Jak odmłodzić twarz fryzurą?

Młody wygląd to nie tylko kondycja cery, ale też odpowiedni makijaż, właściwy strój i… dopasowana fryzura. Dla wszystkich kobiet, które myślą, jak odmłodzić twarz po pięćdziesiątce, polecamy udać się do profesjonalnego salonu i oddać się w ręce doświadczonego fryzjera. Często kobiety przez wiele lat noszą fryzurę, która nie pasuje do ich kształtu twarzy i zamiast podkreślać zalety, uwydatnia to, co korzystniej byłoby ukryć. Dobre cięcie może całkowicie zmienić rysy twarzy, optycznie ją wyszczuplić, odwrócić uwagę od zmarszczek, a przede wszystkim poprawić samopoczucie.

Przy wyborze odpowiedniej fryzury decydującym czynnikiem jest dobre samopoczucie. Kiedy czujemy się komfortowo we własnej skórze, pewność siebie sprawia, że promieniejemy. Często jednak nie wiemy, jakie uczesanie sprawi, że chętnie będziemy przeglądać się w lustrze. Warto posłuchać specjalistów, którzy jasno określili, jakie fryzury pasują do poszczególnych kształtów twarzy. Do twarzy okrągłej, najlepiej pasują boby, długie, krótkie, jak i asymetryczne. Ostre rysy kwadratowej twarzy złagodzą zaokrąglone cięcia i cieniowanie, natomiast owalne polubią się z grzywką typu curtain bangs. Fryzury, które odejmują lat to najczęściej krótkie cięcia. Wbrew pozorom, to właśnie one gwarantują optyczny lifting twarzy i nadają lekkości. Dobrą podstawą dla wielu stylizacji jest fryzura typu pixie cut z asymetrycznym przedziałkiem.

Jak odmłodzić twarz makijażem?

Podobnie jak fryzurą, wiele zmian w rysach i owalu twarzy można wprowadzić, wykonując odpowiedni makijaż. Podkreślenie konturów, operowanie światłem i ujednolicenie kolorytu jest odpowiedzią na to, jak odmłodzić twarz po czterdziestce. W tym wieku skóra może borykać się z bardziej widocznymi zmarszczkami, przebarwieniami, łuszczeniem się lub rozszerzonymi naczynkami. Zbyt mocny makijaż może dodawać lat, ale jego zupełny brak wcale ich nie odejmuje. Jak więc znaleźć w tym złoty środek?
 
Skóra twarzy będzie wyglądała na odmłodzoną i odświeżoną dzięki nałożeniu cienkiej warstwy podkładu o średnim kryciu i rozświetlającym, świeżym wykończeniu. W tego rodzaju makijażu zależy nam na wyrównaniu kolorytu i zakryciu przebarwień, nie zaś na uzyskaniu efektu zastygniętej maski. Korektor warto nałożyć nie tylko na cienie pod oczami, ale też w centrum twarzy – na brodzie i na czole, co doda cerze naturalnego blasku.

Kolejny krok, czyli konturowanie, pozwoli optycznie podnieść kości policzkowe. Nieco bardziej zaszaleć możesz z różem i nałożyć go nie tylko na policzki, ale też inne miejsca na czole i nosie. Rumieniec nada buzi młodzieńczego blasku i odświeży cały makijaż. Pamiętaj, by nie robić konturowania zbyt nisko, ponieważ to podkreśli opadający kontur twarzy. Podobna zasada dotyczy cieni pod oczami. Zejście poniżej przedłużenia dolnej powieki zaprzepaści efekt liftingu, oczy będą wydawać się smutne, a opadające powieki podkreślone.

Jak odmłodzić twarz pielęgnacją?

Pielęgnację ukierunkowaną na działanie przeciwzmarszczkowe, jak sama nazwa wskazuje, powinnyśmy wprowadzić przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia. Mogłoby wydawać się to oczywiste, jednak wiele osób o tym zapomina, co skutkuje niewłaściwym doborem kremów i składników aktywnych. Na wstępie podkreślmy też, że podstawą zagadnienia, jak dbać o cerę, jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

7 najlepszych kremów z filtrem SPF 50, które nie są tłuste i nadają się pod makijaż >>
 
Starzenie się skóry to kwestia bardzo indywidualna, często uwarunkowana genetycznie i uzależniona od działania czynników zewnętrznych i trybu życia. Najczęściej około 30. roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, a skóra zaczyna tracić jędrność w wyniku zmniejszonej produkcji kolagenu. Właściwie skomponowana rutyna pielęgnacyjna pozwala opóźnić ten proces, gwarantując dodatkowe kilka lat młodej cery. Jeśli zastanawiacie się, jak odmłodzić twarz po trzydziestce, odpowiadamy jednym słowem – retinol. Jest to pochodna witaminy A, która zwiększa częstotliwość wymiany komórkowej. Retinol jest substancją, na którą trzeba budować tolerancję, co może potrwać od 3 do 6 miesięcy. Warto zaczynać od niższych stężeń (na przykład 0,5%) i na początku stosować go raz lub dwa razy w tygodniu.

