Mezoterapia igłowa, mikroigłowa oraz bezigłowa to ulubione zabiegi lekarzy medycyny estetycznej, bo są mało inwazyjne, a jednocześnie dają bardzo dobre, szybko widoczne efekty. Ten sposób walki z upływem czasu wybierają także gwiazdy, jak choćby Cindy Crawford czy słynąca z promiennej cery Jennifer Aniston. Przeprowadzana regularnie mezoterapia opóźnia pojawianie się głębokich zmarszczek i polepsza kondycję cery, która z dnia na dzień staje się bardziej napięta i pełna blasku.

Getty Images

Mezoterapia to procedura, która może być stosowana już jako profilaktyka starzenia, dlatego z powodzeniem zalecamy ją pacjentkom w granicach 25-30 roku życia” – mówi dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Estetica Nova. Co istotne, zabieg wykorzystywany jest także do leczenia defektów skórnych na całym ciele, np. blizn, rozstępów czy cellulitu

Jak wygląda mezoterapia igłowa w gabinecie?

Mezoterapia igłowa to zabieg, podczas którego lekarz nakłuwa twarz (lub inny obszar ciała objęty problemem, np. szyję, dekolt) cienką igłą w równych, około 1-centymetrowych odstępach. W ten sposób wstrzykuje do głębszych warstw skóry koktajl składników nawilżających, rewitalizujących i przeciwstarzeniowych. Preparat dobierany jest indywidualnie, w zależności od występującego problemu. Na przykład ampułka do zabiegu anti aging może zawierać kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, witaminę C czy peptydy. Z kolei do zabiegów antycellulitowych wykorzystuje się preparaty z fosfatydycholiną (substancja rozbijająca tkankę tłuszczową). Po wprowadzeniu składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry uruchamiają się naturalne procesy odnowy, nasila się produkcja kolagenu i elastyny, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, a cera zyskuje zdrowy „glow”.

Mezoterapia igłowa pomaga dłużej zachować naturalną jędrność skóry, zapobiega jej przedwczesnemu wiotczeniu i pogłębianiu zmarszczek.

Mezoterapia igłowa jest na ogół mało bolesna, ale dużo zależy od gęstości preparatu wprowadzanego pod skórę. Te o bogatszej konsystencji mogą wywołać uczucie dyskomfortu, które lekarz zmniejsza poprzez nałożenie żelu znieczulającego. Po zakończeniu procedury wskazane jest rozmasowanie miejsc, gdzie zrobiono wkłucia, aby mezokoktajl równomiernie się wchłonął.

Jakie efekty daje mezoterapia igłowa?

Bezpośrednio po zabiegu miejsca po iniekcjach są widoczne, ale już na drugi dzień rano nie ma po nich śladu. Po upływie kilkunastu godzin powinnaś zauważyć już pierwsze odmładzające efekty mezoterapii igłowej – cera staje się bardziej napięta, wygładzona i bije od niej naturalny blask. Miej jednak na uwadze, że w okolicy wkłuć mogą pojawić się niewielkie zasinienia, które utrzymują się do kilku dni. Łatwo przykryjesz je makijażem, więc na drugi dzień po zabiegu od razu możesz wrócić do pracy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez NICOLE NEUMANN (@nicolexneum) Paź 5, 2019 o 9:37 PDT

Aby efekt mezoterapii igłowej utrzymał się przez kilka miesięcy, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. „Osobiście rekomenduję 4 zabiegi w serii dlatego, że produkty podawane co 2-3 tygodnie (aminokwasy lub kwas hialuronowy) powodują, że stwarzamy bardzo dobre środowisko do podziałów komórkowych. Komórki „uczą się” od nowa pracy w dobrym środowisku, co powoduje, że przez następnych kilka miesięcy dążą do tego, aby fizjologicznie (w naturalny sposób, już bez wspomagania) utrzymać optymalny stopień nawilżenia i odżywienia skóry. Często powtarzam, że seria mezoterapii jest jak szkoła dla komórek” – tłumaczy dr Ewa Rybicka. A w jakich odstępach czasu wykonywać zabieg? „Częstotliwość ustalamy zależności od wieku. Młodej skórze wystarczy jedna seria mezoterapii rocznie (do tego możemy dołożyć peelingi np. jesienią, aby uzyskać piękny efekt). Dla skór skórach dojrzałych zalecamy minimum dwie serie w ciągu roku” – doradza specjalistka.

