Wiele największych gwiazd to szczęśliwe posiadaczki okrągłego kształtu twarzy. Ich fryzury – delikatnie wysmuklające i uwypuklające linie żuchwy – dodają wyrazistości. Satysfakcjonujący efekt osiągnąć można nie tylko odpowiednim uczesaniem czy ścięciem, ale i koloryzacją, która (w przypadku osób z okrągłym kształtem twarzy) najczęściej jest wielowarstwowa. Delikatne refleksy czy coraz modniejszy air touch także sprawiają, że rysy twarzy nabierają ostrości. Mimo to dobieranie fryzury do okrągłej twarzy może nie być łatwe. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, na jakie cięcie się zdecydować, zapoznaj się z fryzurami gwiazd – mogą cię zainspirować.

Twarz okrągła – charakterystyka

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Zanim zaczniesz przebierać w propozycjach i inspiracjach, warto upewnić się, czy odpowiednio określasz swój typ.

 1. Stań na wprost lustra. Twoja twarzy powinna być pozbawiona makijażu.
 2. Zwiąż włosy ciasno do tyłu, podepnij także grzywkę.
 3. Przyjrzyj się wyraźnie swojej twarzy i spróbuj określić cechy jej kształtu.

Aby upewnić się, że masz okrągłą twarz, sprawdź, czy:

 • twoje policzki są pełne, a kości policzkowe niezarysowane,
 • podbródek oraz linia nasady włosów zaokrąglone,
 • szczęka pozbawiona jest ostrych, kanciastych rysów,
 • długość i szerokość twarzy są do siebie zbliżone.

Jeśli charakterystyka odpowiada twojemu kształtu twarzy, prawdopodobnie większość zaproponowanych fryzur będzie do ciebie pasować i podkreślać rysy. Podczas dobierania fryzury do okrągłej twarzy powinnaś jednak wziąć pod uwagę nie tylko chęć jej wysmuklenia czy podkreślenia kości policzkowych, ale i dopasowanie do twojego stylu.

Jaka fryzura pasuje do okrągłej twarzy?

Co sprawia, że konkretna fryzura pasuje do okrągłej twarzy? Styliści fryzur kierują się kilkoma zasadami, które mogą okazać się pomocne:

 1. Okrągła twarzy potrzebuje towarzystwa nieco dynamiczniejszych linii – pasować będą asymetryczne cięcia, grzywki i przedziałki na boku
 2. Podczas zakładania włosów za ucho pozostaw kilka kosmyków z przodu twarzy – optycznie ją wysmuklą. Warto o tym pamiętać także podczas upinania włosów w kucyk, kok czy warkocz.
 3. Objętość fryzury powinna gromadzić się na czubku głowy – jeśli wybierasz cieniowanie, warto wziąć to pod uwagę. Pamiętaj jednak, że objętość możesz nadać koloryzacją. Delikatne refleksy to twój sprzymierzeniec.
 4. Włosy karbowane, falowane czy kręcone w połączeniu z okrągłą twarzą wyglądają świetnie. Wzburzone, niesforne kosmyki sprawdzą się lepiej od wyprostowanych i gładkich włosów.
 5. Jeśli decydujesz się na cieniowanie, zadbaj o to, aby krótsze kosmyki były dłuższe niż okolice brody. W innym przypadku mogą ją podkreślić i uwypuklić kształt twarzy.

Krótkie fryzury do okrągłej twarzy

Pascal Le Segretain/Getty Images

Wyszczuplające fryzury wcale nie muszą być długie. Jeśli lepiej czujesz się w krótszych włosach i stawiasz na wygodę, zdecyduj się na drastyczniejsze cięcie. Inspiracją może okazać się krótka fryzura Emmy Stone – gwiazda postawiła na przedziałek na boku, który dobrze przełamuje proporcje. Włosy zaczesane na jedną ze stron, nawet delikatnie nachodzące na twarzy, powinny dodać uroku i podkreślić rysy.

Frazer Harrison/Getty Images

Jaka fryzura do okrągłej twarzy i cienkich włosów sprawdzi się najlepiej? Jeśli wolisz jeszcze krótsze cięcia, zdecyduj się na fryzurę „na zapałkę”. Inspirować możesz się Michelle Williams, która w wycieniowanych włosach wygląda zjawiskowo. W przypadku okrągłej twarzy warto wybrać takie cieniowanie, aby objętość włosów skupiała się na czubku głowy. Fryzura może być lekko rozwichrzona – do takiego efektu dążyła także Jennifer Lawrence. Zastanawiasz się, czy fryzura bob pasuje do okrągłej twarzy? Cameron Diaz wielokrotnie udowodniła, że nie ma wobec tego żadnych wątpliwości. Aby klasyczny bob pasował do okrągłej twarzy, warto pamiętać o przedziałku na boku.

Kevin Winter/Getty Images

Półdługa fryzura do okrągłej twarzy

Fryzura do ramion i okrągła twarz to duet idealny. Nie musisz decydować się na skomplikowane cięcie, aby osiągnąć zjawiskowy efekt – nawet włosy ścięte na prosto i zaczesane z przedziałkiem na boku będą wyglądać świetnie. Świadczą o tym fryzury Seleny Gomez, Mili Kunis, Vanessy Hudgens czy Kirsten Dunst.

