Kwas azelainowy naprawdę działa – powie ci to każdy kosmetolog. W gabinetach kosmetycznych używa się go do przeprowadzania peelingów chemicznych, ale coraz częściej znajduje miejsce w domowej pielęgnacji. Dedykowany jest zwłaszcza cerze naczyniowej, wrażliwej, z trądzikiem różowatym i rumieniem, ponieważ rzadko wywołuje jakiekolwiek skutki uboczne. Efekty jego stosowania nie pojawiają się z dnia na dzień, ale przy systematycznej aplikacji już po dwóch tygodniach możesz liczyć na poprawę w wyglądzie cery.

Działanie kwasu azelainowego. Jakie efekty daje?

Kwas heptano-1,7-dwukarboksylowy, bo taka jest jego pełna nazwa chemiczna, ma przede wszystkim działanie złuszczające (inaczej działanie keratolityczne). Poprzez redukcję martwego naskórka, odblokowuje pory i pomaga w walce z zaskórnikami. Robi to jednak na tyle delikatnie, że minimalizuje ryzyko działań niepożądanych. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, hamuje powstawanie stanów zapalnych oraz leczy objawy trądziku pospolitego. Ogranicza także aktywność gruczołów łojowych, przez co zmniejsza przetłuszczanie się cery oraz namnażanie szkodliwych bakterii tlenowych.

Większość specjalistów docenia jednak przede wszystkim zdolność kwasu azelainowego do rozjaśniania przebarwień. Substancja ta radzi sobie zarówno opornymi śladami po trądziku, jak i przebarwieniami słonecznymi. Badania naukowe dowiodły, że jest w tym skuteczniejsza niż znany z właściwości rozjaśniających hydrochinon (dotyczy badania, w którym użyto 20% kwasu azelainowego vs. 2% hydrochinonu).

Jak szybko pojawiają się efekty? Już po dwóch tygodniach powinnaś zauważyć wygładzenie faktury skóry, poprawę kolorytu i zmniejszenie niedoskonałości. Na pełne rezultaty kuracji kwasem azelainowym trzeba jednak zwykle poczekać 2-3 miesiące.

Dla kogo jest polecany kwas azelainowy?

Kwas azelainowy sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej - zarówno w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym, jak i różowatym. Będzie też pomocny w niwelowaniu objawów fotostarzenia, zwłaszcza u osób z cerą dojrzałą, tracącą napięcie i jędrność. Ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne, będzie też odpowiedni dla osób ze skórą naczyniową, wrażliwą, skłonną do rumienia.

Co ważne, kwas azelainowy może być stosowany przez kobiety w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Jak stosować kwas azelainowy?

Składnik ten występuje w kremach, serum, maseczkach, tonikach i peelingach. Ważne, by wybrać jeden typ kosmetyku i stosować go regularnie – tylko wtedy możesz liczyć na dobre efekty. Na początku kuracji może pojawić się lekkie zaczerwienienie czy pieczenie skóry, ale jest to normalne i przy kolejnych aplikacjach preparatu nie powinno być odczuwalne.

Choć kwas azelainowy nie działa fotouczulająco, to złuszcza naskórek, dlatego lepiej stosować go na noc, a rano nakładać na twarz krem z filtrem – co najmniej SPF 30. W celu przyzwyczajenia cery do jego działania, zaleca się robienie kilkudniowych przerw między aplikacjami.

Kwas azelainowy - z czym nie łączyć?

Ze względu na działanie keratolityczne kwasu, nie łącz go w pielęgnacji z innymi substancjami złuszczającymi. Kosmetyki z witaminą C nakładaj o innych porach dnia. W przypadku kuracji retinolem, decydujący jest stopień wrażliwości skóry i zaawansowanie terapii - jeśli dopiero zaczynasz przygodę z retinolem, lepiej na ten czas powstrzymaj się od aplikacji jakichkolwiek kwasów.

Kwas azelainowy może być stosowany za to z kosmetykami nawilżającymi na bazie kwasu hialuronowego, gliceryny, olejków czy maseł - nawet w jednej rutynie, o tej samej porze dnia.

Najlepsze kosmetyki z kwasem azelainowym

Wybrałyśmy produkty z kwasem azelainowym, które zawierają wysokie stężenie tego składnika, jak również dodatkowe substancje pomocnicze poprawiające stan skóry.

Miya 5-minutowa maseczka oczyszczająca z kompleksem [5% kwas azelainowy + glicyna]

Szybka w użyciu, łatwo się zmywa i co najważniejsze – naprawdę działa. Maseczka od polskiej marki Miya zawiera kwas azelainowy i glicynę, które oczyszczają, odblokowują pory, redukują zaskórniki i niedoskonałości. Aż 95% używających jej osób potwierdza, że zmniejsza widoczność porów, a skóra po jej użyciu jest rozjaśniona i zyskuje zdrowszy wygląd.

The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%

Lekki krem-żel z kwasem azelainowym. Nawilża, wygładza cerę, zmniejsza produkcję sebum i ogranicza pojawianie się zmian trądzikowych. Jest świetny do skóry przetłuszczającej się – długotrwale matuje. Do kupienia w Sephorze i Douglas.

Sesderma Azelac Moisturizing Cream

Krem nawilżający zawierający bogactwo substancji czynnych, które świetnie działają na cerę wrażliwą, rumieniową i z trądzikiem różowatym. W jego składzie występuje m.in. wyciąg z ostropestu plamistego, kwas azelainowy, nikotynamid, pantenol, kwas hialuronowy (o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej – dzięki temu jeszcze lepiej nawilża skórę) oraz liposomy fitosfingozyny. Nie tylko wycisza stany zapalne, ale także działa przeciwzmarszczkowo. Nadaje się do stosowania na dzień pod makijaż. Krem kupisz go dobrych aptekach i drogeriach internetowych.

Zobacz też: Kremy na przebarwienia słoneczne i po trądziku - ranking top 7

Dr Sebagh Deep Exfoliating Mask

Bestsellerowa maseczka Dr Sebagh z miksem kilku kwasów o działaniu głęboko złuszczającym i rozjaśniającym: kwasu azelainowego, glikolowego i mlekowego. Kosmetyk odnawia naskórek, poprawia jego fakturę, usuwa przebarwienia, nawilża i uelastycznia. Rezultaty widać już po pierwszym zastosowaniu. Maseczkę kupisz na Pell.pl.

Paula’s Choice 10% Azelaic Acid Booster

 

To serum oprócz kwasu azelainowego zawiera kwas salicylowy – broń numer jeden w walce z zaskórnikami i nadprodukcją sebum. Aby zmniejszyć ewentualne podrażnienia, kosmetyk został wzbogacony o łagodzącą alantoinę i bisabolol. Serum jest lekkie, nie zatyka porów i można stosować je pod krem. 

Skinoren

Krem leczniczy dostępny tylko w aptekach, ma wysokie (20%) stężenie kwasu azelainowego. Daje dobre efekty w walce z trądzikiem i przebarwieniami.

Acne-Derm

Kolejny krem apteczny z kwasem azelainowym dostępny bez recepty. Ma takie samo stężenie substancji czynnej (20%) jak Skinoren, lecz jest przystępniejszy cenowo.