Bakuchiol, czyli retinol botaniczny, to najnowsze odkrycie w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i przeciwtrądzikowej. Ostatnio na polskim rynku zaroiło się od kosmetyków z tym składnikiem - i nic dziwnego. Bakuchiol ma bowiem wszystkie zalety retinolu, ale w przeciwieństwie do pochodnej witaminy A nie wywołuje pieczenia i zaczerwienienia.

Czym jest bakuchiol?

To związek chemiczny pozyskiwany z roślin z gatunku Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens. Rosną one w Azji, Afryce oraz Europie Środkowej. Ma podobną strukturę chemiczną do retinolu i wykazuje bardzo podobne działanie. Bakuchiol był od wieków wykorzystywany w medycynie chińskiej i indyjskiej jako środek przeciwzapalny pomagający w leczeniu m.in. egzemy.

Jak działa bakuchiol?

1. Redukuje zmarszczki

Podobnie jak retinol, bakuchiol, oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Proces ten wiąże się ze zwiększeniem liczby fibroblastów, czyli komórek produkujących składniki budulcowe skóry takie jak kolagen i elastyna. W efekcie cera staje się bardziej jędrna i sprężysta, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

2. Wygładza cerę i usuwa przebarwienia

Bakuchiol ma też właściwości złuszczające, w wyniku czego pomaga usunąć zniszczoną, zrogowaciałą warstwę naskórka. Już po kilku aplikacjach kremu czy serum z bakuchiolem można zauważyć, że twarz jest gładsza, ujednolicona i bardziej promienna. Związek ten zmniejsza także aktywność melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry – melaniny. Regularne stosowanie kosmetyków z roślinnym retinolem prowadzi więc do zmniejszenia przebarwień i poprawia koloryt cery.

3. Łagodzi trądzik

Kolejna ważna zaleta bakuchiolu to jego działanie antybakteryjne. Hamuje on namnażanie bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich, m.in. Streptococcus aureus i Streptococcus epidermidis odpowiedzialnych za rozwój niedoskonałości. Składnik ten jest więc bardzo skuteczny w walce z trądzikiem osób dorosłych, u których trzeba jednocześnie działać na dwóch polach: z jednej strony hamować stany zapalne, a z drugiej zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek.

Zobacz też: 10 skutecznych kosmetyków na trądzik 

Co najważniejsze: przy wszystkich wymienionych zaletach, bakuchiol nie wykazuje niemal żadnych skutków ubocznych. Dotychczasowe badania z użyciem tego składnika nie wykazały, by powodował on podrażnienia, zaczerwienienia czy pieczenie (a te objawy niestety mogą pojawić się podczas stosowania kosmetyków z retinolem). To sprawia, że zyskuje sporą przewagę nad swoim bardziej znanym odpowiednikiem.

Gdzie kupić kosmetyki z bakuchiolem?

Kilka marek kosmetycznych wprowadziło już bakuchiol do swoich produktów, a niektóre z nich zdążyły stać się kultowe – jak na przykład krem Goodnight Glow Retin-ALT Sleeping Crème od marki Olehenriksen, o którym już pisałyśmy. Nad jego zbawiennym wpływem na skórę rozpływają się redaktorki najpoczytniejszych serwisów beauty i magazynów modowych. Oprócz bakuchiolu zawiera on wysokie stężenie kwasów AHA oraz komórki macierzyste z kwiatu szarotki.

Bakuchiol znajdziesz także w naturalnym serum polskiej marki Szmaragdowe Żuki - co ważne, zawiera ono maksymalne dopuszczane stężenie tego składnika. W składzie Bakuchiol Booster występuje też kompozycja olejków i ekstraktów roślinnych, które potęgują przeciwzapalne i odmładzające właściwości "botanicznego retinolu". Są to olej z pestek jabłek, olej malinowy, słonecznikowy, a także skwalan. Wystarczą dosłownie 2-3 krople tego odżywczego eliksiru rano i wieczorem, aby już po kilku tygodniach poprawić koloryt cery, wygładzić ją oraz uelastycznić.

Innym kosmetykiem z bakuchiolem są płatki Bakuchiol Reface Pads marki Indeed Labs. Nasączone są serum, które oprócz roślinnego retinolu zawiera przeciwzmarszczkowy i przeciwzapalny niacynamid. Można stosować je rano i wieczorem.

Bakuchiol znajdziesz także w serii kosmetyków marki Lift4Skin. Naszą uwagę przykuł zwłaszcza krem liftingujący na dzień - jego skuteczność potwierdziło aż 93% testujących go kobiet. Kosmetyk radzi sobie nawet ze spłycaniem głębokich zmarszczek, takich jak bruzda nosowo-wargowa.

Kolejny kosmetyk, który wypatrzyłyśmy, to Kojący krem przeciwzmarszczkowy polskiej marki Bandi. Obok bakuchiolu w jego składzie można znaleźć bioferment z bambusa, kompleks mikrobiomowy i olej kokosowy. Formuła produktu ma działanie silnie nawilżające, napinające, przeciwzmarszczkowe i kojące na skórę.

Kolejny krem, w którym zastosowano retinol pochodzenia botanicznego to Retinaldehyde Renewal Cream marki Dermaquest. Przeznaczony jest on szczególnie do cery wymagającej ujędrnienia, ale oprócz tego łagodzi objawy rumienia i trądziku różowatego.

Na drogeryjnych półkach także pojawia się coraz więcej kosmetyków z bakuchiolem. Przykładem może być linia Perfecta Bio Retinol, w skład której wchodzą silnie przeciwzmarszczkowe kremy na noc i na dzień dla kobiet w każdym wieku. Ich plusem jest nie tylko przystępna cena, ale także świetny skład - każdy z kremów zawiera 98% substancji pochodzenia naturalnego.

Propozycja dla posiadaczek cery trądzikowej to krem francuskiej marki Bioderma Sebium Global. Nowa formuła kosmetyku zawiera połączenie bakuchiolu, kwasu salicylowego, cytrynowego i kwasów AHA, które odblokowują pory oraz regulują wydzielanie sebum, a także nawilżającej gliceryny i estrów kwasu mlekowego. Krem łagodzi zmiany zapalne i minimalizuje ich powstawanie.