Jak dbać o cerę rano? Krok po kroku

Zarówno poranna, jak i wieczorna rutyna pielęgnacyjna powinna być dopasowana do typu naszej skóry. Inne produkty sprawdzą się posiadaczkom cer tłustych i mieszanych, a inne będę odpowiednie dla skóry suchej i wrażliwej. Niezależnie jednak od tego, istnieje jeden schemat działania, który krok po kroku podpowie, jak prawidłowo pielęgnować twarz:

  1. Mycie – poranne mycie twarzy ma na celu jej odświeżenie i oczyszczenie z produktów, które nakładałyśmy wieczorem. Doskonale sprawdzą się do tego żele o lekkiej konsystencji i delikatne pianki.
  2. Tonizacja – zadaniem toników jest przywrócenie skórze prawidłowego pH, które mogło zostać zaburzone w trakcie pierwszego kroku. Łagodzą uczucie ściągnięcia i odwodnienia. Jest to ich podstawowa funkcja, ale nie jedyna. Toniki mogą mieć działanie nawilżające, kojące lub ograniczające nadmiar serum.
  3. Serum – wprowadzenie do pielęgnacji serum, czyli skoncentrowanych w jednej formule składników aktywnych, może pomóc rozwiązać różne problemy skórne. W porannej pielęgnacji dobrze sprawdzi się serum zawierające ceramidy, witaminę C, czy peptydy.
  4. Krem z filtrem – najważniejszy krok porannej pielęgnacji. SPF chroni skórę przed przebarwieniami i opóźnia proces starzenia się skóry, dlatego powinnyśmy używać go codziennie, przez cały rok. Musimy o nim pamiętać szczególnie wtedy, gdy używamy produktów ze składnikami o właściwościach fotouczulających i kwasów.

Jak dbać o cerę wieczorem? Krok po kroku

Wieczorna pielęgnacja powinna być bogata w produkty nawilżające. Przed snem nie musimy martwić się o trwałość makijażu, dlatego swobodnie możemy sięgać po cięższe lub bardziej oleiste konsystencje, które przez noc będą odżywiały skórę i zapewnią jej odpowiedni poziom nawodnienia. Wieczorna rutyna nie zawiera się jedynie w odpowiednim kremie. Świadczą o tym gładkie, nieskazitelne cery mieszkanek Azji. Sekret urody Koreanek to wieloetapowa, żmudna i wymagająca dużo czasu pielęgnacja. Dbanie o skórę nie musi być skomplikowane, by przynieść spektakularne efekty. Drobna inspiracja azjatyckimi sposobami wystarczy, by to, jak pielęgnować twarz krok po kroku przestało być czarną magią.

  1. Demakijaż – pierwszym etapem powinno być zmycie makijażu lub, jeśli nie nosimy makijażu, zmycie zanieczyszczeń i kremu z filtrem. Można użyć wszystkich produktów przeznaczonych do demakijażu takich, jak mleczka, płyny micelarne, balsamy i olejki. Na te ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza gdy zmagamy się z zaskórnikami otwartymi. Tłuszcze najlepiej rozbijają tłuszcze, więc oleista konsystencja jest w stanie dokładnie oczyścić pory i pomóc w pozbyciu się czarnych kropek.
  2. Oczyszczanie – zmycie makijażu nie oznacza, że nasza skóra jest czysta i gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjne. Dopiero twarz dokładnie umyta delikatnym żelem lub pianką rozpuszcza resztki podkładu i pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Pomijanie tego kroku jest bardzo dużym błędem i często jest przyczyną powstawania niechcianych pryszczy i wągrów.
  3. Tonizacja – prawidłowe pH ogranicza namnażanie się mikroorganizmów i daje uczucie ukojenia. Odpowiedni tonik może też wzmocnić efekt nawilżenia skóry i dać jej dodatkowy zastrzyk wody.
  4. Serum – wieczorem warto postawić na intensywne nawilżenie skóry. Dla każdego typu skóry dobrze sprawdzi się serum z kwasem hialuronowym, mlekowym lub trehalozą.
  5. Krem – ostatni etap pielęgnacji, który domyka ją i otula wszystkie nałożone na skórę składniki. Wieczorem możemy pozwolić sobie na mocno nawilżający, tłusty krem bez martwienia się o to, czy nadaje się pod makijaż i czy nie pozostawia białego filmu.

Jak pielęgnować twarz raz na tydzień?

Codzienna pielęgnacja twarzy bazuje na nawilżeniu, wzmacnianiu bariery hydrolipidowej skóry i ochronie przed promieniowaniem UV. Nie zawsze jednak są to wystarczające działania, by poradzić sobie z poważniejszymi problemami takimi, jak zaskórniki otwarte i zamknięte, przebarwienia, czy pękające naczynka. Zastanawiasz się, jak dbać o twarz jeszcze skuteczniej? Najlepiej wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej składniki aktywne – kwasy, peelingi enzymatyczne, czy retinol. Silnie oddziałują one na skórę twarzy, dlatego zabiegi z ich użyciem wykonujemy raz w tygodniu. Warto złuszczać twarz w sposób delikatny, który oczyści naszą cerę z martwego naskórka, jednocześnie nie podrażniając jej. Można sięgnąć po kwas migdałowy, salicylowy, glikolowy, czy laktobionowy lub peeling enzymatyczny. Dla cer szczególnie wrażliwych jako jeszcze delikatniejszą formę złuszczania polecamy wykonywanie peelingu kawitacyjnego.
 
