Cera tłusta – charakterystyka

Skóra tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami, które produkują nadmierną ilość serum. Jeżeli borykasz się z powracającym problemem zaskórników i wyświecania się strefy T pomimo matowienia jej pudrem – bez wątpienia jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej. Ten typ cery jest bardzo wrażliwy na jakiekolwiek zmiany w pielęgnacji, łatwo ulega „zapchaniu”, co w praktyce oznacza powstawanie zaskórników i ropnych krost. Często towarzyszy mu też ziemisty, szarożółty odcień.
Cera tłusta jest wymagająca i czasami niełatwo jej dogodzić, jednak ma bardzo ważną zaletę – starzeje się znacznie wolniej niż inne rodzaje skór. Drobne zmarszczki nie są widoczne na twarzy aż do momentu, kiedy zamienią się w głębsze bruzdy.

Tłusta cera – przyczyny nadprodukcji serum

Sebum jest substancją, którą produkuje każda zdrowa cera. Jeżeli jej poziom utrzymuje się na odpowiednim poziomie, spełnia ona bardzo ważną rolę, czyli wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Bardzo tłusta skóra twarzy produkuje jednak ilość serum, która znacznie przekracza normę i może powodować dyskomfort. Jakie mogą być tego przyczyny?

  • uwarunkowania genetyczne
  • nadmierne złuszczanie
  • nadużywanie drażniących składników aktywnych
  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna
  • odwodnienie skóry
  • stosowanie produktów komedogennych

Jak pozbyć się tłustej cery? Czy to możliwe?

Rodzaj cery jest pewnym elementem naszej urody, który towarzyszy nam od urodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobić, aby złagodzić wpływ cech poszczególnych typów skóry. Nie istnieje sposób na to, co zrobić żeby nie mieć tłustej cery, jednak można wpłynąć na to, w jakim stopniu będzie ona dokuczliwa.

Pierwszym krokiem, jaki należałoby wykonać jest przyjrzenie się naszej gospodarce hormonalnej i sprawdzenie, czy wszystkie wartości mieszczą się w normie. Takie badanie warto wykonać w przypadku jakichkolwiek problemów dermatologicznych, a szczególnie cera dojrzała. Na stan skóry bardzo mocno wpływa stres, który reguluje ilość kortyzolu w organizmie. Walkę o piękną skórę zawsze trzeba zaczynać od wewnątrz. Dotyczy to nie tylko hormonów, ale też diety. Często do poprawy kondycji twarzy przyczynia się ograniczenia nabiału i cukru i produktów przetworzonych.

Najlepsze serum do cery mieszanej i tłustej. Ranking TOP5 produktów na rozszerzone pory i nadmierne błyszczenie >>

Cera tłusta – pielęgnacja seboregulująca

Charakterystyczne dla cery tłustej jest szybkie wyświecanie się, które wynika z nadmiernej produkcji serum. Aby ograniczyć błyszczenie się skóry i zapanować nad pojawiającą się na strefie T lśniącą taflą, należy dobrać odpowiednią pielęgnację. Jak dbać o cerę tłustą? Najlepiej ukierunkować ją na działanie seboregulujące, antybakteryjne i przeciwzapalne. Bardzo tłusta cera często jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które są przyczyną powstawania niedoskonałości. Warto więc zawrzeć w rytuale pielęgnacyjnym składniki, które uspokoją zaognione zmiany i zahamują powstawanie nowych pryszczy. Takie właśnie działanie ma kwas salicylowy, który rozpuszcza się w tłuszczach, a co za tym idzie oczyszcza pory i ogranicza produkcję serum. W rozwiązywaniu problemów posiadaczkom skóry tłustej pomogą też niacynamid i kwas azelainowy, które wyrównują koloryt skóry i skutecznie rozprawiają się z trądzikiem i przebarwieniami po nim.

Kosmetyki z kwasem salicylowym:

Kosmetyki z niacynamidem i kwasem azelainowym:

Jaki krem do cery tłustej wybrać?