Mezoterapia mikroigłowa, czyli Dermapen

Wyjątkowym wariantem mezoterapii mikroigłowej jest zabieg z użyciem Dermapenu. To nowoczesne urządzenie z wymiennym kartridżem zawierającym ok. 12-16 mikroigiełek, które w pulsacyjny sposób wykonują mininakłucia w skórze. Najnowsza wersja Dermapenu potrafi wykonać nawet 1920 nakłuć na sekundę, a głębokość penetracji igieł można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz obszaru, który jest poddawany zabiegowi (od 0,2 do 3 mm). 

W trakcie procedury lekarz lub kosmetolog przesuwa głowicę Dermapenu po skórze, aby wywołać mikrouszkodzenia i pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu. Seria nakłuć potrafi wyraźnie poprawić teksturę i sprężystość skóry. Przynosi znakomite rezultaty w terapii zmarszczek i przebarwień, zwęża rozszerzone pory, spłyca blizny potrądzikowe czy pooperacyjne. Podrażnienia i rumień po Dermapenie zwykle utrzymuje się do kilku godzin. Zabieg jest dość bolesny, dlatego wcześniej lekarz najczęściej nakłada na twarz krem znieczulający.

Aby efekty mezoterapii mikroigłowej były jeszcze lepsze, zazwyczaj na obszar zabiegowy specjalista aplikuje dodatkowo ampułkę, która stanowi koktajl substancji nawilżających, regenerujących, przeciwstarzeniowych. Dobór preparatu uzależniony jest od potrzeb pacjenta. Dzięki mikronakłuciom, składniki aktywne docierają do głębszych warstw skóry i działają skuteczniej, niż nakładane zewnętrznie. 

Mezoterapia bezigłowa – czym różni się od igłowej?

Ten wariant zabiegu jest mniej inwazyjny i nie powoduje przerwania powłok skóry. Wykorzystuje się w nim specjalne urządzenie emitujące prąd o wysokiej częstotliwości, który otwiera kanały hydrofilowe w skórze i umożliwia lepsze wniknięcie substancji aktywnych w jej głąb (fachowo nazywa się to zjawiskiem elektroporacji). Odmianą mezoterapii bezigłowej jest sonoforeza, która także zwiększa przepuszczalność skóry, ale za pomocą ultradźwięków. Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne, jednak mniej efektywne niż mezoterapia z użyciem igieł. Co prawda substancje zawarte w mezokoktajlu są lepiej wchłaniane przez skórę niż np. zwykły krem nałożony na twarz, ale nie docierają tak głęboko jak podane za pomocą strzykawki.

Mezoterapia mikroigłowa w domu

Istnieje też rodzaj mezoterapii, którą można wykonać w domu za pomocą rollera z mikroigiełkami. Wałeczek przesuwany po skórze tworzy niewidoczne gołym okiem nakłucia, przez które do skóry skuteczniej przenikają substancje zawarte w koktajlu rewitalizującym. Jednocześnie, poprzez tworzenie mikrokanalików, skóra pobudzana jest do odnowy. Najlepiej zacząć od dermo rollera z igłami o długości 0,2 mm, później można sięgnąć po dłuższe. 0,5 mm to maksimum w warunkach domowych, inaczej możesz narazić się na komplikacje. Zabieg wymaga całkowitej sterylności, aby nie wdało się zakażenie, a także dużej dawki ostrożności, ponieważ nakłucie skóry w nieprawidłowym miejscu może spowodować nawet porażenie nerwów. Z tych powodów domowa mezoterapia jest zwykle odradzana przez specjalistów. Daje też mniej spektakularne efekty niż tradycyjne ostrzykiwanie.

Czytaj też: Wałek jadeitowy - gdzie kupić i jak działa?

Jak pielęgnować skórę po mezoterapii?

Bezpośrednio po zabiegu cera jest podrażniona, dlatego wskazane jest stosowanie łagodnych kosmetyków wspomagających regenerację naskórka. Sprawdzi się na przykład krem odbudowująco-łagodzący Cicabio Cream od marki Bioderma. Produkt zawiera opatentowany składnik Antalgicine, który błyskawicznie koi skórę, miód, cynk i kwas hialuronowy. Podobne działanie wyróżnia balsam Embryolisse Cicalisse z kwasem aceksamowym przyspieszającym procesy gojenia, a także Avène Eau Thermale Cicalafate+ z siaraczanem miedzi i siarczanem cynku o właściwościach antybakteryjnych.

