Co to jest sauna na włosy?

Sauna dla włosów może brzmieć nieco zagadkowo i kojarzyć się z traktowaniem kosmyków wysuszającym je gorącym podmuchem powietrza. Nic bardziej mylnego! Zabieg, który często można spotkać w profesjonalnych salonach jako uzupełnienie kompleksowych usług ma na celu silne nawilżenie zniszczonych pasm i widoczne zregenerowanie ich.

Zabieg odbywa się przy pomocy specjalnego sprzętu, który wyglądem przypomina hełmową suszarkę do włosów z lat 50. Urządzenie nagrzewa się do temperatury około 40 stopni Celsjusza i stymuluje proces powstawania pary wodnej. Długotrwałe ciepło i wilgoć skierowane na włosy skutecznie je nawilżają – już po pierwszym zabiegu pasma są widocznie odżywione i zregenerowane. Pod wpływem wysokiej temperatury otwierają się też łuski włosów, przez co fryzura znacznie silniej absorbuje wszystkie składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

Sauna na włosy jest nie tylko bardzo skuteczna, ale też relaksująca. Para wodna przenika zapachem kosmetyków i unosząc się dookoła gwarantuje dodatkową sesję aromaterapii. 

Sauna parowa a sauna ozonowa na włosy

Sauna na włosy jest zabiegiem, na który doskonale zareagują wszystkie rodzaje włosów. Szczególnie jednak poleca się go osobom, których pasma są przesuszone, matowe i puszące się. Warto też zdecydować się na niego, jeżeli wcześniej włosy były narażone na silne zniszczenia, na przykład farbowaniem, rozjaśnianiem bądź trwałą ondulacją.

Jeśli już zdecydowałaś się na zabieg sauny na włosy, zapewne zakiełkowało ci w głowie pytanie, jaki rodzaj sauny wybrać? Standardowo wyróżnia się sauny parowe i ozonowe. Pierwsze z nich opierają się na działaniu pary wodnej, która wytwarza się pod wpływem wysokiej temperatury. W drugich wykorzystuje się natomiast ozon, który ma działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Ozonowanie włosów gwarantuje więc nie tylko ich regenerację, ale również korzystane działania poboczne, jak poprawę ukrwienia skóry głowy, stymulowanie wzrostu włosów i zmniejszenie elektryzowania się niesfornych kosmyków. 

Decydując się na zabieg sauny na włosy w profesjonalnym salonie, warto zwrócić uwagę na to, by urządzenie posiadało funkcję ozonowania. Dzięki temu efektem zabiegu będzie poprawa kondycji zarówno włosów na całej długości, jak i skóry głowy, która jest w znacznej mierze odpowiedzialna za wygląd fryzury. 

Jakie efekty daje sauna na włosy?

Czytając o przepisach na domowe maski do włosów, często można spotkać się ze stwierdzeniem, że ciasno owinięte ręcznikiem pasma znacznie lepiej zareagują na działanie kosmetyku. Dzieje się tak właśnie dlatego, że bawełniany turban izoluje mokre włosy od powietrza. Zatrzymane ciepło i wilgoć otwierają łuski włosów, które stają się bardziej podatne na działanie produktów odżywczych.

Sauna na włosy gwarantuje przede wszystkim nawilżenie kosmyków, a także ich widocznie odżywienie. Po zabiegu włosy nie puszą się, są wygładzone i pełne blasku. Znika też problem elektryzowania się kosmyków, który doskwiera nam głównie w okresie jesienno-zimowym. Traktowanie ich parą wodną poprawia również ich elastyczność, co ma bardzo duże znaczenia szczególnie dla posiadaczek bujnych loków. Sauna pomaga maksymalnie wydobyć skręt włosów i ułatwia modelowanie. 

Kosmetyki potrzebne do zrobienia sauny na włosy

Każdego dnia nasze włosy narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Na pogorszenie ich wyglądu wpływ mają zmienne, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy, na przykład promieniowanie słoneczne, wilgoć, modelowanie ciepłym powietrzem, czy jakość wody.

Sauna na włosy pomaga zniwelować część szkód, jednak jej działanie można dodatkowo wspomóc odpowiednio dobranymi kosmetykami.

W salonach fryzjerskich przed zabiegiem zwykle na włosy aplikowane są specjalne ampułki do sauny na włosy. Zawierają one w sobie skoncentrowane składniki aktywne, które maksymalnie odżywiają i regenerują włosy podczas zabiegu. Wykonując zabieg w domu również warto nałożyć na kosmyki produkty o działaniu odżywczym i nawilżającym. Najlepiej sprawdzą się do tego maski i odżywki. Sięgnij po kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, aloes, miód lub kozie mleko. Możesz wykorzystać też oleje, na przykład arganowy, lniany, migdałowy, olej z nasion bawełny lub pestek malin. 

