Jak zniwelować żółty odcień włosów nie robiąc sobie przy tym krzywdy? Sprawdziłyśmy rozwiązania polecane zarówno przez profesjonalnego stylistę fryzur, jak i przez internautki na forach urodowych i przygotowałyśmy kompleksowy poradnik, w którym pokrótce opisujemy każdy sposób neutralizowania nieestetycznych odcieni.

Dlaczego włosy stają się żółte po rozjaśnianiu?

Doskonale rozumiemy - limity w salonach fryzjerskich, oszczędność pieniędzy i zbyt duża ilość czasu wolnego skłaniają do domowych eksperymentów. W końcu co może pójść nie tak, jeśli będziemy skrupulatnie postępować według instrukcji producenta umieszczonej na opakowaniu produktu do rozjaśniania?

Jak się okazuje, całkiem sporo. Przede wszystkim możemy otrzymać nieestetyczny, pomarańczowy lub żółty odcień włosów. O to, dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy eksperta.

“To zasługa pigmentów, które ma w sobie włos” - tłumaczy stylista Tymek Pięta z warszawskiego salonu Hairmate. “Pigmenty nadają włosom głębię i wymiar - bardzo ciemne włosy mają pigment czerwony, jaśniejsze brązowy, włosy brązowe pomarańczowy, a blond ma pigment żółty. Jeśli więc nie rozjaśnisz tych podtonów wystarczająco mocno, możesz uzyskać niepożądany efekt żółtej lub pomarańczowej fryzury. Dlatego w 99% przypadków włosy po rozjaśnianiu należy stonować, czyli nałożyć odpowiedni kolor farby neutralizujący niechciany odcień.”

Jesteś blondynką, a mimo to twoje włosy zmieniły kolor na żółty? Być może zareagowały tak na szkodliwe chemikalia lub minerały, albo po prostu zbyt długo przebywałaś w słonej wodzie czy basenie. Bez względu na to, jaki był powód, w tym artykule podpowiemy ci, w jaki sposób możesz pozbyć się nieestetycznego koloru nie niszcząc przy tym kosmyków.

Jak zneutralizować żółty kolor włosów?

Ratowanie nieudanej fryzury najlepiej zacząć od delikatnych, bezpiecznych produktów. W warunkach domowych przydadzą się specjalne szampony i odżywki dostępne w popularnych drogeriach. Żółty odcień blondu neutralizujemy fioletowym lub niebieskim pigmentem, który znajduje się w szamponach i odżywkach z serii najczęściej nazywanych „blonde” lub „silver” - mówi Tymek Pięta. Nieco mocniejszy efekt dadzą maski koloryzujące, które są mocniej napigmentowane i nie przesuszają włosów (o tym, jak nakładać maski na włosy przeczytasz klikając tutaj).

Toner na żółte włosy

Najskuteczniejszym sposobem na zneutralizowanie niechcianego koloru jest, według stylisty z salonu Hairmate, wizyta u profesjonalisty i usługa tonowania. Jest ona dosyć szybka (trwa około pół godziny) i pozwala uzyskać znacznie trwalszy efekt niż zwykłe kosmetyki. Tonowanie pomaga wydobyć chłodniejszy odcień blondu i sprawia, że nieestetyczna żółta lub pomarańczowa fryzura odchodzi w niepamięć.

Jeśli masz odpowiednie narzędzia i umiejętności, możesz kupić toner i spróbować samodzielnie użyć go w warunkach domowych. Ważne, abyś dobrała odpowiedni odcień produktu. Jeśli po nieudanym rozjaśnianiu włosy wyszły bardziej żółte, będziesz potrzebować fioletowego tonera; z kolei do pomarańczowych przyda się kosmetyk w odcieniu niebieskim. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnym ryzykiem i dodatkowo może zakończyć się fiaskiem.

Szampon na żółte włosy

Znacznie łatwiejsze niż samodzielne tonowanie, będzie zastosowanie fioletowego szamponu. Zawiera on pigmenty, które neutralizują pomarańczowe i żółte tony. Pomaga również przedłużyć trwałość farbowanego blondu, dlatego też powinien być stosowany nie tylko po nieudanych próbach rozjaśnienia koloru, ale przez blondynki w ogóle. Jest delikatniejszy niż wspomniany już toner i może być używany jako część włosowej rutyny pielęgnacyjnej, najlepiej co kilka dni.

