z różnych rodzajów miodów, wosków pszczelich i propolisu). Gorący klimat sauny pomaga rozluźnić mięśnie i zredukować napięcie. Ale pocenie się w takim miejscu to nie tylko kwestia zdrowego ciała. – To również trening uważności, koncentracja na oddechu, a nawet medytacja. Taka praktyka wyłącznie w kobiecym gronie daje nam pełną swobodę, nie czujemy się skrępowane – przekonuje terapeutka Katarzyna Góral z IMC Centrum Zdrowia Wrocław. 

W obłokach pary: co daje nam doświadczenie wspólnego saunowania?

– Kobiecość jest pojęciem, które obejmuje wiele aspektów ludzkiej tożsamości i płciowości. To nie tylko kwestia zewnętrznych przejawów, takich jak wygląd czy społeczne role, lecz także głębszych struktur psychologicznych i kulturowych, które wpływają na definicję bycia kobietą i potrzebę bycia pośród innych kobiet. W psychologii, szczególnie w analizie jungowskiej, kobiecość jest rozumiana jako złożony zestaw archetypów i wzorców. Wpływają one na nasze instynkty, zadania rozwojowe i postrzeganie świata. Bycie razem jest nam potrzebne do rozszerzania perspektyw, pogłębiania relacji z samą sobą, do wsparcia i poczucia bycia częścią wspólnoty – wyjaśnia psychotraumatolożka Anna Hencka-Zyser (spaforcancer.pl). – Wspólne saunowanie to nie tylko chwila relaksu, lecz także niezwykle ważny aspekt psychologiczny. Gdy kobiety decydują się na magiczną podróż przez świat sauny, odsłaniają się przed sobą i otwierają drzwi do wnętrza, w którym tkwią ich pragnienia i emocje. To wręcz rytuał, który pozwala połączyć ciało z umysłem i uczuciami. Pomaga oderwać się od codziennego pośpiechu i skupić na sobie nawzajem. To czas zanurzenia się w głębokiej refleksji. Tu, w cieple drewnianych ścian, można czuć się swobodnie i w pełni akceptowalnie (nie ukrywamy niczego, nie udajemy), co sprawia, że jesteśmy gotowe do otwarcia się przed innymi. Tworzy się przestrzeń na rozmowę o trudnych tematach. Taka, która w innych okolicznościach wydaje się nieosiągalna. Wspólne przeżywanie buduje więzi, które przetrwają próbę czasu, i pozwala nam lepiej rozumieć siebie nawzajem. Dzięki temu wsparciu z większą łatwością radzimy sobie z emocjami i wyzwaniami, które przynosi nam życie – podsumowuje ekspertka.

A gdybyś tak następne spotkanie z przyjaciółkami spędziła w saunie? To najlepszy czas na taki eksperyment.