Jamie McCarthy/Getty Images

Wycieniowane włosy do ramion świetnie wyglądają zwłaszcza w przypadku kręconych kosmyków – pojedyncze loczki, które delikatnie opadają na twarz, optycznie ją wysmuklają i dodają uroku. Mowa zarówno naturalnie falowanych włosach, jak i stylizowanych, co udowadniają Miranda Kerr czy Sarah Hyland. Delikatne fale nie tylko nadają fryzurze objętości, ale i idealnie pasują do okrągłego kształtu twarzy.

Pascal Le Segretain/Getty Images

Jeśli chcesz wysmuklić optycznie swoje rysy, warto wziąć pod uwagę asymetryczne cięcia – przede wszystkim mocniejsze cieniowanie włosów, chociażby pozostawienie krótszych kosmyków z przodu i nieco dłuższych tyłu. Pełne objętości, wycieniowane włosy do ramion to strzał w dziesiątkę, jeśli nie chcesz spędzać godzin na stylizacji włosów.

Długie fryzury pasujące do okrągłej twarzy

Wśród świetnych długich fryzur do okrągłego kształtu twarzy królują cięcia Drew Barrymore. Falowane włosy gwiazdy sprawiały, ze całość nabierała lekkości – zwłaszcza gdy Drew decydowała się na sombre lub inne wielowarstwowe koloryzacje.

Jason Kempin/Getty Images

Inspiracją mogą okazać się także fryzury Gemmy Chang – aktorka często układa przedziałek na środku, a proste włosy umiejętnie podpina. Pozostawione luźno kosmyki wokół twarzy wysmuklają ją, przyciągają uwagę do kości policzkowych i sprawiają, ze twarz nabiera wyrazistości.

Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images

Styliści zwracają uwagę na to, że okrągła twarz potrzebuje, aby nadać jej pewnego rodzaju ostrości czy przełamania, stąd też popularność fryzur asymetrycznych. Świetnie wyglądać będą wszelkie upięcia na jedną stronę, takie jak hollywoodzkie fale spięte z boku. W takiej fryzurze zaprezentowała się zjawiskowa Chrissy Teigen..

Michael Buckner/WireImage

Fryzury z grzywką do okrągłej twarzy

Grzywka to strzał w dziesiątkę dla kobiet z okrągłym kształtem twarzy. Właśnie z jej pomocą można dodać delikatnym, opływowym rysom nieco wyrazistości, wysmuklić je czy podkreślić.

Krótkie włosy z grzywką – twarz okrągła

W przypadku krótkich fryzur najbardziej polecana jest grzywka na bok – zwłaszcza wycieniowane i delikatnie postrzępiona. Sprawdzi się w przypadku pixie cut, jak i krótkiego boba.

Długie włosy z grzywką – twarz okrągła

Długie włosy z grzywką na bok także mogą się dobrze prezentować, polecamy jednak sięgnąć przede wszystkim po curtain bangs – za jej pomocą swoje rysy twarzy podkreśla chociażby Billie Eilish czy wspomniana wcześniej Gemma Chang. Dobrym rozwiązaniem jest również długa grzywka z przedziałkiem na środku – kosmyki mogą sięgać nawet linii żuchwy.

Grzywka na boki: lekkie cięcie, które wysmukła twarz. Komu pasuje modna fryzura w stylu Brigitte Bardot? >>

Fryzury wieczorowe do okrągłej twarzy – upięcia

Fryzury damskie do okrągłej twarzy, nawet jeśli wyglądają świetnie na co dzień, mogą okazać się problematyczne podczas stylizacji na wieczór. Uczesanie na imprezę sylwestrową, ważną rodzinną uroczystość czy romantyczną kolację z partnerem nie musi jednak być wyzwaniem.

Do okrągłej twarzy pasować będą:

 • Koki – jednak lepiej od hiszpańskiego upięcia sprawdzi się niesforny messy bun w eleganckim wydaniu.
 • Niskie upięcia – sięgnij po klamrę lub zrób luźny warkocz dobierany, kierując się od grzywki po tył głowy.
 • Fale i loki – zarówno puszczone luźno, jak i delikatnie podpięte w stylu half up, half down.

Bez względu na to, na jaką fryzurę się zdecydujesz, nie zapomnij o puszczeniu luźno kilka kosmyków przy twarzy. To dzięki nim osiągniesz efekt wysmuklenia. Pamiętaj o tej prostej zasadzie także podczas wybierania fryzury ślubnej – do okrągłej twarzy pasuje wiele popularnych upięć, o ile tylko zadbasz o objętość fryzury. Wystrzegaj się gładkich koków oraz wysokich kucyków. Rozpuszczone, proste włosy z przedziałkiem na środku także nie będą wyglądać korzystnie – lepiej postaw na efekt kontrolowanego chaosu i pozornej niedbałości.