Popularność kwasu migdałowego diametralnie się zwiększyła wraz z wejściem na rynek produktów The Ordinary. Kanadyjska marka pokazała, że nie należy bać się profesjonalnych składników aktywnych w domowej pielęgnacji cery, oraz że taka kuracja może być prosta i tania. Jakich efektów możesz spodziewać się po jego użyciu? Czy rezultaty będą takie same jak po zabiegach w gabinecie? Odpowiadamy na te pytania i polecamy dobre produkty z kwasem migdałowym, które zastąpią ci wizyty u kosmetyczki.

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy pozyskuje się wyciągu z gorzkich migdałów. Należy on do grupy kwasów AHA (alfahydroksylowych) dedykowanych przede wszystkim cerom z objawami starzenia. Jednak na tle innych zawodników z tej kategorii, wyróżnia go działanie antybakteryjne i odkażające. Dzięki temu nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale także sprawdza się przy trądziku oczyszczając cerę z niedoskonałości. Ważną cechą bohatera dzisiejszego artykułu jest też zwiększanie stopnia nawilżenia skóry – potrafi bowiem stymulować naturalną produkcję kwasu hialuronowego, a przy tym ułatwia penetrację innych składników nawilżających do głębszych warstw naskórka.

Kiedy stosować kwas migdałowy na twarz?

Kwas migdałowy nie bez przyczyny jest jednym z najpopularniejszych środków złuszczających naskórek. Mimo swojego silnego działania, stosuje się go u osób z cerą wrażliwą, która źle toleruje peelingi chemiczne. W porównaniu do innych (np. kwasu glikolowego) ma większe cząsteczki, przez co jest mniej drażniący. Jednocześnie, wykazuje działanie nawilżające, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje.

Kwas migdałowy jest świetnym wyborem, jeśli borykasz się z tzw. trądzikiem wieku dorosłego - kilka sesji z tym składnikiem załagodzi stany zapalne i jednocześnie poprawi ogólną kondycję cery. Reguluje pracę gruczołów łojowych, nawilża i napina.

Sprawdza się też w łagodzeniu objawów skórnych trądziku różowatego.

Kwas migdałowy – efekty

Kwas migdałowy już po dwóch tygodniach powinien przynieść znaczącą poprawę w wyglądzie cery. Ale warto uzbroić się w cierpliwość. Kwas migdałowy należy stosować przez co najmniej 4 tygodnie. Tyle czasu potrzebuje skóra, aby gruntownie się przebudować, dlatego po upływie miesiąca powinnaś już zobaczyć w lustrze zupełnie odnowioną twarz.

Na jakie konkretnie efekty możesz liczyć?

  • gładsza i jędrniejsza cera, 
  • spłycenie drobnych zmarszczek, 
  • zmniejszenie widoczności porów, 
  • redukcja niedoskonałości i zaskórników, 
  • rozjaśnienie przebarwień i blizn potrądzikowych,
  • rozjaśnienie przebarwień posłonecznych, 
  • poprawa ogólnego kolorytu skóry twarzy, 
  • zwiększenie elastyczności i jędrności skóry,
  • lepsze nawilżenie,
  • przy cerze tłustej - regulacja wydzielania sebum.

Jak stosować kwas migdałowy w domu?

Peeling z kwasem migdałowym to klasyczny zabieg, który możesz wykonać w każdym gabinecie kosmetologicznym lub kosmetycznym. Cena jednego zabiegu waha się w granicach 100-200 złotych. Popularne stały się też zabiegi łączone: na przykład oprócz migdałowego, nakłada się kwas laktobionowy, aby zintensyfikować działanie. Musisz przy tym pamiętać, że wyraźne i długotrwałe efekty uzyskasz tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na całą serię minimum 4-5 peelingów (każdy wykonywany raz na 2 tygodnie). Pojedynczy zabieg raczej nie przyniesie spektakularnych rezultatów.

A co jeśli nie masz czasu lub środków na wizyty w gabinecie kosmetycznym? Sięgnij po kwas migdałowy w domu. To substancja na tyle delikatna i sprawdzona, że w kontrolowanym stężeniu (do 10%) nie zrobi ci krzywdy. Większość kosmetyków dostępnych na rynku zawiera właśnie takie ilości kwasu migdałowego oraz łagodne dla skóry pH, dzięki czemu ryzyko podrażnień jest znikome.

Musisz jednak wiedzieć, że efekty stosowania kwasu migdałowego w domu i w gabinecie nieco się będą różnić. Profesjonaliści używają stężeń powyżej 30%, co stanowi dawkę „uderzeniową” i może przynieść bardziej długotrwałe rezultaty. W warunkach domowych, kwas migdałowy działa bardziej doraźnie, dlatego trzeba stosować go regularnie, nawet przez większą część roku (co ważne – nie jest fotouczulający, więc używając filtrów możesz sięgać po niego nawet wiosną i latem). Z czasem cera na tyle przyzwyczaja się do jego działania, że w mniejszych stężeniach można aplikować go nawet codziennie, jak zwykły krem lub tonik.

