Zabieg HIFU – co to jest?

HIFU stanowi skrót od angielskiego określenia High Intensity Focused Ultrasound, oznaczającego skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Technologia ta stosowana jest w medycynie od ponad dwudziestu lat, jednak dopiero od niedawna gości w gabinetach medycyny estetycznej i używana jest do mikrochirurgicznego liftingu i ujędrnienia skóry oraz poprawy jej ogólnej kondycji.

Podczas zabiegu HIFU wykorzystuje się działanie fali akustycznej o wysokiej częstotliwości, która powoduje ruch komórek wewnątrz tkanek. Fala ta cechuje się ograniczonym zasięgiem i możliwością kumulowania się na zróżnicowanej głębokości. Używając skoncentrowanej wiązki ultradźwięków, która dosięga do określonej głębokości, pobudzamy komórki do ruchu i tarcia, co w konsekwencji generuje ciepło prowadzące do powstania mikropoparzeń wewnątrz tkanki. Co ważne, powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona, jednak zaraz pod nią odbywają się bardzo intensywne procesy prowadzące do odnowy i regeneracji, które stymulowane są przez wspomniane uszkodzenia.

Jak przebiega sesja HIFU?

Pojedyncza sesja trwa zwykle około godziny, natomiast jest to zależne od części ciała, którą chcemy poddać zabiegowi. Na przykład zabieg HIFU na podbródek nie powinien zając dłużej niż 25 minut, ale jeśli zdecydujemy się na ujędrnianie ud, powinnyśmy liczyć się z czasem przekraczającym 60 minut. HIFU może wiązać się z niewielkim bólem, jednak mimo to nie stosuje się przy nim żadnych znieczuleń – nałożenie na skórę żelu znieczulającego byłoby nieskuteczne, ponieważ fale ultradźwiękowe docierają do znacznie głębszych warstw skóry, niż taki preparat. Lekarz rozpoczyna zabieg, nakładając na problematyczny obszar specjalny żel, który umożliwi wnikanie w głąb skóry ultradźwięków emitowanych za pośrednictwem głowicy urządzenia. W przypadku znacznej części pacjentów wystarczy tylko jedna sesja, aby uzyskać zadowalające efekty. Jednak jeśli borykasz się z bardzo wiotką skórą, może okazać się, że potrzebne będzie wykonanie dwóch lub trzech zabiegów w miesięcznych odstępach.

HIFU – efekty

W konsekwencji wywołanych poparzeń, na odpowiedniej głębokości tkanek rozpoczyna się proces regeneracji i zagęszczania dotychczasowej struktury komórkowej. Posiadane włókna kolagenowe ulegają skróceniu, co sprawia, że skóra staje się jędrna i elastyczna. Na wymarzone efekty trzeba jednak poczekać. Skóra na kompletną odbudowę potrzebuje około trzech miesięcy.

Efekty zabiegu HIFU:

- zagęszczenie i zmniejszenie wiotkości skóry

- poprawa konturu twarzy

- redukcja rozszerzonych porów

- spłycenie zmarszczek

- ujędrnienie i uelastycznienie skóry

Terapia HIFU dedykowana jest osobom borykającym się ze zmęczoną i wiotką skórą, które nie są zwolennikami tradycyjnej, inwazyjnej chirurgii plastycznej. Jak długo utrzymują się efekty? Nową, piękną skórą po sesji HIFU będziesz mogła cieszyć się nawet przez dwa lata. Po tym czasie możesz ponownie poddać się terapii.

HIFU – opinie

Poddałam się zabiegowi HIFU ponad pół roku temu i prawdę mówiąc nie spodziewałam się aż tak bardzo spektakularnych efektów. Patrzę w lustro i widzę nową, lepszą twarz, a to wszystko bez użycia igły czy skalpela. Na pewno zdecyduję się ponownie za rok.” – insstituexx, kafeteria.pl

Na HIFU zdecydowałam się po namowie koleżanki, która zachwalała skuteczność takiej terapii. Poddałam się zabiegowi na twarz, szyję oraz dekolt. Muszę przyznać, że nie żałuję. Trochę bolało, ale warto było wytrzymać, bo skóra wygląda zupełnie inaczej. Jest gładsza, bardziej jednolita i promienna.” – coffeemugggg, wizaz.pl

Przez kilka ostatnich las borykałam się z kompleksami na punkcie nieco zwiotczałej skóry w okolicy brzucha. Zabieg chirurgiczny nieco mnie przerażał, poza tym jest bardzo drogi. Lekarz polecił mi alternatywę w postaci HIFU i to był strzał w dziesiątkę. Mój brzuch wygląda dużo lepiej.” – archittteektka85, vinted.pl

HIFU – zalecenia po zabiegu

To, jak zadbamy o skórę po zabiegu, ma ogromny wpływ na efekty, które on przyniesie. Zabieg HIFU w początkowej fazie sprawia, że skóra jest szalenie wrażliwa i delikatna, dlatego bardzo ważnym krokiem jest rezygnacja ze stosowania peelingów lub kwasów złuszczających martwy naskórek. Oprócz tego, warto na jakiś czas odstawić wszelkie szczoteczki do twarzy, gąbki i szorstkie myjki, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. W pierwszych kilku dobach po zabiegu zaleca się stosowanie delikatnych kremów posiadających właściwości nawilżające i kojące. Na dzień wskazany jest krem z filtrem SPF 50. Co ważne, terapia HIFU nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji, dlatego zaraz po wyjściu z gabinetu możesz wrócić do swojej codziennej rutyny.

Kremy regenerujące po zabiegach:

HIFU – przeciwwskazania

Zabiegu HIFU nie powinny stosować kobiety w ciąży, a także w całym okresie trwania laktacji. Odradza się go również u osób borykających się z takimi problemami jak nowotwory, dermatozy, cukrzyca, schorzenia natury kardiologicznej, choroby neurologiczne oraz te o podłożu autoimmunologicznym. Technologii HIFU nie powinni poddawać się także posiadacze rozruszników serca oraz różnych metalowych implantów. Poważne przeciwwskazanie stanowią również obecne stany zapalne, grzybicze i wirusowe oraz wirus opryszczki, trądzik czy otwarte rany. Jeśli przewlekle stosujesz leki przeciwzapalne lub posiadasz skłonność do blizn przerostowych, również nie powinnaś decydować się na terapię HIFU.

Czytaj też: Mezoterapia dla początkujących - na czym polega i jakie daje efekty

HIFU – cena zabiegu

Ile kosztuje zabieg wykonany metodą HIFU? Cena zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest wielkość obszaru ciała, który chcemy poddać tej kuracji. Nie bez znaczenia są również takie aspekty jak stopień zaawansowania problemu, z którym się borykamy, a w konsekwencji czas, który lekarz musi nam poświęcić. W przypadku ceny, istotną rolę odgrywa także renoma kliniki i miasto, w którym ona się znajduje. Jak prezentują się przeciętne ceny pojedynczych zabiegów? 

Sesja HIFU na pośladki wiąże się z kosztem około 1000 zł. Cena pojedynczego zabiegu na brzuch oscyluje wokół 1500 zł. Jeśli terapii HIFU chcemy poddać twarz, szyję i dekolt, musimy przygotować się na cenę około 3000 zł. Z kolei sesja HIFU na całe uda kosztuje zwykle ponad 4000 zł.

Sprawdź też: Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia, masaże i zabiegi