Sauna na włosy w domu – krok po kroku

Zabieg sauny na włosy jest popularny w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jednak z powodzeniem możemy wykonać go samodzielnie. By zafundować sobie taki SPA w domowych warunkach, wystarczy postępować według kilku kroków.

  1. Dwa razy umyj włosy. Pierwsze mycie spłukuje z głowy zanieczyszczenia, brud i szkodliwe czynniki zewnętrzne, natomiast drugie skupia się na faktycznym oczyszczaniu skóry głowy i kosmyków na całej ich długości.
  2. Nałóż na włosy ulubiony kosmetyk. Dobrze sprawdzą się do tego regenerująca maska lub odżywka do spłukiwania.
  3. Owiń wilgotne włosy ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Możesz też użyć czepka kąpielowego.
  4. Trzymaj głowę nad miską z gorącą wodą, tworząc w ten sposób rodzaj sauny parowej. Wybierz wygodną pozycję, ponieważ ta część zabiegu powinna trwać około 20-30 minut. Możesz też podgrzewać turban suszarką, pilnując, by cały czas utrzymywał wysoką temperaturę.
  5. Spłucz dokładnie włosy, by pozbyć się resztek kosmetyków. Używaj na przemian ciepłej i zimnej wody, by zamknąć łuski włosów.

Sauna na włosy daje najlepsze efekty, kiedy jest powtarzana regularnie. Cykliczne powtarzanie zabiegu pozwoli trwale poprawić kondycję włosów i przywrócić im zdrowy wygląd. Najlepiej wykonywać go dwa razy w miesiącu.

Zobacz też: Najlepsze peelingi do skóry głowy – ranking TOP 7 kosmetyków, dzięki którym włosy mniej wypadają i wolniej się przetłuszczają

Opinie na temat sauny na włosy

Sauna na włosy zbiera wiele pochwał, a kobiety wskazują ją jako metodę, która pomogła im całkowicie odmienić wygląd fryzury. Nie wiesz, czy to zabieg odpowiedni dla ciebie? Przeczytaj opinie osób, które zdecydowały się mu poddać.

„ Efekty sauny (przynajmniej w moim odczuciu) są krótkotrwałe. Włosy są rzeczywiście miękkie i nawilżone ale nie jest to długotrwały efekt.” (Blondie24, wizaz.pl)

„Ja kupiłam saunę na włosy i byłam bardzo zadowolona! Zabieg jest w miarę przyjemny i ma się po nim ładne włosy. Ja mam długie, ale cienkie włosy a po zabiegu przez kilka miesięcy były w naprawdę dobrym stanie.” (Polly_Atrey, netkobiety.pl)

„Super sprawa na włosy , do tej pory chodziłam do fryzjera, ale żeby efekt był widoczny to trzeba powtarzać zabieg pewnie co dwa tygodnie." (tunowa, vinted.pl)

Sauna na włosy - przeciwwskazania

Sauna na włosy jest zabiegiem bezpiecznym, jednak parowa, wykorzystująca wysoką temperaturę, ma kilka przeciwwskazań. Tego typu pielęgnacja powinna być więc przemyślana przez osoby, które:

  • Mają wrażliwą skórę głowy lub z choroby skóry, takie jak łuszczyca, trądzik lub egzema - należy uważać na ewentualne podrażnienia lub pogorszenie stanu skóry po zabiegu.
  • Mają włosy farbowane - saunowanie może prowadzić do szybszego wypłukiwania się farby co może wpłynąć na intensywność koloru.
  • Mają skłonności do migren lub zawrotów głowy - stosowanie sauny na włosy może prowadzić do wzmożonej potliwości i podwyższać temperaturę ciała, co może skutkować nasileniem bólu głowy.

Ampułki do sauny na włosy

Ampułki, są to skoncentrowane preparaty, które mają za zadanie poradzić sobie z konkretnym problemem włosów lub skóry głowy. Mogą być to kosmetyki zawierające substancje nawilżające, odżywcze, stymulujące porost włosów, regenerujące, przeciwłupieżowe, albo łagodzące skórę głowy. Dzięki formie, wiemy dokładnie ile produktu należy nałożyć na jedną „sesję” pielęgnacyjną. Jakie ampułki polecamy? Oto nasze ulubione. 

Kerastase Genesis - zagęszczające ampułki do włosów rzadkich

Świetne ampułki, które pomagają zagęścić fryzurę. W składzie stymulujący porost włosów aminexil, a także korzeń imbiru i kofeina, które pobudzają krążenie w skórze głowy. 

Farmona, Radical - kuracja wzmacniająca

Drogeryjny klasyk. Wzmacniające ampułki ze stymulatorem wzrostu włosa Trichogen®, wyciągiem ze skrzypu polnego i witaminami, które wzmacniają kosmyki.