Czym jest Gua Sha?

Gua Sha to technika masażu wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Do jego wykonania niezbędne są specjalnie wyprofilowane płytki. Choć pierwotnie masaż Gua Sha wykonywany był na całym ciele, dziś w zachodnim świecie cieszy się szczególną popularnością jako metoda pielęgnacji skóry twarzy. Często zadawane pytania, to czy Gua Sha faktycznie działa i jakie efekty może przynieść ten rodzaj masażu twarzy w domu. Skuteczność masażu z użyciem Gua Sha potwierdzają badania naukowe, chociaż jak mówi ekspert, nie ma ich zbyt wiele. „Jedno z badań opublikowanych w »Journal of Pain and Symptom Management« wykazało, że Gua Sha może prowadzić do poprawy krążenia lokalnego krwi w miejscu masażu, co może przyczynić się do szybszego usuwania metabolitów i toksyn z obszaru poddanemu zabiegowi, redukcji stanów zapalnych i bólu” – mówi dr Tadeusz Witwicki.

Czy Gua Sha faktycznie działa?

Masaż Gua Sha polega na delikatnych ruchach specjalną kamienną płytką po skórze, które mają stymulować krążenie krwi, a w następstwie prowadzą do odżywienia skóry i redukcji napięcia mięśniowego. Tradycyjnie wykorzystywano płytkie, gładkie kamienie, np. z nefrytu lub rogu bawolego. Dziś w praktycznie każdej drogerii kupisz kamienną płytkę do masażu Gua Sha, często wykonaną z jadeitu lub kwarcu. Pomimo że istnieje niewiele badań naukowych potwierdzających skuteczność Gua Sha, wiele osób doświadcza korzyści wynikających z regularnego stosowania tej techniki. Sceptycy zastanawiają się, po jakim czasie widać efekty masażu Gua Sha. Natychmiastowe efekty, takie jak wygładzenie, ujędrnienie i rozświetlenie skóry twarzy, często są zauważalne już po pierwszym użyciu, a na te długotrwałe również nie trzeba długo czekać.

Masaż twarzy Gua Sha – efekty

Masaż twarzy za pomocą techniki Gua Sha może przynieść szereg korzyści dla skóry i ogólnego samopoczucia. Oto najważniejsze efekty, jakie można uzyskać, dzięki konsekwentnemu stosowaniu tej techniki masażu:
•    poprawa krążenia krwi w skórze, co przyczynia się do jej lepszego odżywienia i rozświetlonego wyglądu,
•    wspieranie drenażu limfatycznego, który pomaga w redukcji obrzęków,
•    relaksacja napiętych mięśni twarzy, czyli zmniejszenie widoczności drobnych linii i zmarszczek.
Warto pamiętać, że każdy masaż wymaga regularności i systematyczność. Są one również kluczowe przy masażu Gua Sha, aby móc cieszyć się jego pełnymi korzyściami nie tylko bezpośrednio po zabiegu, również długofalowo. 

Po jakim czasie widać efekty masażu Gua Sha?

Czas, po jakim można zauważyć efekty masażu Gua Sha, może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. „Jeśli chodzi o widoczność efektów, to zależy to od indywidualnych predyspozycji skóry oraz regularności stosowania” – mówi dr Tadeusz Witwicki. Jak podkreśla ekspert, efekty mogą być widoczne zarówno krótko-, jak i długoterminowo. „Niektórzy zauważą tymczasowe zmniejszenie obrzęków lub poprawę konturu twarzy już po pierwszym użyciu, głównie ze względu na promowanie drenażu limfatycznego. Długoterminowe efekty, takie jak na przykład zmniejszenie napięcia mięśniowego, mogą wymagać regularnego stosowania przez kilka miesięcy” – dodaje.

Jak wykonać masaż Gua Sha?

Gua Sha jest techniką masażu wykorzystującą specjalnie wyprofilowany kamień, którym „skrobie się” skórę w celu poprawy krążenia krwi i redukcji napięcia mięśniowego. Aby wykonać masaż, najpierw nałóż na skórę olejek lub krem, aby umożliwić poślizg kamienia. Następnie delikatnie przesuwaj kamieniem po skórze wzdłuż linii żuchwy, kości policzkowych, skroni i czoła stosując lekki nacisk. Zaleca się wykonywanie ruchów w jednym kierunku, unikając powrotów po tej samej powierzchni skóry. Masaż powinien być wykonywany z umiarem. Unikaj zbyt dużego nacisku, który może spowodować podrażnienie skóry. Regularny masaż Gua Sha może poprawić elastyczność skóry, rozświetlić ją, usunąć obrzęki i zminimalizować widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Czy Gua Sha wyszczupla twarz?

Zgodnie z popularnym przekonaniem masaż Gua Sha może wyszczuplać twarz. Jednakże istnieje niewiele solidnych badań naukowych potwierdzających tę teorię. „Regularne stosowanie Gua Sha może pomóc w »wyszczupleniu« twarzy poprzez poprawę krążenia krwi i promowanie limfatycznego drenażu, co teoretycznie może zmniejszyć obrzęki i nadać twarzy wyraźniejszy kontur. Niestety nie ma solidnych badań naukowych potwierdzających, że Gua Sha prowadzi do trwałego zmniejszenia tkanki tłuszczowej na twarzy” – mówi dr Tadeusz Witwicki. 

Gua Sha jako holistyczny zabieg pielęgnacyjny

Poza wymienionymi korzyściami dla skóry i ogólnej poprawy samopoczucia, warto również podkreślić, że masaż Gua Sha może przynieść ulgę osobom cierpiącym na napięcie mięśniowe oraz borykających się ze stresem. Delikatne ruchy kamieniem po skórze mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych obszarów, co może przynieść ulgę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dodatkowo, wielu praktykujących masaż Gua Sha zauważa, że regularne stosowanie tej techniki przynosi również korzyści w zakresie relaksacji i poprawy jakości snu. Dlatego też masaż kamieniem Gua Sha może być wartościowym dodatkiem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej nie tylko dla zdrowia skóry, ale także dla ogólnego samopoczucia i równowagi psychicznej.

Czy już wiesz, jakie efekty daje Gua Sha?