Cera dojrzała – charakterystyka

Proces starzenia się skóry zaczyna się około 25. roku życia, jednak to, od jakiego wieku cera jest dojrzała jest znacznie bardziej indywidualną kwestią. Na ograniczenie produkcji kolagenu i elastyny ma wpływ nie tylko upływający czas, ale również promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne, tryb życia czy stosowanie używek. Stan cery nie zmienia się z dnia na dzień. Starzenie się to długotrwały proces, którego skutki stopniowo stają się wyraźne, a cechy cery dojrzałej zauważalne. Należą do nich:

  • zmarszczki,
  • utrata jednolitego kolorytu,
  • szarawy odcień,
  • wysuszenie i odwodnienie,
  • nadreaktywność na składniki aktywne i czynniki zewnętrzne,
  • zwiotczenie i utrata jędrności,
  • zmieniony, opadnięty owal twarzy.     

Cera dojrzała – pielęgnacja spowalniająca starzenie

Kiedy skóra zaczyna się starzeć, na jej powierzchni dochodzi do mikrouszkodzeń. Początkowo nie są one widoczne gołym okiem, jednak z czasem pogłębiają się, wpływając na ilość i głębokość zmarszczek. Tego procesu nie da się zatrzymać, jednak można go maksymalnie spowolnić i tym samym sprawić, że skóra na dłużej zachowa młody wygląd. By to osiągnąć, należy oprzeć pielęgnację cery na działaniu stymulującym produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Składniki, które wpływają na te procesy, to między innymi retinol, bakuchiol i peptydy. Warto też wzbogacić pielęgnację o produkty z witaminą C, która redukuje przebarwienia i działa antyoksydacyjnie. 

Posiadaczkom cer dojrzałych rekomendujemy używanie toników do twarzy. Przywracają one skórze właściwe pH, które mogło zostać naruszone podczas oczyszczania. Mają też działanie łagodzące, nawilżające i kojące, dlatego również cera sucha powinna się z nimi polubić. W tonikach warto szukać kwasów owocowych, opuncji figowej i ekstraktów z róży.

Jaki krem do cery dojrzałej wybrać?

Podstawą pielęgnacji cery dojrzałej powinno być nawilżanie. Często zaniedbujemy ten krok, skupiając się na składnikach aktywnych, jednak dojrzała skóra, podobnie jak cera tłusta i każdy inny rodzaj cery, wymaga odpowiedniego nawodnienia i odżywienia, by móc wchłaniać substancje czynne i dobrze na nie reagować. Kremy dla cery dojrzałej powinny skupiać się na jak najsilniejszym odżywieniu skóry i ochronie bariery hydrolipidowej, która dba o wiązanie i utrzymanie wody w komórkach. Szukajmy produktów o składach bogatych w olejki, ekstrakty z ziół i owoców, a także humektanty.

Z wiekiem u wielu osób pojawia się problem rozszerzonych i pękających naczynek. Wtedy najlepiej sięgać po krem do cery naczynkowej dojrzałej. Jest on przede wszystkim delikatny, oparty o łagodzące, niepodrażniające składniki takie, jak zielona herbata, witaminy A, C i E, a także kwas azelainowy.

Podrażnienia skóry wrażliwej wynikają nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji, ale mogą być też skutkiem szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych. Warto przyjrzeć się kremom o działaniu anti-pollution, które tworzą na skórze barierę, chroniącą przed zanieczyszczeniami.

W jakie serum do twarzy cery dojrzałej warto zainwestować?

Pielęgnacja cery dojrzałej, aby przyniosła jak najlepsze efekt, powinna być wzbogacona o serum, czyli produkt o wysoko skoncentrowanej formule bogatej w składniki aktywne. Jego codzienne stosowanie wspomaga kurację anti-aging i bardzo mocno odżywia skórę. Jakie serum do cery dojrzałej sprawdzi się najlepiej? Na dzień warto wybierać lekkie konsystencje, które szybko się wchłaniają i nie pozostawią tłustego filmu. Składniki, które warto nakładać na twarz rano to niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, witamina C, opuncja figowa, peptydy. Na noc natomiast lepiej sięgnąć po cięższe produkty o oleistym, natłuszczającym wykończeniu. W składach szukajmy połączenia wysoko- i niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, olejku arganowego, witaminy E. Serum najlepiej działa pod kremem, który tworzy dla niego warstwę okluzyjną. Działanie składników aktywnych skuteczniej wpływa na skórę, gdy aplikujemy je podczas masażu. Używając do tego chłodnego rollera nie tylko wspomagamy odżywianie skóry, ale działamy też relaksująco i redukujemy opuchliznę.