Uwaga: jeśli będziesz używać fioletowego szamponu zbyt często, na włosach może pojawić się lekka liliowa poświata (zwłaszcza jeśli masz bardzo jasne lub zniszczone włosy). To samo może zadziać się w przypadku, gdy pozostawisz produkt na włosach pod prysznicem zbyt długo. Nie jest to jednak powód do zmartwień - pigment nie jest trwały i prawdopodobnie zniknie przy kolejnych myciach tradycyjnym szamponem.

Płukanka na żółte włosy

Podobny efekt do fioletowego szamponu dadzą specjalne płukanki dostępne w popularnych drogeriach. Delikatne efekty są widoczne w zasadzie już po pierwszym użyciu, a odpowiednio dobrany produkt (bez alkoholu i parabenów w składzie) będzie bezpieczny dla włosów i ich nie przesuszy.

Płukanki na żółte włosy po rozjaśniaczu należy stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, zależnie od tego, jak wygląda wyjściowy kolor fryzury i jak bardzo chłodny odcień chcesz uzyskać. Warto postępować według instrukcji na opakowaniu, aby uniknąć lekkiego zafarbowania pasm na fioletowo.

Gencjana na żółte włosy

Na urodowych forach można znaleźć wiele domowych sposobów na żółte włosy po farbowaniu, które polecają internautki. Jednym z nich jest stosowanie dostępnego w aptekach fioletu gencjanowego. Co to takiego?

Gencjana to wodny roztwór pozyskiwany z roślin, który najczęściej wykorzystuje się w farmaceutyce i odkażaniu ran. Ze względu na swój intensywny, fioletowy kolor, stosuje się go również jako domowy sposób na skuteczne ochłodzenie ciepłych odcieni blondu, który nie jest inwazyjny. Aplikuje się go na włosy w formie płukanki składającej się z roztworu i ciepłej wody, którą polewa się pasma na końcowym etapie pielęgnacji. Należy zauważyć, że gencjana sprzedawana jest w małych buteleczkach, gdyż wystarczy dodać zaledwie kilka kropli na litr, aby zaczęła wykazywać swoje właściwości.

Cytryna na żółte włosy

Wśród internetowych porad na to, jak pozbyć się żółtego blondu znajdziemy również zastosowanie, znanej wszystkim miłośniczkom domowej pielęgnacji, płukanki z soku z cytryny. Czy rzeczywiście jest skuteczna?

To prawda, że cytryna może subtelnie rozjaśnić włosy, ale na pewno nie da takiego efektu jak profesjonalne fioletowe kosmetyki, czy toner. Aby owocowa płukanka rozjaśniająca zaczęła działać, należy wykonywać ją regularnie przez dłuższy czas i na pewno nie da nam natychmiastowych rezultatów. Radzimy stosować ją raczej w przypadku delikatnych żółtych refleksów, które powstały np. w okresie letnim na skutek działania promieni słonecznych, a nie jako lekarstwo na pomarańczowe włosy po rozjaśnianiu.

Profesjonalne produkty lub wizyta u fryzjera znacznie lepiej poradzą sobie z żółtymi odrostami po farbowaniu i szybciej przyniosą widoczne efekty.

Farba na żółte włosy

Chociaż istnieje wiele sposobów - szamponów, farb, płukanek - które są polecane w przypadku ratowania zbyt żółtych lub pomarańczowych kosmyków, zawsze najbezpieczniejszym z nich będzie wizyta w profesjonalnym salonie. Nie tylko oszczędzi ci nerwów i nieudanych prób dobrania odpowiednich tonujących produktów, ale może również wyposażyć cię w specjalistyczną wiedzę, która uchroni przed popełnieniem podobnych błędów w przyszłości.

Problem żółtych włosów po rozjaśnianiu rozwiązany? Sprawdź teraz jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy lub jak zrobić loki prostownicą w zakładce Fryzury.