Od zarania dziejów nie cieszy się on dobrą prasą, a jednak tłuszcz może zrobić dla nas wiele dobrego. Dzięki operacji jego przeszczepu nawet alergicy mogą cieszyć się z doskonałych efektów wolumetrii, a modelowanie ciała nabiera zupełnie nowego wymiaru. Czy i kiedy warto rozważyć zabieg lipotransferu? Na nasze pytania odpowiada specjalistka w tej dziedzinie – dr Marta Błażewicz, właścicielka DerClinic.

Lipotransfer to jedna z metod, którą chętnie stosuje Pani w DerClinic. Na czym polega fenomen tego zabiegu?

Lipotransfer to metoda bazująca na wykorzystaniu tłuszczu własnego pacjenta. Dzięki niej możemy pobrać go z miejsca, w którym mamy go nadmiar i wykorzystać w innym obszarze, który wymaga wypełniania ubytków tkankowych połączonego z redukcją oznak starzenia. Dodatkowo dzięki stosowanej w DerClinic nowoczesnej technologii, zabieg pozwala na pozyskanie z tkanki tłuszczowej pacjenta komórek macierzystych bez konieczności dodawania do nich substancji chemicznych.

Przeprowadzony w taki sposób przeszczep tłuszczu jest w pełni autologiczny, a co za tym idzie bezpieczny.

Poprzez wykorzystanie materiału biologicznie kompatybilnego z organizmem biorcy wykluczamy bowiem możliwość wystąpienia alergii lub odrzucenia przeszczepionej tkanki. W ten sposób zabieg zapewnia nam nie tylko doskonałe i naturalne efekty, ale stanowi także interesującą alternatywę dla implantów i wypełniaczy. To także rozwiązanie, z którego chętnie korzystają alergicy.

Na jakie obszary możemy zastosować procedurę przeszczepu tłuszczu?

Tak naprawdę możemy stosować ją w każdym obszarze wymagającym uzupełnienia tkanki. Lipotransfer pozwala w naturalny sposób poprawić owal twarzy, zregenerować „chomiczki”, przywrócić pożądaną objętość naszym policzkom i skutecznie wygładzać zmarszczki i bruzdy. Możemy działać nim oczywiście również punktowo, modelując tłuszczem np. usta. Wykorzystanie komórek macierzystych pobudza procesy regeneracyjne skóry, przez co metoda pomaga także walczyć z wiotkością cery czy nawet bliznami zanikowymi. A mówimy na razie o obszarze samej twarzy.

Co może doktor zaoferować pacjentom w zakresie modelowania ciała?

Przeszczep tłuszczu to doskonały sposób na modelowanie sylwetki poprzez usuwanie nadmiaru tkanki z miejsc problematycznych takich jak brzuch, uda czy boczki i wykorzystanie go np. w powiększaniu piersi lub pośladków.

Na czym dokładnie polega zabieg przeszczepu tłuszczu?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że ze względu na swoją małą inwazyjność zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Lipotransfer podzielić można na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na atraumatycznej liposukcji, czyli pobraniu tłuszczu za pomocą specjalnej kaniuli. Następnie pobrana tkanka tłuszczowa wraz z komórkami macierzystymi zawieszonymi w oczyszczonej tkance tłuszczowej jest odpowiednio przygotowana, w rezultacie czego otrzymujemy pełnowartościowy koncentrat gotowy do podania pacjentowi w miejsce docelowe także za pomocą kaniuli. Po zabiegu pacjent może udać się do domu.

Jakich efektów pacjent może się spodziewać?

Naturalnie wyglądającego efektu wypełnienia miejsc problematycznych połączonego z wyraźną regeneracją skóry. Pacjent dostrzega poprawę objętości tkanek i zmiany kształtu poszczególnych obszarów. Na dodatek dzieje się to już po zabiegu. Przeszczep tłuszczu odmładza i rozświetla skórę, która w efekcie wygląda świeżo i młodo, a zmarszczki, blizny i rozstępy zostają znacząco zredukowane.

dr Marta Błażewicz, właścicielka DerClinic