Co to jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA) i otrzymuje się go z trzciny cukrowej. Jego moc zależy od wartości pH i stężenia w kosmetyku – może ono wahać się od 5% do nawet 70%, przy czym najwyższe wartości dotyczą tylko produktów do użytku profesjonalnego w gabinetach kosmetycznych. Gdy mowa o kosmetykach do stosowania w domu, najwyższa dopuszczalna ilość kwasu glikolowego w formule wynosi 15%. Ale nawet w najniższym stężeniu składnik ten wykazuje działanie o dużej skuteczności – wynika to z jego niskiej masy molekularnej, co ułatwia mu penetrację do głębszych warstw skóry.

Właściwości kwasu glikolowego. Jak działa ten składnik?

Kwas glikolowy działa przede wszystkim złuszczająco, więc podczas kuracji powinnaś nastawić się na lekkie bądź umiarkowane łuszczenie się naskórka. Przyspieszenie wymiany komórkowej pociąga za sobą szereg korzyści: cera zyskuje zdrowszy koloryt, jest gładsza, jędrniejsza, bardziej rozświetlona. Dzięki wysokiej aktywności kwasu glikolowego nawet w głębokich warstwach skóry, potrafi on także stymulować fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny. Te białka budulcowe z biegiem lat ulegają degradacji, więc stosowanie kwasu glikolowego przekłada się na spowolnienie procesów starzenia.

Dla kogo kwas glikolowy będzie najlepszy?

Ten rodzaj kwasu jest bardzo uniwersalny, aczkolwiek największe korzyści odniosą z jego stosowania skóry z już widocznymi oznakami starzenia. Składnik może zdziałać cuda zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z trądzikiem wieku dorosłego, a przy tym obserwują u siebie stopniową utratę jędrności skóry, a także większą podatność na powstawanie linii. Kwas glikolowy świetnie sprawdzi się też w terapii skóry dotkniętej problemem fotostarzenia – wspomoże redukcję plam pigmentacyjnych, piegów, melasmy.

Jakie efekty daje kwas glikolowy?

Regularne aplikowanie kwasu glikolowego na twarz skutkuje całkowitą odnową cery. Oczywiście na efekty trzeba nieco poczekać – po złuszczeniu się martwych komórek naskórka, muszą wytworzyć się nowe, a ten proces trwa z reguły około miesiąca. Choć pierwsze rezultaty zauważysz nawet po kilku dniach kuracji, osiągnięcie pełnego, trwałego efektu zajmuje minimum 6 tygodni. Warto jednak być cierpliwym i dać sobie oraz swojej skórze czas.

Czego jest w stanie dokonać kwas glikolowy przy regularnej aplikacji?

  • wygładza powierzchnię skóry – w wyniku łuszczenia staje się dużo gładsza i miększa, pory skóry także wydają się mniejsze;
  • oczyszcza skórę i redukuje zaskórniki – kwas odblokowuje pory, a tym samym pomaga zminimalizować widoczność „czarnych kropek” w strefie T;
  • odmładza spłycając zmarszczki i poprawiając jędrność – to efekt przebudowy włókien kolagenowych i zagęszczenia skóry redukcja trądziku – kwas glikolowy dzięki swoim właściwościom złuszczającym odblokowuje pory i zapobiega ich zatykaniu się, co jest jedną z głównych przyczyn powstawania wyprysków;
  • rozjaśnia przebarwienia – cera odzyskuje blask i równomierny koloryt poprzez usunięcie wierzchnich warstw naskórka, w których nagromadziła się melanina.

Jak stosować kwas glikolowy?

Każdy kwas AHA należy ostrożnie wprowadzać do pielęgnacji. Na początku nie powinnaś stosować kwasu glikolowego częściej niż raz na 3 dni. Po około dwóch tygodniach możesz przejść do schematu jedna aplikacja na 2 dni, a potem codziennie. Taka intensywna kuracja gwarantuje najlepsze efekty w krótkim czasie.

Przy cerze wrażliwej i płytko unaczynionej, wskazane jest zachowywanie dłuższych odstępów, aby nie podrażnić skóry. Podobnie powinnaś postępować, jeśli zauważysz duże zaczerwienienie i pieczenie twarzy. W takiej sytuacji zrób kilka dni przerwy i na ten czas stosuj bogate regenerujące kremy. Pamiętaj, że najważniejsza jest indywidualna reakcja skóry, dlatego zachowaj czujność i obserwuj, który schemat pielęgnacji służy ci najlepiej.

A jak wygląda stosowanie kwasu glikolowego w praktyce? To zależy od kosmetyku, który wybierzesz. Każdy z nich aplikuje się nieco inaczej. Serum lub tonik należy nałożyć na oczyszczoną skórę (najlepiej po myciu odczekać 15 minut, co zminimalizuje ryzyko podrażnienia) i poczekać chwilę, aż się wchłonie. Następnie można nałożyć krem nawilżający – ważne, aby był uniwersalny, kojący, bez zawartości składników aktywnych, które mogą wchodzić w reakcję z kwasem (o tym niżej).

Produkty z kwasem glikolowym zawsze stosujemy podczas wieczornej pielęgnacji. Zaaplikowane na dzień, mogą wejść w reakcję ze słońcem i wywołać podrażnienia.

Dostępne są też kremy z kwasem glikolowym. Używa się ich w ostatnim etapie pielęgnacji, po umyciu i stonizowaniu cery. Z kolei maski i peelingi z kwasem glikolowym należy nałożyć na skórę i odczekać tyle czasu, ile wskazano w instrukcji. Na koniec trzeba je zmyć i zaaplikować krem.