Najlepszym sposobem na to, jak pielęgnować twarz jest słuchanie potrzeb naszej skóry. Raz w tygodniu warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się jej ogólnej kondycji i odżywieniu jej. Dobrze sprawdzą się do tego maski w płachcie, które silnie nawadniają skórę. Można spotęgować ich działaniem wtłaczając ich składniki w twarz przy pomocy rollera.

Jak dbać o cerę trądzikową? Ważne zasady

Cera trądzikowa wymaga szczególnej opieki. Stany zapalne maja podłoże bakteryjne, dlatego, by nie rozprzestrzeniać ich po całej powierzchni twarzy, należy przywiązywać uwagę do przestrzegania zasad higieny. Warto wycierać twarz innym ręcznikiem niż resztę ciała i delikatnie osuszać problematyczną okolicę – mocne pocieranie może jedynie zaognić podrażnione miejsca. Nie zapominaj też o częstej zmianie pościeli!

Wokół pielęgnacji skóry zmagającej się z trądzikiem powstało wiele mitów, które sabotują wszelkie działania mające na celu poprawę stanu cery. Jednym z nich jest to, że w szybkim pozbyciu się wyprysków pomogą gruboziarniste peelingi mechaniczne. Dodatkowe podrażnienia może powodować agresywne oczyszczanie twarzy, na przykład przy użyciu szczoteczki sonicznej. Zamiast codziennego szorowania, lepiej wypróbować peeling enzymatyczny lub zaufać kwasom i ograniczyć ten zabieg do jednego w tygodniu. Jak dodatkowo dbać o cerę trądzikową bez silnego złuszczania? Najlepiej wzbogacając pielęgnację skóry o składniki aktywne. Z jej problemami dobrze poradzi sobie niacynamid, który w niskim stężeniu jest łatwo dostępny w formie serum. Jego działanie opiera się na ograniczaniu produkcji serum, ukojeniu stanów zapalnych i wygładzeniu powierzchni skóry.

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że skóry trądzikowe wydzielają tak dużo sebum, że nie potrzebują nawilżenia. Zarówno cera sucha, jak i cera tłusta mogą być dotknięte stanami zapalnymi, których przyczyną nierzadko okazuje się naruszona bariera hydrolipidowa. Jedynym sposobem na  odbudowanie jej jest mocne nawilżenie i odżywienie skóry.

Jak dbać o cerę po 30-tce? Triki i porady

Po 30-tce na twarzy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia i drobne zmarszczki. To ostatni dzwonek na to, by wprowadzić do pielęgnacji składniki spowalniające ten proces, by móc dłużej cieszyć się jędrną i młodą skórą. W walce z upływającym czasem bardzo skuteczny jest retinol, który przyspiesza odnowę komórkową. Pielęgnacja cery z jego użyciem często nie przynosi natychmiastowych efektów. Ten typ składników aktywnych wymaga kilkumiesięcznego budowania tolerancji, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kuracja może przynieść zaskakujące rezultaty. Myśląc o tym, jak pielęgnować twarz należy wybiegać do przodu, przewidywać, działać profilaktycznie. Warto rozpocząć regularne stosowanie kremu pod oczy, który oddali nas od niechcianych kurzych łapek. Na ten niezwykle delikatny obszar skutecznie zadziałają kofeina, kompleksy peptydów i witamina E.

Cera przed 30-stką zbliża się do cery dojrzałej, a więc ważnym zagadnieniem przy omawianiu odpowiedniej pielęgnacji jest działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. W walce w pierwszymi oznakami starzenia się skóry pomocy może okazać się peeling kawitacyjny. Jest to zabieg, który polega na dogłębnym oczyszczaniu z wykorzystaniem ultradźwięków. Do efektów można zaliczyć przywrócenie sprężystości skórze twarzy, wygładzenie drobnych zmarszczek i bruzd, regeneracja zmęczonej cery.

Jak dbać o cerę po 40-tce? Sposoby na odmłodzenie

Choć cera dojrzała zwykle wolna jest od zmian trądzikowych, niestety zmaga się z innymi problemami takimi, jak przebarwienia, naczynka, czy odwodnienie. Jak zadbać o cerę, by jak najdłużej zachowała jędrność i zdrowy wygląd? Przede wszystkim, należy oprzeć rutynę pielęgnacyjną na działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym i odżywiającym. I mowa tu nie tylko o pielęgnacji twarzy, ale także szyi i dekoltu, które często traktowane są po macoszemu. Cera dojrzała skłonna jest do przebarwień, dlatego konieczne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem. Gwarantuje to opóźnienie pojawiania się głębszych zmarszczek i plam starczych.

Sprężystość skóry twarzy można zachować na dłużej dzięki regularnym masażom. Pobudzają one krążenie, wspomagają odnowę komórkową i pobudzają do pracy włókna kolagenowe. Można wykonywać specjalnie opracowaną jogę twarzy lub przejeżdżać po twarzy rollerem jadeitowym, najlepiej schłodzonym wcześniej w lodówce. Jest to też doskonały sposób na wyciszenie się, zrelaksowanie i pozbycie się nadmiaru stresu, który, jak wiadomo, stanowi jeden z czynników szybszego starzenia się.