Przez kilka dni po zabiegu lepiej też nie stosować ciężkich podkładów i pudrów zawierających silikony, tylko lekkie podkłady mineralne bazujące na naturalnych składnikach. Znajdziesz takie w ofercie marek Annabelle Minerals czy bareMinerals.

Ważna jest też przemyślana pielęgnacja cery pomiędzy zabiegami mezoterapii. „Aby utrzymać doskonałe efekty zabiegu, warto stosować dobre kosmeceutyki sprawdzone i zalecane przez lekarza, który wykonuje zabieg” – mówi dr Ewa Rybicka z Estetica Nova. „Kosmeceutyki to produkty przeznaczone do pielęgnacji domowej, jako kontynuacja zabiegów profesjonalnych. Mogłoby się wydawać, że nie różnią się od zwykłych kosmetyków. Ale to tylko pozór, ponieważ kosmeceutyki zawierają w swoim składzie substancje aktywne działające leczniczo i przenikające w głąb skóry dzięki obecności w składzie związków torującym im tę drogę. Produkty tego typu dostarczają skórze antyoksydantów w postaci witaminy C, witaminy E i A. Są to podstawowe substancje, które regulują pracę skóry. Innym antyoksydantem, który warto dostarczać skórze jest glutation – doradza specjalistka. Kosmeceutyki oferuje m.in. marka Filorga, która jest też producentem profesjonalnych koktajli do mezoterapii. Oferuje na przykład kremy liftingujące, wygładzające kremy pod oczy lub serum anti aging.

Inną marką z segmentu kosmeceutyków godną polecenia jest DP Dermaceuticals, która w swoim portfolio ma duży wybór produktów stworzonych specjalnie dla skóry po mezoterapii. Wypróbuj na przykład Antioxidant Cocktail zawierający kopozycję antyoksydantów: witaminę C, niacynamid, Rooibos, białko jojoba oraz innowacyjne peptydy o działaniu przeciwistarzeniowym – Argireline i Syn-Coll.

Sprawdź też: Witamina C na twarz - 7 efektów, które da ci jej stosowanie

Doktor Rybicka zaleca także regularne złuszczanie skóry: „Aby utrzymywać doskonałe efekty po mezoterapii, warto również skórę złuszczać. Czasami przeplatamy mezoterapię peelingami, co jest korzystne szczególnie jesienią. Intensywność tego typu zabiegów jest oczywiście związana z tym, jak skóra wygląda wyjściowo, jaka jest jej kondycja, czy ewentualne zamiany są mocno zaawansowane – czy są to jedynie zabiegi profilaktyczne, czy już naprawcze. Zawsze natomiast należy pamiętać, aby trzymać się zaleceń kosmetologa lub lekarza”. Do domowego złuszczania skóry znakomicie nadają się preparaty z kwasami, na przykład glikolowym czy migdałowym.

Kwasy na twarz - rodzaje, efekty. Jak stosować kwasy w domu? >>>

Mezoterapia skóry głowy na wypadanie włosów

Warto dodać, że coraz więcej klinik dermatologicznych oferuje również mezoterapię igłową skóry głowy. Wprowadzanie za pomocą igły preparatów odżywczych w okolice mieszków włosowych może wspomóc odrastanie nowych włosów oraz złagodzić takie problemy jak na przykład łysienie plackowate. Odrastające włosy są mocniejsze i wyglądają bardziej zdrowo. Dla uzyskania trwałych efektów zabieg trzeba przeprowadzić w kilku seriach z minimum 7-dniowym odstępem. Procedura wymaga wcześniejszej konsultacji z dermatologiem bądź trychologiem.

Cena mezoterapii

Oto zestawienie kosztów różnych form mezoterapii, które opiera się na cennikach klinik medycyny estetycznej w Polsce. Wszystkie dotyczą pojedynczego zabiegu - musisz mieć więc na uwadze, że decydując się na serię, zapłacisz ich wielokrotność (choć wiele z placówek oferuje bardziej atrakcyjne cenowo pakiety):

mezoterapia igłowa twarzy: 500-1200 złotych, w zależności od zastosowanego preparatu

mezoterapia igłowa skóry głowy: 500-1000 złotych

mezoterapia mikroigłowa twarzy (Dermapen): ok. 500 złotych

mezoterapia bezigłowa twarzy: 160-300 złotych