Jakie kosmetyki z kwasem glikolowym wybrać?

Repertuar produktów z kwasem glikolowym jest ogromny – dlatego postanowiłyśmy zrobić przegląd tych najpopularniejszych i najlepiej ocenianych przez użytkowniczki. Istnieje duża szansa, że sprawdzą się też u ciebie.

Krem z kwasem glikolowym Caudalie Vinoperfect

Remedium na przebarwienia. Zwalczy ich każdy rodzaj: słoneczne, potrądzikowe, hormonalne. Krem zawiera kwas glikolowy, enzym z papai oraz winiferynę – opatentowany przez Caudalie składnik otrzymywany z soku winorośli, działający na przebarwienia aż 62 razy skuteczniej niż witamina C. Działa w nocy, abyś rano mogła budzić się z rozświetloną, gładką cerą o zdrowym kolorycie.

Tonik z kwasem glikolowym Pixi Glow Tonic

Absolutnie kultowy i najlepiej sprzedający się tonik złuszczający na świecie. Charakterystyczna, pomarańczowa buteleczka kryje wodny roztwór kwasu glikolowego w stężeniu 5% połączony z żeń-szeniem, aloesem i nawilżającymi cukrami. Szczególnie polecany przy trądziku, zaskórnikach i poszarzałym kolorycie.

Tonik z kwasem glikolowym The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution

Mocniejsza alternatywa dla toniku Pixi. Tutaj stężenie kwasu wynosi 7%. Dodatkowo formuła zawiera tasmański pieprz, który działa przeciwzapalnie i łagodząco. Kosmetyk znalazł ogromne grono fanek, które zapewniają, że tonik oczyszcza pory „jak odkurzacz”. Plusem jest też niższa cena niż w przypadku Pixi.

Peeling z kwasem glikolowym Iwostin Estetic

Peeling dermatologiczny, który można nazwać domowym odpowiednikiem zabiegu u kosmetyczki - tyle, że w nieco niższym stężeniu. W produkcie Iwostinu jest 12% kwasu glikolowego, a jego zadaniem jest przede wszystkim rozjaśnienie przebarwień różnego pochodzenia - w tym plam wywołanych fotostarzeniem lub śladów po trądziku. Dla zwiększenia skuteczności, w produkcie zastosowano kompleks rozjaśniający Dermawhite® NF LS, na który składa się kwas ferulowy, glukonowy i cytrynowy.

Tonik z kwasem glikolowym Miya

Kolejna propozycja made in Poland – tonik glikolowy od Miya. 5% kwas glikolowy łączy się tu wodną bazą opartą na naturalnych składnikach nawilżających i kojących. Wśród nich są hydrolaty kwiatowe, prebiotyk inulina, ekstrakt z nasion bawełny i z aloesu. Dzięki temu kompozycja działa łagodnie oraz pozostawia komfort i nawilżenie.

Tonik z kwasem glikolowym - jaki wybrać? Te produkty mają najlepsze opinie >>

Peeling z kwasem glikolowym Apis

Kosmetyk przeznaczony do użytku profesjonalnego z uwagi na bardzo wysokie, 35% stężenie kwasu glikolowego oraz niskie 2% pH. Część kobiet kupuje go z myślą o kuracji domowej, aby uzyskiwać podobne efekty co w gabinecie kosmetologa. Jego stosowanie wymaga jednak wiedzy i doświadczenia – roztworu nie można trzymać na skórze dłużej niż kilka minut oraz wymagana jest jego neutralizacja. Ze względu na niskie, drażniące pH i ryzyko poparzenia, nie powinny stosować go osoby początkujące.

Płatki do twarzy z kwasem glikolowym Sephora Collection

Bardzo dobrze oceniane płatki nasączone roztworem kwasu glikolowego, z dodatkiem przeciwzmarszczkowych peptydów i aloesu. Wygładzają, rozświetlają, zmniejszają liczbę niedoskonałości i poprawiają jędrność skóry. Można stosować je codziennie – jeden płatek wystarczy nie tyko na twarz, ale i na szyję oraz dekolt.

Serum z kwasem glikolowym LIQ CG

Kosmetyk do stosowania na noc z 7% zawartością kwasu glikolowego. Wspomaga odnowę skóry w czasie snu i redukuje oznaki starzenia. Serum wzbogacone zostało o nawilżający kwas hialuronowy i witaminę E, by zwiększyć komfort cery.

Z czym nie wolno łączyć kwasu glikolowego?

Tak jak większość kwasów z grupy AHA, także glikolowy nie lubi konkurencji – dlatego nie łącz go z żadnymi składnikami, które powodują złuszczanie naskórka. Mowa tu także o retinoidach. Oba rodzaje substancji wymagają minimalistycznego schematu pielęgnacji, która nakierowana będzie na odbudowę warstwy hydrolipidowej i łagodzenie podrażnień. Łączenie w jednej rutynie kwasu glikolowego z retinolem, pozostałymi kwasami czy innymi silnymi składnikami aktywnymi, jest zdecydowanie odradzane. Uważaj także na stosowanie witaminy C podczas kuracji kwasem glikolowym – szczególnie kwas askorbinowy może okazać się w takiej sytuacji bardziej drażniący.

Powinnaś z kolei pamiętać o obowiązkowej ochronie SPF w ciągu dnia oraz dokładnym nawilżaniu, aby nie dopuścić do przesuszenia cery.

Kwasy na twarz w domu i w gabinecie. Jaki rodzaj wybrać? >>>