Należy jednak pamiętać, aby w trakcie kuracji stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną (SPF 50 – nawet zimą!) oraz odstawić kwas migdałowy, jeśli chcesz wprowadzić do pielęgnacji inne kuracje złuszczające.

Polecane kosmetyki z kwasem migdałowym

W domu możesz aplikować kwas migdałowy pod postacią toniku, serum, kremu, peelingu, żelu myjącego czy maski – opcji jest naprawdę wiele i tylko od twojej rutyny pielęgnacyjnej oraz preferencji, zależy wybór określonej formy kosmetyku. W początkowej fazie kuracji, szczególnie jeśli dotąd nie stosowałaś peelingów chemicznych, najlepiej postawić na krem z kwasem migdałowym. Duża dawka emolientów łagodzi ewentualne działanie drażniące. Bezpieczną opcją jest też zmywalny peeling do stosowania 1-2 razy w tygodniu. Jeśli efekty mają być szybsze – wybierz tonik lub serum. Kosmetyk wprowadzaj jednak ostrożnie, na początku aplikując co drugą lub co trzecią noc.

Jaki kosmetyk z kwasem migdałowym wybrać? Wybrałyśmy kilka ciekawych nowości i bestsellerów z najlepszymi opiniami w internecie.

Bielenda Super Power Mezo Serum Aktywne serum korygujące

Tysiące pozytywnych opinii w internecie i setki tysięcy sprzedanych buteleczek – to serum jest pewniakiem, który sprawdzi się w przypadku każdego typu cery. Stanowi miks najlepszych substancji antytrądzikowych, przeciwstarzeniowych i rozjaśniających: kwasu migdałowego, laktobionowego oraz niezawodnego niacynamidu (witaminy B3). Świetne do skóry trądzikowej, z przebarwieniami, zanieczyszczonymi porami.

Clarena Retinol and Mandelic Acid Cream

Przeciwzmarszczkowy booster w kremie. Kosmetyk oprócz kwasu migdałowego zawiera retinol, bezkonkurencyjny składnik w pielęgnacji anti-aging. Połączenie tych dwóch skutecznych substancji gwarantuje wzrost syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, co przekłada się na niesamowite efekty już po kilku dniach stosowania. Cera staje się gładsza, bardziej jędrna i sprężysta, a plamy pigmentacyjne stają się coraz mniej widoczne.

drSkin Clinic Peeling rewitalizacja

Delikatnie złuszczający peeling przeciwstarzeniowy, który wykonasz w domu. Łączy w sobie moc kwasu migdałowego w stężeniu 5% z kompleksem łagodnych polihydroksykwasów (10%). Poprawia napięcie i nawilżenie cery, nadaje jej zdrowy koloryt, gładkość i redukuje widoczność rozszerzonych porów. Wystarczy stosować go 1-2 razy w tygodniu i po maksymalnie 30 minutach zmyć wodą.

Norel dr Wilsz Mandelic Acid Tonik żelowy z kwasem migdałowym

Uniwersalny tonik do każdego typu cery z kwasem migdałowym, któremu towarzyszy duet delikatnych kwasów PHA: laktobionowego oraz glukonolaktonu. Dzięki dodatkowi substancji łagodzących, takich jak pantenol, kosmetyk jest komfortowy w stosowaniu. Tonik zbiera bardzo dobre opinie - dobrze działa zarówno na skórę trądzikową, jak i suchą oraz skłonną do zmarszczek poprawiając jej nawilżenie.

Zobacz też: Najlepsze toniki z kwasami - nasz top 7

The Ordinary Mandelic Acid 10% + HA

Prawdopodobnie najpopularniejszy peeling z kwasem migdałowym w całym beauty świecie. Tutaj występuje w stężeniu 10% i pH ok. 3,5, co czyni go bezpieczną, domową alternatywą dla zabiegu u kosmetyczki. Peeling wzbogacono o kwas hialuronowy, który podkręca nawilżające działanie kwasu. Co ważne - produkt nie wymaga spłukiwania.

Dermaquest DermaClear Cleanser Antybakteryjno-enzymatyczny żel do mycia skóry z kwasem migdałowym

Zapewnia delikatne złuszczanie w trakcie mycia. Połączenie kwasu migdałowego w stężeniu 5% oraz enzymów bromelainy (3%) i papainy (3%) pozwala dokładnie oczyścić pory z zalegających zanieczyszczeń oraz resztek sebum. Jednocześnie żel nie podrażnia, nie wysusza i może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą oraz z trądzikiem różowatym.

Zobacz też: Kwas salicylowy - działanie, efekty i najlepsze kosmetyki

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Choć kwas migdałowym uchodzi za jeden z najdelikatniejszych nie oznacza to, że u każdego się sprawdzi. Z jego stosowania zarówno w domu, jak i w gabinecie powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Po kwas migdałowy nie powinno się też sięgać w czasie karmienia piersią. Inne przeciwwskazania to:

  • inne kuracje złuszczające, np. retinoidami,
  • uszkodzenia naskórka,
  • opryszczka,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • nadwrażliwość lub alergia na kwas migdałowy.

Czytaj też: Kwasy na twarz - jaki rodzaj wybrać i jak stosować w domu?