Krem pod oczy dla cery dojrzałej

Skóra dojrzała charakteryzuje się cienką, wiotką okolicą wokół oczu. Pielęgnacja tego obszaru powinna być przemyślana, bardzo delikatna i oparta na składnikach, które działają odżywczo i nie podrażniają. Idealny krem pod oczy powinien mieć lekką, a nawet żelową konsystencję, by jak najmniej obciążać skórę. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po produkty wyrównujące koloryt i korygujące, dzięki którym unikniemy nakładania dużej ilości makijażu.

Zadaniem kremu jest nie tylko odświeżenie i nawilżenie delikatnej okolicy wokół dolnej powieki, ale też przygotowanie skóry na przyjęcie makijażu. Z wiekiem pod oczami pojawiają się cienie, opuchlizna i zasinienia, które często próbujemy zakryć. Trzeba koniecznie pamiętać, aby korektor pod oczy dla cery dojrzałej nie był zastygający, silnie matujący i nie pozostawiał efektu maski. Najlepiej postawić na produkty rozświetlające, nawilżające lub mineralne.

Jaki podkład sprawdzi się przy cerze dojrzałej?

Dojrzała skóra produkuje znacznie mniej kwasu hialuronowego niż skóra młoda, co sprawia, że często jest przesuszona i odwodniona. Poziom nawilżenia należy uzupełniać w każdym kroku pielęgnacji, także podczas nakładania makijażu. Idealny makijaż cery dojrzałej powinien podkreślać naturalne cechy urody. Lepiej zrezygnować z odważnych kolorów i mocnego obrysowywania oczu i ust na rzecz podkreślania naturalnego piękna i korygowania przebarwień lub niedoskonałości. Kluczem do udanego makijażu jest to, by wybrać odpowiedni podkład do cery dojrzałej.

Najlepiej na skórze wyglądają produkty o lekkiej konsystencji, ujednolicające koloryt i rozświetlające. Zwracajmy uwagę na obecność dodatkowych składników nawilżających, na przykład oleju z nasion konopnych, kwasu hialuronowego lub kompleksów witamin. Przy wyborze warto zwracać uwagę na wykończenie produktu – ani mocny mat, ani zbytnia perłowość nie będą wyglądać dobrze i jeszcze bardziej podkreślą nierówności faktury skóry. Złotym środkiem jest wykończenie satynowe, pięknie odbijające światło i dające efekt zdrowej, odświeżonej buzi.

Uzupełnieniem przeciwzmarszczkowej pielęgnacji będzie podkład liftingujący do cery dojrzałej. Nałożony na skórę daje efekt napiętej skóry, wchodzi w zmarszczki mimiczne i wypełnia je.

Najlepsze zabiegi dla cery dojrzałej

Kondycję cery dojrzałej można w pewnym stopniu poprawiać kosmetykami, jednak musimy pamiętać, że żadna pielęgnacja nie ukryje całkowicie oznak starzenia. Domowe sposoby hamują nowe symptomy upływających lat, ale nie są w stanie usunąć już istniejących. Po spektakularne efekty i wyraźne odmłodzenie skóry warto udać się do profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Do zabiegów, które najchętniej polecają eksperci zaliczamy:

  • retix C – kuracja oparta jest na działaniu retinolu, witaminy C i substancji złuszczających, a do jej efektów zaliczamy wzmocnienie skóry, ujędrnienie jej i podniesienie odporności;     
  • dermapen – mikronakłuwanie skóry ułatwia wprowadzanie w nią substancji czynnych, stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i fibroblastów, a także poprawia gęstość skóry;
  • zabiegi z użyciem kwasów – skóra dojrzała dobrze reaguje na kwas glikolowy i migdałowy, które delikatnie złuszczają, jednocześnie pobudzając do pracy włókna kolagenowe;     
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (wampirzy lifting) – oddziaływanie na skórą osoczem, które jest składnikiem krwi wypełnia drobne zmarszczki i zwiększa sprężystość skóry, jednak trzeba pamiętać, że pełne efekty da seria co najmniej 3 zabiegów.

Makijaż dla cery dojrzałej - zobacz tutorial Lisy Aldridge

Lisa Aldridge to najsłynniejsza brytyjska makijażystka, której klientkami są m.in. Kate Winslet, supermodelka Helena Christensen, Emma Stone czy Keira Knightley. Na swoim YouTube Lisa często zamieszcza pomocne tutoriale, na których pokazuje podstawy stylowego makeupu oraz dzieli się swoimi sekretnymi trikami. Zobacz wideo, na którym wizażystka pokazuje, jak się malować mając cerę dojrzałą.