Brak jędrności skóry twarzy – przyczyny zmiany owalu twarzy

Proces starzenia polega w znacznej mierze na ograniczeniu produkcji włókien kolagenowych i zmniejszonej syntezie kolagenu i elastyny. Wraz z wiekiem zanika podskórna tkanka tłuszczowa, skóra staje się cienka i półprzezroczysta, pojawiają się za to rozszerzone naczynka, a owal twarzy zmienia się. Starzenie się to naturalny proces każdego organizmu, jednak mają na niego wpływ również czynniki zewnętrzne takie, jak: używki, dieta, styl życia, ilość snu i stresu. Mówi się, że zmarszczki na twarzy świadczą o doświadczeniu. To prawda - jedzenie niezdrowych posiłków, unikanie ruchu, picie małej ilości wody, niedosypianie i ciągły niepokój odbijają się na naszej skórze i zostawiają ślad w postaci bruzd i załamań. Możemy też mówić o fotostarzeniu, czyli utraty jędrności skóry w wyniku ciągłego przebywania na słońcu. By nie martwić się, jak napiąć cerę najlepiej nie doprowadzać do jej zwiotczenia. Jak najwcześniej warto wprowadzić do porannej pielęgnacji krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ochronę przed promieniowaniem UV stosujemy codziennie, przez cały rok.

Jak ujędrnić skórę twarzy w domu? Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa i poprawa elastyczności

Elementy kuracji przeciwzmarszczkowej najlepiej włączyć do swojej pielęgnacji jeszcze przed pojawieniem się pojedynczych zmarszczek. Znacznie łatwiej jest opóźnić pierwsze oznaki starzenia niż zredukować widoczność już istniejących. Kiedy nasza skóra jest młoda, domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy w zupełności wystarczą, byśmy mogły cieszyć się sprężystą cerą jak najdłużej. Często jednak w okresie dojrzewania nie stawiamy profilaktyki przeciwzmarszczkowej na pierwszym miejscu, ale daleko w tyle za zmaganiem się z doraźnymi problemami, niedoskonałościami, czy trądzikiem. Kiedy w końcu zauważymy opadnięty owal twarzy, wpadamy w panikę i dodatkowo możemy się przyprawić o niejeden siwy włos. Spokojnie! Ujędrnianie twarzy w domu nadal może pomóc, wystarczy jedynie zmienić metody.

W wypełnieniu drobnych linii i osiągnięciu efektu lekkiego liftingu bardzo dobrze sprawdzą się automasaż twarzy i joga twarzy. Obie techniki opierają się na uciskaniu mięśni i wykonywaniu posuwistych ruchów od środka do zewnętrznych krańców twarzy. Do ich zalet należą: poprawa mikrokrążenia, zredukowanie stresu, zredukowanie zmarszczek, usprawnienie przepływu limfy. Przykładowe ćwiczenia to nadmuchiwanie policzków i wypuszczanie z nich powietrza, wyraźne wymawianie samogłosek, „rozciąganie” lwiej zmarszczki. Niektóre ćwiczenia mogą przypominać wizytę u logopedy, jednak są naprawdę skuteczne nie w poprawię wymowy, ale w przywróceniu twarzy sprężystości.

Pielęgnacja po 30-tce. Sposoby na ujędrnienie skóry: składniki aktywne, masaż twarzy, joga twarzy, roller, gua sha

Po 30-tce na naszej skórze pojawiają się pierwsze linie, a cera powoli zaczyna tracić młodzieńczy blask. By zahamować i opóźnić postępowanie procesu starzenia warto przyjrzeć się własnej rutynie pielęgnacyjnej i wzbogacić ją o składniki wspomagające odnowę komórkową. Jeżeli wcześniej nie zastanawiałyście się, jak dbać o cerę, to teraz najwyższa pora.

Podstawą dbania o cerę zawsze powinno być nawilżenie. Dotyczy to cer młodych borykających się z trądzikiem, suchych i bardzo suchych, wrażliwych, a także dojrzałych. Po 25 roku życia warto wzbogacić pielęgnację o składniki aktywne, na przykład kwas glikolowy, mlekowy, witaminę C, czy retinol. Najbardziej spektakularne efekty możemy otrzymać za sprawą ostatniego z nich. Retinol to pochodna witaminy A i składnik wykorzystywany w profilaktyce przeciwzmarszczkowej ze względu na działanie poprawiające napięcie skóry. Stosowany regularnie przenika do głębszych warstw naskórka i stymuluje produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Efekty, które można osiągnąć, stosując retinol są spektakularne, jednak trzeba na nie długo czekać. Jego silne działanie może przy niewłaściwym stosowaniu prowadzić do podrażnień, dlatego należy wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo, budując tolerancję. Nieco mniej wymagającym, choć równie skutecznym składnikiem, po który warto sięgnąć jest bakuchiol, nazywany często roślinnym retinolem. Wykazuje on działanie wygładzające i wypełniające płytkie linie.

