Olejek z drzewa herbacianego zwykle polecany jest jako naturalne remedium na trądzik. Składnik ten słynie najbardziej z właściwości antyseptycznych, czyli zwalczających drobnoustroje. W jego składzie można znaleźć związki fenolowe i terpeny, które niszczą m.in. bakterie Cutibacterium acnes wywołujące trądzik. Warto mieć go w kosmetyczce, bo dobrze sprawdza się w sytuacjach awaryjnych - na przykład, gdy walczysz z wypryskami przed okresem albo chcesz opanować niespodziewany "wysyp" na twarzy. Ten wszechstronny kosmetyk przyda ci się też do pielęgnacji włosów, a nawet... zębów. Poznaj wszystkie właściwości olejku herbacianego.

1. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

Olejek z drzewa herbacianego znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych, przez co znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku. Nawet gwiazdy przyznają się do używania olejku na nagłe „niespodzianki” - Khloé Kardashian poleciła go swojemu fanowi na Twitterze, gdy zapytał o jej ulubione produkty do pielęgnacji:

Olejek z drzewa herbacianego ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu zmian trądzikowych. Dowiodło tego co najmniej 7 badań naukowych opublikowanych w 2015 r. na łamach "International Journal of Antimicrobial Agents". Pokazały one, że kilkutygodniowa kuracja, w której badani 2 razy dziennie (rano i wieczorem) nanosili na zmiany trądzikowe 5% roztwór olejku herbacianego, pozwoliła zredukować stany zapalne.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na trądzik? Jest to bardzo silnie skoncentrowany olejek eteryczny, dlatego nie powinnaś go nakładać bezpośrednio na wypryski. W przeciwnym razie może dojść do miejscowego podrażnienia, po którym zostanie czerwony, trudno gojący się ślad. Zamiast tego zmieszaj na dłoni kroplę olejku eterycznego z kroplą oleju np. jojoba (polecany jest do cery tłustej i trądzikowej) i taką mieszanką posmaruj zaogniony wyprysk. Możesz użyć do tego celu patyczka kosmetycznego. Najlepiej zrobić to wieczorem przed snem – rano pryszcz powinien się zmniejszyć.

Czytaj też: Podkłady do cery trądzikowej, które kryją i leczą niedoskonałości

2. Domowy tonik z olejkiem z drzewa herbacianego na trądzik

Jeśli chcesz zawczasu uchronić się przed rozwojem bakterii powodujących trądzik, przemywaj twarz tonikiem z dodatkiem kilku kropel olejku herbacianego. Taki kosmetyk możesz zrobić samodzielnie – po prostu wymieszaj pół szklanki przegotowanej wody z 10 kroplami olejku. Przelej płyn do czystego pojemniczka, np. ze spryskiwaczem (aplikując tonik pod postacią mgiełki, dodatkowo poczujesz jego relaksujący zapach) i zużyj w ciągu kilku dni. Ten sposób odświeżania cery stosuje modelka Winnie Harlow: „Do codziennego oczyszczenia skóry stosuję czarne afrykańskie mydło, po czym tonizuję twarz mieszanką wody i olejku z drzewa herbacianego. Staram się, by wszystko, czego używam było hipoalergiczne i naturalne”. Olejek możesz dodać też do kremu nawilżającego używanego na dzień lub na noc, by ograniczyć namnażanie się bakterii.

Na rynku dostępne są gotowe toniki z olejkiem z drzewa herbacianego - znajdziesz je w portfolio The Body Shop oraz koreańskich marek takich jak iUnik oraz Secret Key.

Sprawdź też: Domowy peeling z kawy na twarz - jak go zrobić?

3. Sauna na twarz z olejkiem z drzewa herbacianego 

Olejek z drzewa herbacianego doskonale nadaje się też do wykonania oczyszczającej parówki na twarz. Kilka kropel olejku eterycznego dodaj do miski z gorącą wodą, a następnie pochyl się nad unoszącą się parą i okryj głowę ręcznikiem. Taka domowa sauna rozchyli pory skóry i pomoże usunąć zalegające w nich sebum oraz zanieczyszczenia. Z kolei antybakteryjne właściwości olejku herbacianego zredukują liczbę wyprysków.

4. Oczyszczająca maseczka z olejkiem z drzewa herbacianego na trądzik

Kolejnym sposobem wykorzystania leczniczych właściwości olejku z drzewa herbacianego jest dodanie go do maseczki. Możesz wkroplić go do dowolnej maski – DIY lub gotowej, kupionej w sklepie. Dodatek olejku świetnie sprawdza się przy detoksykujących maseczkach na bazie glinek. W takiej formie olejek działa jeszcze lepiej, ponieważ długo pozostając na skórze odświeża ją, goi powstałe wypryski oraz zapobiega kolejnym. Do cery trądzikowej świetnie sprawdzi się szczególnie glinka zielona, biała oraz marokańska glinka ghassoul - ściągają one pory i normalizują wydzielanie sebum.

5. Szampon z olejkiem z drzewa herbacianego na łupież i przetłuszczające się włosy

Olejek z drzewa herbacianego zapobiega powstawaniu łupieżu i pomaga leczyć już istniejący. Jego ziołowy aromat dobrze działa też na skórę głowy i pozwala dłużej zachować świeżość fryzury. Dodawaj kilka kropel do szamponu jeśli masz problem z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami. Możesz używać gotowych produktów z olejkiem z drzewa herbacianego, które wzbogacone o ten składnik regulują pracę gruczołów łojowych, a przy tym nawilżają włosy. Dostępne są szampony, odżywki, wcierki, spraye i maski z tym składnikiem.

Czytaj też: Najlepszy tonik na trądzik - Lotion 50 Bilogique Recherche >>

6. Olejek z drzewa herbacianego do mycia zębów

Ostatnio coraz popularniejsze są wegańskie, mineralne pasty do zębów o naturalnych składach, np. marki Georganics. Ta została wzbogacona o olejek eteryczny z australijskich krzewów herbacianych, który odświeża oddech, działa bakteriobójczo, wspomaga leczenie podrażnionych dziąseł i ranek w jamie ustnej. Nie zawiera fluoru ani SLS. Podobne właściwości ma olej do płukania jamy ustnej tej samej marki, który dzięki olejkowi herbacianemu w składzie działa antyseptycznie i oczyszczająco. Produkty kupisz w ekodrogeriach internetowych.

7. Relaksująca kąpiel z olejkiem z drzewa herbacianego

Kilka kropel olejku herbacianego dodanego do gorącej wody w wannie uprzyjemni ci kąpiel. Jego świeży zapach doskonale odpręża, usuwa stres i napięcie.