W ostatnim czasie większość z nas przy wyborze przedziałka kierowała się obowiązującymi trendami. Moda na nonszalanckie fale i grzywkę typu curtain bangs, którą spopularyzowały Francuzki, spowodowała, że przez kilka ostatnich sezonów dominującym uczesaniem był przedziałek na środku. Ten trend powoli się jednak odwraca i zaczesywanie włosów na bok znowu jest „in” – a dowodem są tu nie tylko raporty z wybiegów (patrz: Balmain, Chanel). O wielkim powrocie asymetrycznego przedziałka świadczy dobitnie retro look Anyi Taylor-Joy z ostatniego rozdania Złotych Globów. Gwiazda „Gambitu królowej” błyszczała w szmaragdowej sukni od Diora, do której zdecydowała się wybrać fryzurę nawiązującą do złotej ery Hollywood, czyli starannie wygładzone, platynowe pasma z głębokim przedziałkiem po boku głowy. W podobnym wydaniu Brytyjka pojawiła się na paryskim fashion weeku, tym razem decydując się na romantyczne fale w odcieniu szampańskiego blondu.

Getty Images

Dlaczego powrót przedziałka z boku może cieszyć? Bo wielu z nas, chcącym być na bieżąco z trendami, przedziałek na środku po prostu nie pasuje. Wybór uczesania w tym przypadku powinien zależeć nie od mody, ale od kształtu twarzy. Od tego, czy jest okrągła, kwadratowa, pociągła czy ma kształt serca.

Przedziałek po środku – komu pasuje?

Przedziałek przez środek głowy będzie pasował osobom, które mają okrągłą twarz i chciałyby ją wyszczuplić. Taki trik dobrze zadziałał w przypadku Chrissy Teigen. Ale jest tu pułapka – efekt wysmuklenia rysów uzyskasz, gdy włosy będą lekko nachodziły na twarz. Jeśli założysz je za uszy lub zrobisz niski kucyk z tyłu głowy, rezultat będzie odwrotny i takie uczesanie jeszcze bardziej zaokrągli buzię. Wystrzegaj się też prostej grzywki z przedziałkiem na środku.

Getty Images

Przedziałek na środku to dobry wybór także dla osób, które mają pociągłą twarz. Nieprzypadkowo ten wariant wybierają Sarah Jessica Parker i Alexa Chung – obie mające wysokie czoło i długi podbródek. Na twoją korzyść zadziała też ułożenie włosów w luźne fale i nadanie im objętości – po to, aby optycznie poszerzyć twarz. Możesz sięgnąć w tym celu po piankę lub puder unoszący włosy u nasady. Niezawodnym sposobem na optyczne zagęszczenie włosów jest też zrobienie refleksów – trójwymiarowa koloryzacja sprawi, że będzie się ich wydawać więcej.

Getty Images

Gdy masz pociągłą twarz, będzie ci również pasować dłuższa grzywka rozchodząca się na boki, czyli curtain bangs – fanką takiej fryzury od lat jest Alexa. Świetnie będziesz wyglądać też w grzywce na prosto, która pomoże zakryć wysokie czoło (uwaga: będzie hitem jesieni i zimy 2021/2022!).

Getty Images

Sprawdź też: TOP 6 regenerujących odżywek z proteinami do suchych, zniszczonych włosów

Przedziałek na boku – komu pasuje?

Przedziałek z boku to idealna opcja dla posiadaczek twarzy o kwadratowym kształcie. Włosy zaczesane na bok „zmiękczą” wyraziste rysy i nadadzą im subtelności. Często taką fryzurę wybiera Olivia Wilde.

Getty Images

Margot Robbie też posiada twarz o dość mocno zarysowanej żuchwie, dlatego na wszelkiego rodzaju imprezach zazwyczaj pozuje we fryzurze z głębokim przedziałkiem na boku.

Getty Images

Asymetria jest pożądana także w przypadku twarzy w kształcie serca, czyli z pociągłym, spiczastym podbródkiem. Takie rysy ma między innymi Reese Witherspoon. Grzywka na bok przełamuje ostrą linię podbródka aktorki i pomaga nadać twarzy harmonii.

Getty Images

W przypadku osób o owalnym kształcie twarzy, każdy typ przedziałka będzie odpowiedni.

Jak wydzielić i utrwalić przedziałek?

Jeśli przez wiele lat zaczesywałaś włosy na bok, na początku będzie ci trudno ułożyć je tak, aby idealnie wyglądały z przedziałkiem na środku – i odwrotnie. Kosmyki przyzwyczajają się do takiego ułożenia, które nosimy przez większość dnia. Dlatego nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem pasma będą w którymś miejscu odstawać lub będą chciały powracać do pierwotnego kształtu.

Żeby utrwalić nowy przedziałek, pamiętaj, aby wyznaczyć go umyciu głowy na jeszcze mokrych włosach. Do precyzyjnego wydzielenia pasm będziesz potrzebować grzebienia o rzadkich zębach lub ze szpikulcem. Trzymając go poziomo (nie pionowo), wyznacz linię podziału. Następnie dokładnie rozczesz włosy po obu stronach głowy. Wysusz je ciepłym (lecz nie gorącym) strumieniem suszarki, kierując go w kierunku wzrostu włosa – w ten sposób utrwalisz fryzurę i domkniesz łuski, nadając pasmom połysk. Dla najlepszego efektu używaj suszarki z wąskim koncentratorem (to końcówka, która zwęża strumień powietrza, dzięki czemu można łatwiej wygładzić włosy). Na koniec delikatnie spryskaj włosy lakierem.