Warto wprowadzić do codziennej, szczególnie wieczornej, rutyny odmładzający masaż twarzy. Można wykonywać go palcami, jadeitowym rollerem lub kamieniem gua sha. Masowanie rozluźnia napięcie wewnątrzmięśniowe i ogranicza działanie stresu na kondycję skóry. Wzmacnia również wchłanianie się składników zawartych w kosmetykach, dlatego warto, by przed wykonaniem masażu twarzy, znalazła się na niej maseczka na jędrną skórę twarzy. Dobrze sprawdzą się maski w płachcie, które zawierają kofeinę, witaminę E, kolagen, śluz ślimaka, czy kwas migdałowy. Masażem warto wtłaczać również skoncentrowane sera, na przykład z ceramidami, peptydami, czy kwasem hialuronowym, czyli składnikami o silnym działaniu anti-aging.

Jak ujędrnić skórę twarzy po 40-tce? Poprawa owalu twarzy i składniki

W pewnym wieku zmarszczki na twarzy stają się głębsze i bardziej widoczne, a skóra cieńsza i poszarzała. Wychodzą na wierzch skutki trybu życia, jaki dotychczas prowadziłyśmy. Do głosu dochodzą nieustający stres, brak ochrony przed promieniowaniem UV, niewłaściwa dieta. Po 40-tce zmniejsza się tempo metabolizmu, a gospodarka hormonalna odbiega od prawidłowego poziomu. Wtedy domowe sposoby na ujędrnianie i poprawę rysów twarzy mogą okazać się niewystarczające i po pomoc warto zgłosić się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.

  •     Lifting ultradźwiękami – jego głównym celem jest poprawa opadającego owalu twarzy, którą można osiągnąć poprzez skrócenie włókien kolagenowych. Fale dźwiękowe o określonej częstotliwości powodują tarcie w tkankach i napinają je we wszystkich warstwach skóry   
  •    mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – zabieg nazywany bywa też wampirzym liftingiem, ponieważ składnikiem aktywnym, który stymuluję skórę jest własna krew pacjenta, a konkretnie osocze bogatopłytkowe. Do jego efektów zalicza się wypełnienie drobnych zmarszczek, zwiększenie sprężystości mięśni twarzy, a także pobudzenie do pracy włókien kolagenowych
  •    zastosowanie kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy jest składnikiem skóry, a więc mechaniczne uzupełnianie go jest bezpieczne i wywołuje reakcji immunologicznych. Efekt zabiegu jest naturalny i, co najważniejsze, odwracalny, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko powikłań. Zazwyczaj stosuje się go w wypełnianiu zmarszczek mimicznych.

Jak ujędrnić skórę twarzy po 50-tce? Lifting, kwas hialuronowy i produkcja kolagenu

Cera dojrzała zmaga się z przebarwieniami, wiotczeniem, wysuszeniem i głębszymi zmarszczkami. Do tego zestawu dochodzi opadnięty kontur twarzy, który jest wynikiem utraty sprężystości w policzkach. Co ujędrnia skórę twarzy po 50-tce? Niestety w tym przypadku nie można liczyć na zbawienne działanie składników aktywnych i masaży. Wprawdzie poprawią one nieco ogólny wygląd skóry, jednak po spektakularne efekty trzeba zwrócić się w stronę specjalistów. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog po wnikliwej i profesjonalnej konsultacji podpowie, jak uelastycznić skórę twarzy i na jakie zabiegi najlepiej się zdecydować. Większość z nich to zabiegi nieinwazyjne, które poprawiają wygląd cery bez ryzyka wystąpienia powikłań. Na rozterkę, jak odmłodzić twarz, eksperci polecają:

  •    liposukcję laserową – metoda polegająca na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej prowadzi do napięcia i obkurczenia skóry, a co za tym idzie wzmocnienia tkanek
  •    nici liftingujące – sposób na przywrócenie owalu twarzy i wygładzenie kurzych łapek, który polega na wprowadzeniu pod skórę nici PDO. Zabieg jest bezbolesny, a efektami można cieszyć się nawet do 2 lat
  •    wolumetria – w tkanki wprowadzany jest wypełniacz np. na bazie kwasu hialuronowego, który zwiększa objętość komórek, modelując tym samym owal twarzy lub wypełniając głębsze zmarszczki. Zabieg jest często stosowany na redukowanie bruzd nosowo-wargowych i podnoszenie kącików ust