Poza retinolem warto wprowadzić do pielęgnacji peptydy i witaminę C. Pierwsze skupiają się na utrzymaniu na właściwym poziomie syntezy kolagenu. Serum z wysoką zawartością peptydów poprawi sprężystość i jędrność cery, a co za tym idzie pozwoli utrzymać młody wygląd cery na dłużej. Witamina C natomiast działa antyoksydacyjnie, doskonale redukuje przebarwienia i daje efekt rozświetlonej, promiennej cery.
 

Używanie składników aktywnych jest pomocne i może przynieść naprawdę spektakularne efekty, jednak nie można zapominać o najważniejszym kroku odmładzającej pielęgnacji, czyli o nawilżeniu. Nawilżać skórę należy od wewnątrz i z zewnątrz. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, dzięki czemu unikamy przesuszenia skóry. Głęboko nawadniające kremy odżywią skórę i zminimalizują ryzyko podrażnień działaniem składników aktywnych takich jak retinol, który mocno złuszcza i wysusza cerę. W porannej pielęgnacji nie wolno pomijać też filtrów przeciwsłonecznych, które chronią przed głównym czynnikiem wpływającym na szybsze starzenie się skóry, czyli promieniowaniem UV.

Jak odmłodzić twarz masażem?

Wieczorna rutyna pielęgnacyjna to dla wielu osób ogromna przyjemność. Warto celebrować ten czas, spokojnie i dokładnie wykonując każdy kolejny etap. Warto wzbogacić rytuał o dodatkowy krok, jakim jest masaż twarzy. To przede wszystkim doskonały sposób na zredukowanie napięcia w mięśniach. Skóra bardzo aktywnie reaguje na stres, który jest jednym z czynników przyspieszających jej starzenie. Najważniejsze jest prawidłowe wykonywanie odpowiednich posuwistych ruchów, które pobudzą mięśnie i komórki do syntezy kolagenu i elastyny. Często, gdy zastanawiamy się, jak ujędrnić skórę twarzy, przychodzą nam do głowy jedynie inwazyjne zabiegi wykonywane w profesjonalnych klinikach. Na szczęście okazuje się, że widoczne odmłodzenie skóry możemy osiągnąć samodzielnie. Efekty, jakie daje masaż twarzy to: 

  • poprawa mikrokrążenia skóry
  • zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek
  • rozluźnienie mięśni twarzy
  • zredukowanie stresu
  • spowolnienie procesów starzenia się skóry

Masaż polega na przesuwaniu palcami od wewnętrznej do zewnętrznej części twarzy. Zaczynamy od linii żuchwy aż do czoła, później przechodzimy od nosa do uszu, a na końcu od centrum czoła do skroni. Można też delikatnie stukać opuszkami palców w powierzchnię skóry i wykonywać okrężne ruchy na dolnej powiece. Przed rozpoczęciem masażu warto natłuścić twarz ulubionym olejkiem, esencją lub serum. Ich obecność na twarzy sprawi, że masaż będzie przyjemniejszy i bardziej komfortowy, a dodatkowo wtłaczanie składników w oczyszczoną cerę wspomaga ich działanie i sprawia, że znacznie lepiej docierają do głębszych warstw skóry.
 
Do wykonania masażu nie potrzebujemy tak naprawdę żadnych dodatkowych akcesoriów, choć masaż twarzy rollerem czy kamieniem gua sha może być jeszcze przyjemniejszy i bardziej efektywny. Kamienie wykonane są zwykle z jadeitu lub różowego kwarcu. Sama metoda ma swoje korzenie w starożytnych Chinach i do dziś jest bardzo popularna w pielęgnacji Azjatek i Koreanek. Jeżeli decydujemy się na taką formę relaksu, warto wcześniej schłodzić przyrządy w lodówce. Dotyk zimnego kamienia pobudza krążenie krwi, usprawnia drenaż limfatyczny, zwęża pory, a także redukuje opuchliznę i cienie pod oczami.

Jak odmłodzić skórę ćwiczeniami twarzy?

Masaże twarzy, jeśli wykonujemy je regularnie, mogą zdziałać cuda. Równie spektakularne efekty przyniosą ćwiczenia mięśni twarzy. Zwykle, wybierając się na trening, nie myślimy o tym, by po serii ćwiczeń na nogi i brzuch poświęcić chwilę na mięśnie twarzy. To duży błąd! Wyróżniamy aż 22 mięśnie twarzowe, a ich trening może przynieść spektakularne efekty w postaci naturalnego liftingu. Joga twarzy, bo o niej mowa, to japońska sztuka holistycznego podejścia do zagadnienia młodości. Zgodnie z nią zbilansowana dieta i systematyczne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń połączone ze świadomym oddychaniem pozwalają zatrzymać oznaki upływającego czasu. Z tą formą „odmładzania” szczególnie polubi się cera dojrzała. Co może dać joga twarzy:

  • podniesienie owalu twarzy,
  • promienny wygląd cery,
  • ujędrnienie skóry,
  • redukcja zmarszczek,
  • zmniejszenie widoczności opuchlizny i zasinień pod oczami,
  • stymulowanie krążenia krwi i przepływu limfy.

Ćwiczenia poprawiają nie tylko wygląd twarzy, ale też szyi, która często pomijana jest w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i codziennej pielęgnacji. Jogę twarzy najlepiej wykonywać dwa razy dziennie (rano i wieczorem) i poświęcać na nią około 10 minut.