Pielęgnacja cery tłustej musi być zbilansowana i oparta o faktyczne potrzeby skóry. Nie wolno więc zapominać o regularnym nawilżaniu. Nie tylko cera sucha potrzebuje porządnego zastrzyku wody – każdy rodzaj skóry musi osiągnąć prawidłowy poziom nawodnienia, by uniknąć podrażnień. Idealnie sprawdzą się w tej roli kwas hialuronowy i gliceryna. Warto wybierać kremy, które zawierają w składzie składniki antybakteryjne i przeciwzapalne. Popularnym i bezpiecznym dla wrażliwych skór czynnikiem jest choćby cynk. Unikać natomiast należy alkoholu, który zaogni stany zapalne i wydłuży czas gojenia. Nienajlepszym wyborem będą też produkty zawierające parafinę, wazelinę i ciężkie oleje. Mają one działanie komedogenne i mogą pogorszyć stan naszej skóry.

Dobre kremy do cery tłustej - ranking >>>

Jaki tonik do cery tłustej jest najlepszy?

Cera tłusta z zaskórnikami może wydawać się bardzo trudnym przeciwnikiem, jednak dobrane właściwie składniki aktywne będą skuteczną bronią. Cera tłusta polubi się z tonikami złuszczającymi, na przykład z kwasem salicylowym lub glikolowym. Widoczny, a jednocześnie łagodny wpływ na ten typ skóry mają zioła, dlatego w tonikach i hydrolatach warto szukać szałwii, lawendy, mydlnicy lekarskiej, czy mięty pieprzowej. Dobry produkt, który zadziała na twarz antybakteryjnie, przy jednoczesnym nie podrażnianiu jej można przygotować w domu. Domowy tonik cytrusowo-szałwiowy pomoże unormować wydzielanie serum i złagodzi istniejące stany zapalne.
Ochrony przed promieniowaniem UV potrzebuje nie tylko alabastrowa cera, ale każdy rodzaj. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku wszystkich produktów zawierających kwasy!

Toniki regulujące do cery tłustej:

Jaki podkład i puder do cery tłustej stosować?

Ciągłe wyświecanie się strefy T, konieczność ściągania nadmiaru serum, wypryski po nałożeniu mocniejszego makijażu – znasz te problemy? Jeżeli chodzi o makijaż, posiadaczki cery tłustej muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Utrzymanie trwałości i ograniczenie świecenia to główne cele, które musi spełnić idealny dla tego typu cery podkład. Polecamy sięgać po lekkie, a jednocześnie kryjące produkty, które nie będą dodatkowo obciążać skóry tłustej. Zbyt ciężkie i wysuszające konsystencje mogą spowodować dodatkowe pobudzenie gruczołów łojowych, które będą produkowały jeszcze więcej serum, by wyrównać poziom nawilżenia.

Sprawdź też: Dobry podkład do cery tłustej - ranking top 6

Tłusta skóra twarzy często wymaga dodatkowego zmatowienia w ciągu dnia. To zadanie znakomicie wykona puder ryżowy, bananowy i bambusowy. Przed nałożeniem pudru dobrym trikiem jest ściągnięcie nadmiaru sebum przy pomocy przeznaczonych do tego bibułek matujących lub jednej warstwy zwykłej chusteczki higienicznej.

Tłusta cera – domowe sposoby

Cera tłusta wymaga regularnego oczyszczania. Należy jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ zbyt silne złuszczanie może przyczynić się do powstawania zaczerwienienia i podrażnień. Z tego powodu warto sięgnąć po naturalne składniki, które pomimo oczyszczających właściwości, nie będą działały na skórę twarzy zbyt inwazyjnie. Warte polecenia są maseczka z miodu i cytryny, zielonej herbaty lub węgla aktywnego, a także okłady z rumianku i lawendy.

Szybkie przetłuszczanie się nie dotyczy jedynie okolicy twarzy, ale też włosów. Tłusta skóra głowy wiąże się z uciążliwym codziennym myciem włosów i oklapnięciem fryzury, jednak można sobie z nią poradzić domowymi sposobami. Widoczną poprawę gwarantuje peeling z mieszanki ulubionego szamponu i sody oczyszczonej, a także odświeżająca mgiełka z naparu z mięty i olejku drzewa herbacianego.