Jak wygląda kok hiszpański? To bardzo gładki kok spięty tuż nad karkiem. W przypadku klasycznego koka hiszpańskiego nie ma miejsca na luźne kosmyki puszczone luźno przy twarzy – całość włosów jest podpięta, wygładzona i lśniąca.

Kok hiszpański – skąd nazwa?

Kok hiszpański dość ściśle wiąże się z kulturą Hiszpanii. Na to uczesanie decydowały się tancerki flamenco – andaluzyjskiego tańca pełnego zmysłowości. Dziś można podziwiać to tradycyjne upięcie na lokalnych świętach w południowej części kraju, takich jak sławna Feria de Abril w Sewilli. Już samo to sprawia, że kok hiszpański postrzegany jest nie tylko jako fryzura elegancka, ale i seksowna.

Jak zrobić koka hiszpańskiego?

Kok hiszpański najlepiej wygląda u posiadaczek gęstych i długich włosów. Jeśli jesteś tą szczęściarą, wówczas uda ci się stworzyć piękne upięcie bez wypełniacza.

Hiszpański kok – krok po kroku

 1. Kok hiszpański będzie wyglądał najlepiej na włosach gładkich i lśniących. Przygotuj je odpowiednio, zanim przejdziesz do czesania. Jeśli twoje pasma bywają niesforne, wyprostuj je lub dzień wcześniej zrób olejowanie włosów.
 2. Zaczesz przedziałek na środku i zwiąż włosy w niski kucyk. Po bokach możesz pozostawić luźne pasma. Zadbaj o to, aby całość była symetryczna.
 3. Podepnij kucyk tuż nad gumką, a następnie zwiń jego końcówkę w rulon. Przełóż zwinięte włosy nad kark, użyj wsuwek.
 4. Sięgnij po pozostawione na początku pasma włosów – przełóż je nad kokiem, końcówki włosów schowaj pod kucykiem. Podepnij całość wsuwkami.

Kok hiszpański z wypełniaczem

Jeśli twoje włosy są cienkie i tradycyjny sposób na wykonanie koka nie daje satysfakcjonującego rezultatu, warto sięgnąć po inne metody. Wypełniacz do koka hiszpańskiego nie tylko sprawi, że figura nabierze pożądanej objętości. Dzięki niemu wykonanie fryzury okaże się dużo prostsze – wystarczy, że nałożysz wypełniacz na kucyk, a następnie przeciągniesz i nałożysz na niego włosy, całość podpinając wsuwkami.

Kok hiszpański luźny

Jak wspominaliśmy, kok hiszpański najczęściej jest gładki – wszystkie niesforne kosmyki zostają wygładzone. Jednak, tak jak i wiele popularnych fryzur, kok hiszpański również doczekał się urozmaiceń. Możesz wybierać wśród wielu wariantów – jednych z nich jest kok hiszpański luźny. Jeśli wybierasz się do salonu, poproś o żebrowania – kok będzie składał się z misternie ułożonych fal. Czeszesz się samodzielnie? Postaw na lekki, odrobinę niesforny kok.

Jak zrobić luźny kok hiszpański?

 1. Zrób niski kucyk. Po bokach pozostaw pasma włosów.
 2. Tuż nad gumką rozdziel spięte włosy na dwie części i przełóż kucyk przez powstałą przestrzeń.
 3. Następnie sięgnij po pozostawione pasma, zwiąż je delikatnie i ponownie zrób przekładany kucyk.
 4. Zwiąż niewielką gumką końcówkę włosów, które wychodzą spod fryzury. Następnie zawiń włosy wokół całości, podpinając je wsuwkami i chowając końcówki w środku.
 5. Puść luzem kilka kosmyków wokół twarzy – całość nabierze lekkości.

Jeśli masz wycieniowane włosy do ramion, nawet luźny kok może być problematyczny. Wówczas warto zaopatrzyć się w wypełniacz i lakier lub inny stylizator, który pomoże ci utrzymać włosy na miejscu. Fryzura półdługa nie jest jednak przeszkodą dla wykonania koka – po prostu będzie to wymagało nieco więcej pracy.

Kok hiszpański na boku

Kok hiszpański na boku wykonuje się dokładnie tak samo, jak tradycyjny. Jednak, ze względu na to, że całość trzyma się na jednym z boków, włosy muszą być na tyle długie, aby swobodnie dawały się spiąć. W razie problemów warto i tym razem sięgnąć po wypełniacz – wybierz jednak nieco mniejszy niż w przypadku symetrycznego koka.

Kok hiszpański z warkoczem

Do umieszczonego po boku koka hiszpańskiego prowadzić może warkocz – to sprawi, że fryzura stanie się jeszcze bardziej efektowna. Polecamy zwłaszcza w połączeniu z sukniami o prostym kroju.

PS Połączenie koka z warkoczem to także świetnie rozwiązanie dla tych, które chciałyby podpiąć grzywkę – zwłaszcza jeśli jest zbyt krótka, by po prostu schować ją w koku.

Hiszpański kok na ślub

Komu sprawdzi się kok hiszpański na ślub? To na tyle uniwersalna fryzura, że powinna przypaść do gustu niemalże każdej pannie młodej. Dlaczego?

 • Kok hiszpański łatwo dopasować do stylu, w jakim planowana jest uroczystość – wystarczy sięgnąć po akcesoria i ozdoby do włosów. We fryzurę wpiąć możesz kwiaty, perłowe ozdoby, piękne klamry czy ozdobne grzebyki – biżuteria ślubna prezentuje się świetnie w połączeniu z gładkim kokiem.
 • Nie ma też problemu, jeśli chodzi o dopasowanie do kształtu twarzy panny młodej. Wystarczy wypuścić pasma po bokach, aby wyszczuplić twarz czy podkreślić kości policzkowe. Drobna modyfikacja pozwoli podkreślić twoje rysy twarzy i sprawić, że kok będzie prezentować się jeszcze lepiej. A jednocześnie – ty poczujesz się piękniej.
 • Niski kok hiszpański nosi się wyjątkowo wygodnie. Wysoko spięte włosy mogą być ciężkie i sprawią, że po kilku godzinach zaczniesz czuć ból czy dyskomfort.