Ze względu na to, że krótki bob występuje w kilku wersach, możliwe jest takie dopasowanie cięcia do twoich rysów twarzy i naturalnej urody. Dlatego też warto zastanowić się, jaka wersja krótkiego boba przemawia do ciebie najbardziej.

Zastanawiasz się, jak samemu obciąć włosy na krótkiego boba? Odradzamy nie tylko ze względu na to, że fryzjer pomoże ci dobrać rodzaj krótkiego boba do twojego kształty twarzy. Przede wszystkim, aby włosy nie wymagały codziennie godzin układania, konieczne jest umiejętnie ścięcie – sięgniecie po nożyczki w domowym zaciszu może nie skończyć się dobrze.

Krótkie fryzury – bob

Najmodniejsza fryzura na krótkie włosy? Bob! dobrze ścięte włosy nie wymagają długiej stylizacji, bezproblemowo się układają. Wyprostowanie włosów wystarczy, co wielokrotnie udowodniła chociażby Anya Rubik – modelka w krótko ściętym, prostym bobie wygląda przepięknie. Jeśli jednak twoje kosmyki są nieco bardziej niesforne i chcesz, aby układały się jeszcze lepiej, poświęć im chwilę – zwłaszcza podczas suszenia.

Krótki bob – jak układać?

 • Włosy wysusz na okrągłą szczotkę, delikatnie zawijając kosmyki do środka.
 • Wolisz fale? Sięgnij po lokówkę stożkową – osiągniesz delikatny, naturalny efekt. Powstałe fale możesz roztrzepać, nadając fryzurze bardziej niedbałego charakteru.
 • Jeśli masz grzywkę na bok, możesz ją stylizować za pomocą żelu lub pianki. W dni, kiedy wolisz, aby twarz pozostała odsłonięte, wybierz fryzury z warkoczem – grzywkę zapleć w dobierany splot.
 • Chcesz, aby bob nabrał objętości? Susz włosy głowa do dołu.
 • Jeśli wolisz, aby twoja fryzura nabrała oryginalnego charakter, końcówki włosów podczas suszenia wywijaj do zewnątrz – w ten sposób włosy układa chociażby Billie Eilish.
 • W przypadku krótkiego boba pojawia się ryzyko, że twoja fryzura możę przypominać… hełm. Aby uniknąć tego efektu, pamiętaj, żeby nie przesadzić z lakierem do włosów czy pianką. Nie ma nic złego w utrwaleniu stylizacji, jednak zadbaj o to, aby efekt pozostał naturalny.

Prosty i cieniowany krótki bob

Edward Berthelot/Getty Images

Bob na krótkich włosach może być ścięty na prosto – wówczas najczęściej mówi się o fryzurze blunt bob. To wersja boba, w której to włosy pozbawione są cieniowanie, a końcówki sprawiają wrażenie „tępych”. Fryzura może wiązać się z brakiem objętości. Aby temu zaradzić, wiele kobiet decyduje się na cieniowanie.

Krótki bob – cienkie włosy

Cieniowany krótki bob to dobre rozwiązanie dla osób, które mają rzadkie lub cienkie kosmyki. Objętości nadadzą takie cięcia jak:

 • Choppy bob – lekka, nieco zadziorna fryzura.
 • Piórkowaty bob – wielowarstwowe cięcie.
 • Odwrócony bob – czyli fryzura z przedłużonym przodem i krótszym tyłem.

Cieniowanie włosów to tylko jeden z wielu sposób na dodanie cienkim kosmykom objętości. Nie zapominaj o tym, jaki efekt możesz osiągnąć dzięki koloryzacji – balejaż blond, sombre czy nawet delikatne refleksy wystarczą, aby optycznie dodać objętości krótkiemu cięciu.

Krótki bob z grzywką

Edward Berthelot/Getty Images

Nawet bardzo krótki bob urozmaicisz za pomocą grzywki. Komu będzie pasować?

 • krótki bob z grzywką na bok – to na tyle uniwersalna fryzura, że pasuje zarówno do podłużnych, jak i trójkątnych kształtów twarzy. W przypadku pełniejszych policzków i zaokrąglonych rysów warto zdecydować się na long bob lub odwrócony bob.
 • krótki bob z prostą grzywką – idealna propozycja dla kobiet o owalnych i trójkątnych twarzach, zwłaszcza drobnych. Grzywkę możesz też ściąć bardzo krótko. Trend baby bangs czy micro-fringe zdobywa coraz więcej zwolenniczek – chociażby Rooney Mara czy Emma Roberts.
 • krótki bob z curtain bangs – grzywka na boki, często z przedziałkiem po środku, wygląda wyjątkowo uroczo w połączeniu krótkim bobem. To cięcie powinno sprawdzić się osobom o owalnym kształcie twarzy.

Grzywka to dobre rozwiązanie, jeśli masz bardzo gęste włosy i obawiasz się, że nie będą się dobrze układać. Gęsta grzywka sprawi, że bob – zwłaszcza ścięty na prosto – nabierze lekkości.

Krótki falowany bob

Edward Berthelot/Getty Images

Krótkie fryzury – boby, ale i nie tylko – układają się zupełnie inaczej w przypadku włosów kręconych lub falowanych. Jeśli twoje włosy naturalnie się kręcą, zastanów się nad takimi wersjami boba:

 • Krótki bob w kształcie litery A – tył jest krótszy, przód dłuższy. Dzięki takiemu cięciu włosy z przodu twarzy będą miały szansę się naturalnie pokręcić. Podobne cięcie często wybiera Lucy Boynton.
 • Krótki french bob – wyjątkowo romantyczna fryzura, często przedziałkiem pośrodku. Falowane kosmyki dodają jej bardziej sensualnego charakteru – zwłaszcza, jeśli połączysz je z grzywką na boki.

Wavy bob – jak zrobić?

Jeśli jednak masz proste włosy, a marzy ci się falowany bob, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować delikatne fale. Nawet w przypadku krótko ściętych włosów uda ci się osiągnąć efekt przypominający fryzury Natalie Portman, Margot Robbie czy Olivii Wilde.

Aby stworzyć falowanego boba, najlepiej sięgnąć po stylizator lub spray teksturyzujący. Produkt wystarczy nałożyć na wilgotne włosy, a następnie je ugnieść i wysuszyć za pomocą dyfuzora.

Krótki asymetryczny bob

Edward Berthelot/Getty Images

Nie tylko romantyczne fale, francuskie cięcie i curtaing bangs – w trendach zagościły także geometryczne fryzury. Wśród nich wyróżnia się asymetryczny bob, kojarzony przede wszystkim ze stylem Y2K, czyli modą z lat 2000, kiedy to na asymetryczne cięcie decydowała się Rihanna czy Paris Hilton.

Najpopularniejszą wersją asymetrycznego krótkiego boba jest wspomniane już cięcie w kształcie litery A, z krótszym tyłem i dłuższym przodem. To fryzura, którą przede wszystkim wypromowała Victoria Beckham.

Jednak asymetria może też wyglądać inaczej – w nieco bardziej szalonym wariancie fryzury jedna strona jest dłuższa od drugiej. Takie cięcie często łączy się z przedziałkiem oraz grzywką na bok. Jeśli nie jesteś pewna, czy to rozwiązanie na co dzień, możesz spróbować w podobny sposób wystylizować swojego boba – wystarczy podpiąć go z jednej strony, resztę pozostawiając luźno.